Особливості підготовки і пророщування насіння томатів перед посадкою. практичний посібник

Одне з важливих умов отримання хорошого врожаю томатів - здорова розсада. Не обов'язково купувати розсаду, можна самостійно посіяти насіння. Перед посадкою рекомендується пророщувати зерна на розсаду. В результаті такої підготовки сходи проростають швидше і відрізняються гарним імунітетом. Головне - грамотно виконати всі маніпуляції.

З даної статті ви дізнаєтеся, що представляє із себе процедура пророщування насіння і навіщо вона потрібна, яка її ефективність, які сорти підійдуть для пророщування, скільки часу займе процедура і як її, власне, проводити. А також яку ємність використовувати і коли висаджувати пророщені насіння.

Що це таке і навіщо потрібно?

Пророщування насіння - метод підвищення виживання і плодоношення рослинних культур. Найчастіше застосовується до овочів.

Захід приносить помітну користь:

 1. Дозволяє відібрати міцні насіння і відбракувати порожні.
 2. Підвищує стійкість посадкового матеріалу до таких несприятливих факторів, як інфекції, перезволоження грунту, дуже глибокий посів, щільна грунт. Подібні проблеми призводять до загибелі непророщенние зерен ще до появи перших сходів.
 3. Збільшує відсоток схожості насіння.
 4. Скорочує час проростання сходів.
 5. Спрощує догляд. Сходи з'являються рівномірно і знаходяться приблизно на одній стадії розвитку.

Чи справді є ефект і який?

Чи треба проводити цей процес з зернами помідора? Якщо посадковий матеріал попередньо пророщувати, сходи з'являються на третій-четвертий день після посіву. Без підготовки зерна паросток видно через десять днів. Встановлено, що пророщування насіння підвищує врожайність томатів на 30%. Зерна, проклюнулися першими, дають 100% схожість при посадці в грунт.

Які сорти підходять для пророщування?

При виборі сорту насіння для пророщування слід враховувати особливості:

 1. Кліматичні умови. У південних районах рекомендується пророщувати насіння сортів, стійких до посухи. Якщо клімат прохолодний, необхідні сорти, добре сприймають перепади температури.
 2. Призначення насіння: для теплиці або городу.
 3. Період збору врожаю: ранні або пізні сорти.
 4. Призначення томатів. Сорти «Волове серце» і «Москвич» ідеальні для вживання свіжих томатів. «Дамські пальчики» з міцною шкіркою і щільною м'якоттю відмінно підходять для консервування.

Підготовка зерен помідор

Підготовка до пророщування складається з декількох етапів.

правильний відбір

Потрібно вибрати найбільші і важкі зерна. У них міститься багато поживних речовин, необхідних для розвитку молодого рослини. Для визначення якісного посівного матеріалу готують сольовий розчин:

 1. У склянку з водою додають 80 грам кухонної солі.
 2. Розчин добре перемішують. Насипають в нього насіння.
 3. Через 10-15 хвилин порожні зерна спливають на поверхню. Насіння, що опинилися на дні, промивають теплою водою і просушують.

прогрівання

Протягом двох-трьох днів посадковий матеріал тримають поруч з батареєю. Виняток становлять насіння гібридів, по відношенню до яких не можна застосовувати теплову обробку.

загартовування

Посадковий матеріал поміщають на блюдечко і залишають в холодильнику на 12-24 години, потім відправляють в тепле місце на такий же час. Проводять маніпуляцію три рази.

знезараження

Найефективнішим засобом вважається слабкий розчин марганцівки. У 100 мл води кімнатної температури розводять один грам препарату. Насіння насипають в марлевий мішечок і замочують на півгодини. Можна витримати зерна протягом 10 хвилин в 2% розчині перекису водню.

Скільки часу ростуть?

Період пророщування насіння томатів залежить від наступних факторів:

 1. Час зберігання. Торішні насіння проростає через чотири-п'ять днів. Зерна, зібрані три роки тому, дають паростки через сім-дев'ять днів. При купівлі насіння необхідно уточнити термін виготовлення, вказаний на упаковці. Зберігати посадковий матеріал допускається не довше п'яти років.
 2. Температура і вологість повітря. При температурі навколишнього середовища від +25 до + 30 ° С зерна томата проростають від 3 до 4 днів, від +20 до + 25 ° С - від 5 до 6 днів. Якщо показники знаходяться в діапазоні від +13 до + 19 ° С, процес займає від 7 до 13 днів. Коли навколишнє повітря прогріте до + 10 + 12 ° С, пророщування триває два тижні і довше.

Детальна покрокова інструкція

Після підготовчих заходів переходять до пророщування насіння. Найбільш популярний спосіб, як проростити помідори:

 1. Підготувати неглибоку тарілку і матеріал: медичну марлю, паперову серветку або невеликий відрізок бавовняної тканини. Можна використовувати ватяні диски.
 2. Змочити тканину або диски водою. Ідеально підходить підігріта дощова або тала вода.
 3. Розстелити тканину на тарілці.
 4. Насіння розкласти в кілька рядів на вологому матеріалі.
 5. Якщо залишається вільна частина тканини, накрити нею посівний матеріал. Або використовувати для цієї мети інший шматок тканини, просочений теплою водою.
 6. Тримати ємність з насінням при стабільній температурі від +20 до + 30 ° С. Регулярно зволожувати тканину, інакше волога повністю випарується і зерна засохнуть. Додавати трохи води. Надлишок вологи призводить до появи цвілі або до загнивання посадкового матеріалу. Періодично провітрювати насіння, відкриваючи тканину.

Довідка! Щоб прискорити проростання, в воду рекомендується додати кілька крапель стимулятора росту: спеціального покупного препарату або свіжого соку алое.

Зерно томата готове до висадки, якщо довжина паростка дорівнює розміру насіння.

вибір ємності

Під посів насіння томатів на розсаду потрібно підготувати ємності висотою 8-10 сантиметрів. Застосування окремих контейнерів позбавляє від необхідності пікіровки розсади. Якщо посіяти зерна в великі ящики, в майбутньому доведеться пересаджувати рослини. Обов'язкова умова - наявність в ємності дренажних отворів. Залишки поливної води повинні стікати в піддон.

Ідеальний варіант - пластикові контейнери. Такі ємності легко мити і дезінфікувати. Бажано, щоб контейнер мав прозорі стінки.

У спеціалізованому магазині можна знайти пластикові ємності різної форми, а також розбірні стаканчики зі знімним дном і касети. Якщо немає можливості придбати такі тару, припустимо скористатися звичайними одноразовими стаканчиками або спорудити ємності з ПЕТ пляшок.

час висадки

Час посіву насіння помідорів на розсаду визначається в залежності від клімату. У середній смузі ранні томати на розсаду висаджують з середини до кінця лютого. Парникові сорти - на початку березня. Якщо передбачається відкритий спосіб вирощування помідорів, посів на розсаду проводять в кінці березня.

Через 50-60 днів після появи сходів приступають до висадки розсади на постійне місце.

догляд

Після посадки насіння в грунт ємності накривають склом або плівкою. Ставлять у тепле приміщення з температурою повітря від +24 до + 28 ° С і неяскравим освітленням. В таких умовах сходи з'являються на п'ятий-сьомий день. При більш низькій температурі сходи доводиться чекати довше. Коли з'являються сходи, знімають укриття і поміщають контейнери в світле місце, забезпечуючи протягом тижня температуру в діапазоні від +14 до + 18 ° С.

Перший полив проводять на десятий день після посіву. Багато вологи до пікіровки не потрібно - кожному паростку достатньо однієї чайної ложки води. Через сім днів утримання в прохолоді ємності відправляють в тепле місце і підтримують температуру від +18 до + 22 ° С. Дотримуються такої температурний режим до появи перших листків.

Надалі розсаду містять на підвіконні. Забезпечують рослинам доступ до світла протягом 12-14 годин. Якщо необхідно, роблять додаткове освітлення. Постійно повертають ємність щодо вікна, щоб молоді рослини рівномірно росли і стебла не викривлялися в сторону світла. Помірно обприскують розсаду з пульверизатора теплою відстояною водою з температурою не нижче + 25 ° С. Стежать, щоб грунт НЕ підсихали.

Увага! Земля повинна бути злегка вологою. Якщо перестаратися з кількістю води, відбудеться заливання грунту. Коренева система почне гнити. За два дні до пікіровки розсаду зрошують в останній раз, поєднуючи полив з внесенням рідких мінеральних добрив.

Пророщування насіння томатів - важлива процедура в процесі формування здорової розсади. Потрібно правильно вибрати сорт, підготувати зерна до пророщування, визначитися з ємностями для розсади. Процедура пророщування включає в себе ряд нескладних дій, які в подальшому допоможуть отримати хороший урожай помідорів.

Схожі Статті