Опис високоурожайного сорти картоплі «Голландка»

Визначити сортову приналежність картоплі, званого в народі «голландка», не представляється можливим.

У 80-90 роках минулого століття в країну безконтрольно було завезено величезну кількість імпортного посадкового матеріалу.

Чи не роблячи різниці між сортами, привезеними з усього світу, вітчизняні картопляри стали називати їх за місцем походження - «Голландка», «Американка».

характеристика сортів

Сорт картоплі «Голландка», що прижився на наших городах, відрізняється:

  • високою врожайністю,
  • ранніми термінами освіти бульб і дозрівання врожаю,
  • вирівнюється гніздом,
  • відмінним товарним виглядом бульб з дрібними вічками,
  • стійкістю до вірусних захворювань.

В основному це високоякісні сорти столового призначення.

Важливо! Більшість сортів голландської селекції вирощуються в Європі для промислового приготування напівфабрикатів і готових продуктів.

Більше 30 сортів картоплі з Нідерландів пройшли сортові випробування на госсортучастков, включені до Держреєстру РФ, рекомендовані для вирощування в окремих регіонах в особистих та фермерських господарствах.

Найбільш відомі: «Мона Ліза», «Астерікс», «Ярла», «Ред Скарлетт», «УКАМ», «Клеопатра», «Імпала», «Аноста», «Кондор», «Пікассо», «Провенто», « Цезар », а також картопля« Біла Голландка ».

Далі є можливість ознайомитися з описом деяких сортів і їх фото.

Картопля «Голландка»: опис сорту, фото

Мона Лізу

Середньоранній сорт. Врожайність від 2 кг з куща. Відрізняється високою стійкістю до вірусних захворювань, звичайної парші, потемніння м'якоті, але схильний до фітофтори. Бульби подовженою овальної форми. М'якоть жовтувата. Вимагає внесення азотних добрив.

Астерікс

На відміну від більшості вихідців з Нідерландів відноситься до середньопізніх сортів. Урожай стабільний, середньо-високий. Шкірка червонуватого відтінку, м'якоть жовта з високими смаковими якостями.

Стійкий до механічних пошкоджень, ряду захворювань - нематоди, картопляного раку, фітофтори. Хороша лежкість. Вимагає додаткового поливу. Не має потреби в азотних підгодівлі.

ярла

Ранній, невибагливий. Високоврожайний, стійкий до вірусів, включаючи фітофтори і іржу. Чи не вимогливий до грунтів, не боїться заморозків. Бульби великі, світлі, жовті. Культивується для раннього збуту продукції.

УКАМ

Відрізняється коротким вегетаційним періодом в 50-60 днів. У південних і центральних регіонах придатний для викопування на початку червня. Урожайність до 350 кг з сотки. Якісні, овально-видовжені, великі до 170 г плоди з жовтою м'якоттю, що не розварюється при тепловій обробці.

Дрібні подряпини, пошкодження шкірки, отримані при копанні і транспортуванні, заростають і не псують товарний вигляд, не впливають на терміни зберігання. У спекотну погоду вимагає рясного поливу.

Клеопатра

Ранньостиглий сорт. Має традиційну для «голландок» врожайність - 2-2, 5 кг з куща. Придатний для культивації на піщаних, глинистих ґрунтах. Картоплини червоного кольору, великі, овальні, столового призначення з поверхневими дрібними вічками. Довго зберігається. Схильний до парші.

Латона

Круглі, злегка витягнуті бульби, середньої величини придатні для реалізації через 70-75 днів після посадки. Віддача одного рослини 2-2, 4 кг. Прекрасно транспортується і зберігається.

Фриз (Фрізія, Фрезия)

Високопродуктивний, середньоранній сорт. Картоплини правильної форми. При зберіганні тривалий час не дає паростків. Погано переносить важкі грунти, посуху, недолік калію. М'якоть кремова, щільна.

ред Скарлетт

Молоді червоні, гладкі бульби придатні для варіння вже через 45-50 днів, виробничої стиглості картопля досягає на 75-80 добу. Невибагливий, легко переносить зміни погоди, зростає на будь-яких видах грунту.

Імпала

Сорт столового призначення. Ранньостиглий. Вегетаційний період 60-70 днів. Екологічно пластичний, посухостійкий, прекрасно розвивається як в холодну, так і в жарку погоду.

Прекрасно зберігається навіть в теплих приміщеннях. Врожайність хороша, 500 кг з 100 м². Бульби овальні, світло-жовті, зберігають форму і білий колір м'якоті після варіння.

симфонія

Відноситься до середньоранніх. Бульби рівні, гладкі, чисті при викопуванні. Високі врожаї на будь-яких типах грунту. Стійкий до фітофтори і парші.

Також є й інші сорти картоплі, що володіють високою врожайністю: «Ирбитский», «Ароза».

особливості агротехніки

У Росії картоплю, вирощену по широко розрекламованої голландською технологією, не дає високих врожаїв. Тому дотримується звичайний для нашого клімату алгоритм вирощування.

Голландські сорти схильні до виродження, потрібно регулярне оновлення матеріалу для посадки. Не рекомендується садити на одному місці більше трьох років.

Важливо! Виробники і торгівля пропонують дорогий елітний матеріал у вигляді бульб і насіння. Придбані у невеликих агрофірм і любителів бульби, як правило, виявляються результатом перехрещення різних сортів і не володіють стійкістю до захворювань і стабільністю врожаю, властивих голландцям.

Навіть елітний матеріал попередньо обробляють стимуляторами росту (фітостім, епін, Крезацин), знезаражують, пророщують (яровізіруют), проводять кальцеваніе або кербовку.

У ранніх і середньоранніх сортів для проростання паростків досить температури в + 3, 5ºС, корінцях вистачає + 4, 5ºС. Бульби, які зазнали яровизації висаджують і при більш низьких температурах в + 2-3ºС.

Для поліпшення аеробних властивостей, насичення поживними речовинами грунт перекопують двічі - пізньої осені і навесні. Під час осінньої обробки нарізають глибокі борозни, які перед весняної посадкою рихлять вилами без перевертання верхнього шару. Між рядами залишають відстань в 70-80 см.

«Голландку» висаджують з розрахунку 4-6 бульб на погонний метр. Перед посадкою бульби сортують за розміром. Чим більше картоплина, тим більше має бути відстань між ними.

Глибина посадки від 5 до 12 см, залежить від розміру посадкового матеріалу і клімату. Чим посушливих і спекотніше клімат, тим глибше повинна бути лунка.

При виникненні загрози заморозків саджанці нижче 10 см підгортають, засинаючи шаром в 2-3 см землі повністю.

Подальший догляд полягає у своєчасній прополці, підгортанні, поливі, підгодівлі в залежності від характеристик конкретного сорту.

Незважаючи на високий потенціал голландських сортів їх популярність у фермерів і любителів садівників знижується. Без постійного оздоровлення, регулярних поставок насіннєвого матеріалу з Європи, сорт картоплі «Голландка» швидко втрачає смакові якості. Знижується врожайність картоплі і його господарська цінність.

Схожі Статті