Пасинкування томатів у теплиці: схема, формування куща, час, особливості, фото

Томати - найулюбленіший овоч, однаково підходить як для вживання в свіжому вигляді, так і для зимових заготовок. Цілком зрозуміле бажання садівників виростити максимально багатий урожай.

Щоб досягти цієї мети, доводиться потрудитися. Завдання - виростити багато плодів, а не красивий пишний кущ. Тому майже всім томатам потрібно пасинкування.

Що таке пасинкування і навіщо воно потрібне?

Пасинки - це бічні відростки на стеблі томата, що ростуть з листової пазухи. Ці відростки мають потребу в харчуванні, так само як і квіткові і плодоносні кисті. І харчування це вони забирають на шкоду останнім.

Процес видалення таких паростків називається пасинкуванням. Видаляючи їх, ви допомагаєте рослині направити всі соки на формування і дозрівання плодів. Простіше кажучи, ігноруючи цей процес, ви ризикуєте залишитися без врожаю. Пасинкування, так само як і мульчування томатів у теплиці, допоможе продовжити період плодоношення, збільшити врожайність на одиниці площі, отримати ранній урожай.

Практично всім видам томатів потрібно пасинкування. Виняток становлять штамбові сорти - різновид детермінантних.

Це, що називається, помідори для ледачих. Їм не потрібно ні формування куща, ні підв'язування, ні пасинкування.

Вони мають короткий - до 50 см - міцний товстий стебло і зростання їх обмежений освітою 3-5 плодоносних кистей.

Висаджують їх у відкритому грунті, краще в теплих регіонах, де вони встигнуть дати плоди технічної стиглості.

Лист або пасинок?

Як відрізнити лист від пасинка? Для тих, хто тільки починає займатися вирощуванням томатів, це питання не пусте. Пасинок зростає завжди з пазухи листа, тобто спочатку виростає лист, а вже вище починає тягнутися бічний пагін - пасинок.

Фактично вони ростуть з однієї точки. Таким чином, обламувати потрібно не нижній, а верхній паросток.

фото

На фото нижче можна побачити як пасинкувати помідори в теплиці правильно:

Час проведення пасинкування

Починати треба тоді, коли сформується перший пасинок під першою квіткової пензлем. Не допускайте, щоб він виріс більш 5 см, інакше він встигне забрати дорогоцінний харчування. Крім того, відросло пасинок складно видалити, не пошкодивши стебло, а це може викликати хворобу куща. Для того, щоб не пропустити його поява, помідори слід регулярно оглядати.

Пасинкування найкраще робити вранці при хорошому провітрюванні і природному освітленні. Погода повинна бути теплою і сухою. Завжди починайте з найсильніших і здорових кущів.

Слабкі кущі або з підозрою на будь-які поразки залишайте наостанок. Оптимальна періодичність видалення пасинків - 1 раз в 7-10 днів.

Як правильно пасинкувати?

Небажано використовувати для видалення бічних пагонів інструмент. Це може спровокувати вірусні хвороби томату. Пасинкування робиться тільки руками. У багатьох виникає питання: як обривати пасинки у помідорів в теплиці?

Захопивши паросток зверху двома пальцями, його потрібно просто прищипнуть. Обов'язково залиште пеньок завдовжки до 3 см, тоді на цьому місці вже не з'явиться новий пасинок. Ні в якому разі не можна тягнути пасинок вниз, намагаючись обірвати його. Так можна обдерти частину стебла і завдати великої шкоди рослині.

Важливо! Прищипуючи відросток, стежте, щоб сік рослини не потрапив на руки. Саме з ним переносяться «помідорні» інфекції від однієї рослини до іншої.

Помідори в теплиці формування куща

У формуванні куща потребують всі види томатів. Залежно від мети, кущ формують в один, два або три стебла. Пасинкування томатів у теплиці схема:

Формування в 1 стебло

У теплиці переважно формувати томат в 1 стебло. Чи не буде згущене зайвими гілками, що забезпечить гарне проникнення світла і повітря між кущами.

Схема формування наступна: як тільки сформувалася перша квітуча кисть, під нею починає рости пасинок. Його потрібно вчасно видалити.

Одночасно потрібно прибрати нижнє листя, вони вже зіграли свою роль і рослині більше не потрібні. Видалення нижніх листків сприятиме кращій вентиляції кущів знизу.

Порада: не викидайте ці листя, а складайте тут же, під кущем упереміж з підсушеними бур'янами і скошеною травою. Незабаром вони почнуть розкладатися і виділяти необхідний рослині вуглекислий газ.

Надалі безжально обламують всі бічні відростки, які будуть з'являтися на стеблі, залишаючи тільки квітучі кисті. При такому формуванні кущ може давати до 50 плодоносних кистей. Формування куща в 1 стебло продовжить період плодоношення.

Формування в 2 стебла

У 2 стебла кущ формується таким чином: залиште тільки один, найміцніший пасинок, розташований під першою квітучою пензлем.

Все листя і бічні пагони, що ростуть нижче, видаляються. Протягом всього періоду зростання томата пасинки регулярно обламуються.

Формування в 3 стебла

У 3 стебла кущ формується шляхом видалення всіх пасинків, крім двох. Перший розташовується під першою квітучою пензлем, другий, як правило, зростає над першим пасинком.

Особливості формування різних сортів томатів

Всі томати поділяються на три види - детермінантні, Напівдетермінантні і індетермінантні. Детермінантні сорти завершують своє зростання після зав'язування 4-5 квітучих кистей. Напівдетермінантні сорти можуть завершковаться в будь-який момент, а можуть продовжувати своє зростання. Індетермінантні сорти мають необмежене зростання.

Формування індетермінантних сортів

Такі сорти завжди формують в 1 стебло. Багато садівники для збільшення врожаю воліють формувати в 2 стебла. Але це вибір кожного.

Формування індетермінанта в два стебла виправдано в великих теплицях, де кущі томатів можна висадити на більшій відстані один від одного, щоб їм діставалося достатньо світла.

Другий стебло формують з пасинка, зростаючого під першою квітучою пензлем, і залишають на ньому не більше 4-5 квітучих кістей.Остальние пагони видаляють.

Формування Напівдетермінантні сортів

Важко вгадати, чи зупинить своє зростання рослина після формування декількох плодоносних кистей чи ні.

Тому йому завжди формують другий, запасний стебло. Якщо основний завершкуется, плоди даватиме резервний.

Надалі, якщо основний стебло НЕ завершковался після утворення 6-8 плодоносних кистей, запасний стебло можна обережно видалити, щоб він не відтягував на себе харчування.

Формування детермінантних сортів

Іноді низькорослі детермінантні сорти не формують зовсім. Але якщо ви хочете отримати на них ранній урожай, кущ можна сформувати в 1 стебло.

Для цього залишають не більше 4 суцвіть, інші видаляють разом з пасинками. Над верхнім суцвіттям залишають кілька листів і прищипують точку росту рослини.

В цьому випадку урожай можна знімати на два тижні раніше звичайного терміну. Рекомендації щодо формування детермінантних сортів завжди вказані на упаковці з насінням.

Без праці неможливо виростити гідний урожай. Тому не варто нехтувати такою процедурою, як догляд за томатами в теплиці пасинкування. Ваша праця окупиться з лишком, коли взимку ви будете із задоволенням відкривати банки з консервованими заготовками.

Схожі Статті