Облаштування теплиці з полікарбонату всередині: фото, розташування грядок, перегородки, системи поливу і вентиляції

Теплиця - будинок для рослин і робоче місце садівників. І тим і іншим в ньому має бути зручно. Саме тому облаштування теплиці з полікарбонату всередині має створювати сприятливі умови для зростання плодоношення посаджених в ній культур.

Не менш важливі комфортні умови для людини, ці культури обслуговуючого.

Облаштування внутрішнього простору теплиці

Цілі і завдання:

 • створення оптимального мікроклімату для рослин: вологість, температурний режим, освітлення і вентиляція;
 • організація зручного робочого місця;
 • раціональне використання простору.

Планування внутрішнього простору

Отже, одне з основних питань в пристрої внутрішнього простору - як зробити грядки в теплиці з полікарбонату. Це перше що необхідно продумати ще на етапі створення креслень. Від того, як вони будуть розташовані, залежить врожайність - а це основне завдання садівника.

Розташування грядок в теплиці залежить від її розміру і місця, на якому вона розташована. Можливі варіанти:

 • дві гряди з 1 проходом між ними;
 • три гряди з 2 проходами;
 • поперечні грядки.
Все залежить від можливостей садівника. Якщо будувати великий парник занадто дорого, можна зробити розрахунок на 2 грядки шириною по 80-95 см. Мінімальна ширина проходу 50 см, найзручніша - 70 см.

Якщо фінансові можливості дозволяють, теплиця розраховується на три грядки. Причому середня грядка може бути ширше бічних. До неї є доступ з двох сторін, тому її можна зробити шириною 1, 5 м.

Рельєф ділянки може бути з ухилом, а це також впливає на розташування посадок. У цьому випадку доцільно розташувати грядки поперек споруди. Це допоможе зберегти світловий режим для рослин і не дозволить воді йти з грядок вниз по схилу.

Пристрій грядок і проходів

Грядки в теплиці повинні бути підняті над рівнем землі на 20-30 см і обгороджені.

Це полегшить догляд за рослинами, дозволить збільшити родючий шар грунту і запобігти осипання землі з грядки на доріжки.

Матеріал, який можна використовувати для бортиків грядок:

 1. Дерево. Це можуть бути дошки, брус і невеликого діаметру колоди.

  Недоліки такого огородження:

  • недовговічність - деревина гниє під впливом вологи;
  • використання антисептиків для просочення може завдати шкоди рослинам.
 2. Цегла, бетон або камінь. Самий довговічний матеріал, але на облаштування грядок піде набагато більше часу. Але і служити він буде не один десяток років.
 3. Плоский шифер або полімерні матеріали, стійкі до агресивного середовища і біологічних впливів.

Часто огорожі продаються в комплекті з полікарбонатною теплицею.

Плануючи ширину проходів, треба враховувати, що за ними не тільки буде проходити людина, він ще буде носити відра і лійки. Якщо прохід буде занадто вузьким, вони будуть зачіпати і травмувати рослини.

У парниках завжди підвищена вологість, тому варто подумати про те, чим будуть покриті доріжки. Вони не повинні бути слизькими.

Кращі варіанти покриття:

 • щільна гума;
 • геотекстиль;
 • декінг (садовий паркет).

Бюджетні варіанти:

 • дрібний гравій з піском;
 • тротуарна плитка;
 • цегла;
 • руберойд з укладеними зверху дошками.

Не варто забувати і про естетику. У красивому і чистому внутрішньому просторі працювати набагато приємніше.

Перегородка в теплиці з полікарбонату

Необхідність в них виникає тоді, коли поруч є сусідами не зовсім дружні культури. Наприклад, огірки і помідори, у яких зовсім різні вимоги до температури і вологості.

Найнадійнішим способом відокремити один від одного різні культури буде установка глухий перегородки з полікарбонату з дверима.

Вона гармонійно впишеться в інтер'єр теплиці і буде надійно відгороджувати грядки. Можлива установка такої ж перегородки з відкритим дверним прорізом.

Такий варіант краще використовувати, коли в парнику присутні помідори, яким потрібно постійний рух повітря в теплиці.

Якщо немає можливості встановити полікарбонатну перегородку, її можна зробити з плівки, натягнутої на каркас.

Головна умова при установці будь-перегородки - це забезпечити достатню вентиляцію в приміщенні для оперативної регулювання температури і вологості.

Для цього знадобляться додаткові кватирки або система примусової вентиляції.

«Комора» у теплиці

Погодьтеся, не дуже зручно щоразу носити з дому необхідний інвентар для роботи з рослинами. Значить, в ній повинно бути передбачено місце для його зберігання. На етапі створення креслення можна розрахувати місце під «передпокій».

Це може бути невеликий тамбур, де будуть стояти відра, лійки, лопата, граблі, добрива і все інше, що необхідно для догляду за рослинами.

Полички, осередки або інші зручності для зберігання обмежуються тільки фантазією садівника. Якщо немає можливості зробити тамбур, господарські відсіки можна організувати прямо в парнику.

Особливо зручно зробити це, коли рослини вирощуються не в грунті, а на стелажах. Найменш зручні рівні - нижній і верхній - можна пристосувати під ці цілі.

фото

На фото нижче: пристрій теплиці всередині з полікарбонату, як розташувати грядки в теплиці з полікарбонату

Устаткування в теплиці

Для полегшення роботи і створення ідеальних умов для рослин її можна оснастити технічними пристроями та обладнанням. Мінімальний його набір наступний:

 • додаткове освітлення;
 • система поливу;
 • примусова вентиляція.

Для додаткового освітлення потрібно електропроводка, так само як і для автоматичної вентиляції. Задоволення в результаті виходить дороге, але і врожайність підніметься істотно.

Великих витрат можна уникнути, якщо зробити все своїми руками.

Система крапельного поливу

Один із способів організувати полив в теплиці з полікарбонату - це система крапельного поливу

Для неї знадобляться шланги і кілька пластмасових трійників. Шланги будуть розташовуватися на грядках, а зовні їх можна під'єднати до електронасоса.

Якщо такого на ділянці немає, підійде садові бочка, встановлена ​​на висоту 1, 5-2 м. Витратитися доведеться тільки на контролер з таймером, який встановлюється під краном.

вентиляція

Для автоматичного відкривання кватирок в парнику замість дорогого устаткування цілком підійде гідравлічний термопрівод. Він буде спрацьовувати при підвищенні температури вище заданого порогу. Такий пристрій не потребує елетріфікаціі теплиці.

Освітлення, обігрів теплиці

Якщо парник використовується для зимового вирощування овочів, електрику в ній необхідно. Специфіка монтажу електричної мережі та обладнання полягає в тому, що воно повинно бути ретельно ізольовано, так як в теплиці завжди підвищена вологість.

Для обігріву найкраще використовувати інфрачервоні обігрівачі - чудо техніки останнього покоління. Система хороша своєю економічністю і тим, що рослини під ними ніколи не перегріються.

Для освітлення використовуються фітолампи.

Вирощування культур на стелажах

Якщо парник призначений для вирощування низькорослих рослин, доцільно обладнати його стелажами. На них зручно розміщувати ящики з розсадою, горщики з квітами або розводити полуницю в осінньо-зимовий період.

Стелажі встановлюються замість грядок і припускають аналогічну планування в теплиці. Такий спосіб розташування рослин дозволяє економити простір, висаджуючи набагато більшу кількість рослин. Найчастіше стелажі використовують для вирощування полуниці.

Переваги стелажів:

 • зручність догляду за рослинами;
 • ефективність використання площі;
 • збільшення врожаю;
 • економія на обігріві.

Встановлювати стелажі можна над грядками. Нижні яруси засаджуються культурами, які будуть добре переносити легке затінення від полиць, на верхніх ярусах розташовуються горщики або ящики з більш світлолюбними рослинами.

Виготовлення стелажів своїми руками

Рекомендацій по висоті стелажів бути не може, кожен господар будує їх під свій зріст. А ось ширина може бути аналогічна тій, який робляться грядки в теплиці. Якщо вони будуть стояти в три ряди, то ширина полиць може бути 80 - 150 - 80.

Визначити висоту основний полки можна просто - виміряти висоту робочого кухонного столу. Якщо вам зручно на ньому готувати, значить і доглядати за рослинами буде комфортно.

Довжина конструкції може відповідати довжині самої теплиці або бути менше. Для міцності конструкції (а вона повинна витримувати велику вагу) встановлюються проміжні стійки. Їх кількість залежить від довжини стелажа.

Самий широко використовуваний матеріал для стелажа - дерево. Воно витримує досить великі навантаження і коштує дешевше інших. Для стійок використовується брус, для полиць - дошки товщиною не менше 4 см.

Всі частини дерев'яної конструкції повинні бути оброблені спеціальним просоченням, що захищає від вологи, і пофарбовані. Полиці повинні мати бортики висотою від 15 до 20 см. Дно полки вистилається дошками з зазором між ними до 5 мм, щоб в них не накопичувалася вода.

Недоліки дерев'яної конструкції:

 • необхідність постійної обробки і фарбування;
 • велику вагу конструкції;
 • неможливість використовувати при крапельної системі зрошення.

Набагато більш прийнятний варіант - це конструкція з металу та пластику. Принцип складання - аналогічний дерев'яному стелажу. Для стійок використовується метал або сталевий профіль. Він також вимагає антикорозійного покриття і фарби.

Вартість стелажа буде вище, але він має переваги:

 • довговічність;
 • легкість конструкції - при необхідності можна зробити перестановку в теплиці;
 • можливість використання будь-якої системи поливу.

Якщо під стелажем немає грядки, внизу можна влаштувати ще одну полицю для зберігання інвентарю та добрив і хімікатів для обробки від шкідників. Взагалі кількість полиць залежить від організації доступу до них. Якщо є можливість використовувати сходи в теплиці, то їх можна зробити в декілька ярусів.

Внутрішньо обладнання теплиці має не менше значення, ніж те, з якого матеріалу і як вона виготовлена. Облаштувавши її правильно, ви будете отримувати не тільки хороший урожай, але задоволення від роботи в ній. А ми сподіваємося, що відповіли на питання як облаштувати теплицю всередині з полікарбонату.

Схожі Статті