Особливості посадки бегонії в горщик. Чому так важливо правильно вибрати ємність?

Яскраві квіти і різьблені химерно пофарбовані листя бегонії здатні радувати око цілий рік, для цього необхідно створити рослині комфортні умови. Одним з ключових моментів при вирощуванні бегонії є вибір правильного горщика і грунту при посадці. Дана стаття розповість про особливості кореневої системи бегонії, про необхідну для її зростання і цвітіння грунті, правилах поливу, про процес пересадки і про те, який потрібен горщик для квітки і як його підібрати.

Особливості кореневої системи

Залежно від різновиду бегонії її коріння можуть утворювати бульби, кореневища, або звичайну розгалужену кореневу систему. У будь-якому випадку зростання коренів відбувається не вглиб грунтового шару, а вшир, паралельно його поверхні.

Коренева система у бегонії дуже ніжна, вона легко травмується, тому при пересадці потрібно діяти дуже обережно. Так само важливо не допускати накопичення вологи в субстраті, так як це призводить до загнивання, особливо небезпечно подібне в зимовий період, коли температура повітря істотно знижується (як зберегти бегонію взимку в домашніх умовах?).

При догляді за бегонією можуть виникнути питання, тому рекомендуємо ознайомитися з такими матеріалами:

 • Як і чим підживити бегонію? Загальні правила внесення добрив.
 • Як доглядати за бегонією після покупки в домашніх умовах?
 • Чого потребує бегонія, що росте в горщику? Правила догляду за квіткою, зростаючим в домашніх умовах.
 • Як вирощувати садову бегонію у відкритому грунті?

Яка потрібна грунт?

Бегоній підходить легкий пухкий субстрат з низьким рівнем кислотності і великим запасом поживних речовин. Спеціальний грунт, що оптимально підходить для вирощування бегоній, можна придбати практично в будь-якому квітковому магазині. При бажанні правильний склад можна виготовити самостійно, рецептів існує декілька:

 1. пісок, дернова земля і листова земля в співвідношенні 2: 1: 2 (такий склад добре підійде для бегонії бульбової);
 2. частина дернової землі і по 2 частини торфу, перегною і листової землі (варіант, найбільш відповідає потребам королівської бегонії);
 3. по 1 частини піску, перегною і торфу і 2 частини листової землі (субстрат для королівської бегонії).
Важливо! Якщо субстрат змішується вручну, перед посадкою його необхідно простерилізувати. Це допоможе уникнути поразки хвороботворними мікроорганізмами.

Правила поливу

Полив бегонії необхідно регулювати залежно від пори року (про те, як правильно вирощувати, поливати і доглядати за бегонією, щоб вона довше цвіла, читайте тут). Корисні рекомендації. Навесні, влітку і на початку осені рослина потребує інтенсивного зволоження 2-3 рази в тиждень, починаючи з жовтня-листопада його необхідно скоротити до 2-3 разів на місяць.

Вода повинна бути кімнатної температури, добре відстояна (як мінімум протягом доби), без сторонніх домішок. Важливо стежити, що б при рясному поливі вода не накопичувалася в піддоні.

Незважаючи на те, що рослині потрібна висока вологість (60-80%), обприскувати і зволожувати листя категорично не рекомендується, так як це призводить до розвитку різних захворювань, наприклад борошнистої роси.

Для підвищення вологості повітря найкраще використовувати спеціальні прилади, так само для цієї мети горщик з бегонією можна поставити в піддон з мокрим керамзитом і доливати води в міру її випаровування.

Який вазон потрібен?

При посадці бегонії перевагу варто віддавати широким низьким горщиках, діаметр яких перевищує їх висоту як мінімум на кілька сантиметрів. Дане умова пов'язана з особливостями формування кореневої системи, яка вважає за краще розвиватися вшир. Така форма горщика так само дозволить субстрату добре вентилюватися і забезпечить коріння необхідну кількість кисню.

Вибираємо правильний розмір

В який горщик садити молоде рослина? Перша ємність для молодої бегонії, вирощеної з держака або листочка не повинна перевищувати в діаметрі 5-6 см. Приблизно через півроку, коли рослина повністю вкорениться, його можна пересадити в більш просторий горщик діаметром близько 10-12 см. Далі пересадка проводиться в міру необхідності (але не рідше ніж раз в 2-3 року), при цьому кожна наступна ємність повинна бути на третину більше попередньої.

Важливо! Не варто відразу садити квітка в занадто просторий горщик, якщо кількість субстрату буде істотно перевищувати обсяг кореневої системи, це призведе до перезволоження і подальшого процесу загнивання.

підготовка ємності

В першу чергу горщик необхідно ретельно вимити і продезінфікувати, для цього можна використовувати розчин марганцівки, подібна обробка гарантує відсутність хвороботворних мікроорганізмів і вбереже бегонію від хвороб в майбутньому.

Для підтримки необхідного рівня вологості субстрату, бажано, що б в горщику було кілька дренажних отворів, так само не варто забувати про дренажний шар, який повинен заповнювати як мінімум чверть від загального обсягу вазона.

Як посадити рослину?

Незалежно від того, чи йде мова про першу посадці молодого рослини або про планову пересадці вже підріс, важливо дотримуватися обережності і дотримуватися певних правил:

 1. У підготовлену для посадки ємність помістити дренажний шар (наприклад, керамзит).

  Поверх дренажного шару можна покласти 1-2 см деревного вугілля, який стане додатковим захистом для коренів від надлишку вологи.

 2. Далі, насипати невелику кількість субстрату (кількість визначається в залежності від загального обсягу ємності та розміру пересаджуваної рослини).
 3. Акуратно витягнути бегонію з старого горщика. Якщо легко витягти квітку не виходить, що б не пошкодити пагони і коріння, можна на деякий час помістити горщик в ємність з водою кімнатної температури. Після 15-20 хвилин субстрат вбере вологу і звільнити бегонію від горщика стане набагато простіше.
 4. Намагаючись не пошкодити коріння, видалити надлишки старого субстрату і помістити бегонію в центр нового горщика.
 5. Засипати квітка по колу грунтом, що не приминаючи і не утрамбовуючи, так, що б до верхнього краю горщика залишався приблизно 1 см.
 6. Рясно полити. У разі необхідності додати невелику кількість субстрату, так як в результаті поливу може статися його просідання.

Увага! Для відновлення пошкодженої кореневої системи і прискорення процесу адаптації рослини після посадки можна здійснювати полив розчином Корневином або бурштинової кислоти. Підживлення в перші місяці після пересадки проводити не рекомендується.

Більше інформації про те, як і чим годувати бегонію, ви знайдете тут.

Пропонуємо вам подивитися відео про те, як пересаджувати бегонію:

Фото кімнатної квітки

Далі можна побачити, як виглядає бегонія в горщику на фото.

Чому важливо правильно вибрати ємність для посадки?

 • Розмір. Як вже було сказано раніше, надмірно великий горщик швидше нашкодить квітці, так як коренева система не буде встигати вбирати воду, що неминуче призведе до перезволоження субстрату і появі грибкових захворювань і цвілі. Якщо розмір підібраний правильно, вже буквально через 3 місяці бегонія зможе повністю адаптуватися і почати цвісти.
 • Матеріал. Пластмасові горщики - зазвичай це ємності з більш низькою ціною, але вони сприяють виникненню парникового ефекту, який може привести до перегріву кореневої системи. Особливо це небезпечно в літню пору. Так само, на відміну від керамічних, вони гірше виводять вологу і можуть сприяти її накопиченню в грунті.
 • Форма. Занадто глибокі ємності для бегонії не підходять, тому що коренева система рослини прагне максимально освоїти наданий їй об'єм. З огляду на особливості росту коренів, які вважають за краще стелитися прямо під поверхнею, зростання вглиб буде віднімати у бегонії багато сил, що призведе до уповільнення зростання надземної частини і стане перешкодою цвітінню.

Правильно виконана посадка бегонії, грамотно підібраний горщик і субстрат - запорука того, що вона успішно вкорениться і вже буквально через кілька місяців порадує власника своїми яскравими чарівними квітами.

Схожі Статті