Переваги та недоліки посадки моркви в гранулах. Детально про спосіб і можливі помилки

Немає нічого дивного в тому, що гранулювання насіння винайшов фермер. Тільки цей фермер, Масаногу Фукуока був ще фітопатологом, а заодно і філософом. Свій винахід він назвав «насіннєві кульки» і сталося це в 50-х роках минулого століття.

Він закочував насіння в суміш глини і води і формував кульки. Головна ідея полягала в тому, щоб захистити насіння і землю. Насіння від птахів, землю від розпушення. Насіннєві кульки він не садив, а просто розкидав на поле. У природі немає кому не копать лунки і грядки. Невідомо, садив він морква, але його послідовники навчилися гранулювати майже всі дрібні насіння.

Зі статті дізнаєтеся про посадку у відкритий грунт гранульованих насіння і догляді, а також через скільки днів сходить морквина після посіву.

Що це таке і як садити?

Тепер глина не є основним компонентом при грануляції. Є такі пристрої - гранулятори. Вони широко застосовуються в фармацевтиці, кондитерському виробництві та інших галузях виробництва. Всім знайомі вітаміни, добрива, корм для собак і кішок. Ось це і є гранули.

На діюча речовина наносять кілька шарів з заданими властивостями. Це можуть бути інші речовини або захисні оболонки. Насіння покривають оболонками зі стимуляторами росту, добривами, утримувачів вологи: всього не перелічити.

Морквяні насіння в гранулах мало чим відрізняються від інших дрібнонасінних рослин. Вони являють собою кульки розміром 2, 5-3, 0 мм бордового кольору.

Гранули (або драже) набагато більше, ніж насіння, яке знаходиться в його серцевині. Тому садити легше і простіше. Легко дотримуватися потрібну відстань між рослинами, значить, відпадає необхідність проріджування, потрібно менше праці для отримання врожаю.

Про кращі способи посадки, при яких не потрібно буде проріджувати морква, розказано тут.

Посадка у відкритий грунт здійснюється по борознах, створюючи поглиблення для посадки насіння. Відстані між борознами, відстані між лунками повинні мати потрібні розміри.

Порівняння звичайних і гранульованих насіння

Порівняння за основними параметрами Дражування і звичайного насіння наводиться в таблиці:

параметриГранульовані насіння (драже)Негранульовані (звичайні) насіння
Поживні речовиниМістяться в гранулах в необхідних кількостяхНеобхідно вносити вручну
схожістьВище на 5-7%нижче
період всходаРозтягнутий, з затримкою до 2-х тижнівЗвичайний, в залежності від сорту
норма висівуЛегко витримувати правильну нормуВажко витримувати правильну норму
вартість насінняДорожче, ніж звичайнідешеві

Порівняння за параметрами дозволяє зробити висновок, що перевага слід віддати гранулам. Але це, якщо говорити в загальному. У кожному разі рішення треба приймати в залежності від конкретних умов. Одна справа садити під зиму, інше - ранній або пізньою весною.

Переваги і недоліки способу

Переваги гранул перед звичайними насінням:

 • наявність поживних та інших речовин, необхідних для початкового росту;
 • зменшення часу і трудовитрат на посів і догляд за рослинами;
 • гарантовану якість насіннєвого матеріалу;
 • стабільна схожість.

З недоліків, відзначених городниками, які застосовували посадки в гранулах, часто згадується низька схожість. Тобто, натуральні насіння часто сходять краще, ніж гранульовані. Тому вони незабаром переходять на звичайний спосіб.

Але, швидше за все, дорікати треба не насіння, а самого городника. Якщо дотримуватися всіх умов вибору і роботи, результат буде гідним.

Ще одним недоліком вважається затримка в появі сходів. Але і тут можна навести той же аргумент. Треба враховувати особливості одного виду посадки перед іншим, а не повторювати механічно ті прийоми, до яких вже звикли.

Терміни: коли сіяти?

Необхідною умовою отримання хорошого врожаю є дотримання термінів посадки. Вони визначаються в основному особливостями кліматичних зон. Десь весна настає раніше, десь пізніше. В одному регіоні сонячних днів більше, в іншому менше. Середні температури теж різні.

Морква - рослина холодостійка, тому вона легко витримує тимчасові весняні похолодання.

 • У середній смузі Росії, на Уралі садити починають на початку або в середині квітня. Завершуються посадки на початку травня.
 • У південних районах садити можна вже з березня і до перших днів травня.
 • Сибірські любителі цього коренеплоду садять в квітні і травні.

У всіх випадках треба пам'ятати, що середньоденні температури повинні стійко триматися позначки в 14-15 градусів. Грунт при цьому прогрівається до 7-8 градусів, тимчасових похолодань вже не передбачається. Але, якщо вони і відбудуться, нічого страшного. Морква легко переживе температуру міну 4 градуси.

Як правильно посадити, щоб швидко зійшла?

Перед тим, як зайнятися посадкою моркви в гранулах треба грунтовно підготуватися. Ось що для цього потрібно:

 1. Підготувати інвентар, перевірити його працездатність. Це можуть бути сівалки (саджалки), шприци, саморобні дозатори, лійка.
 2. Створити необхідні запаси біогумусу, перегною.
 3. Підготувати насіння. Хоча гранули вже готові до посадки, треба перевірити їх стан та відповідність термінів зберігання.
 4. Обробити грунт: прибрати бур'яни, скопати грядку, створити борозни для внесення насіння в грунт.

Секрет правильної посадки полягає в дотриманні всіх розмірів елементів схеми. Елементами схеми є борозни, їх глибина і відстані між ними, а також поглиблення для посадки насіння і дистанції від одного поглиблення до іншого.

 1. Створюються борозни будь-яким пристроєм, що може сформувати ряд шириною 2-3 см. І глибиною 3-4 см. Можна використовувати звичайну дошку. Відстань між борознами (ширина міжряддя) має бути приблизно 15 см для ранньостиглих сортів. Якщо сорт пізній або среднепоздний, відстань треба збільшити до 20 см.
 2. У кожній борозні робляться поглиблення, в які і будуть посаджені насіння. Поглиблення можна робити хоч паличкою, хоч пальцем. Оптимальна дистанція між морквинами 5-7 см. Якщо зробити її менше, може виникнути загущення і доведеться займатися проріджуванням.
 3. Борозенки рясно пролити водою. Корисно додати в воду біопрепарат.
 4. Покласти насіння в поглиблення і присипати біогумусом або перегноєм.

  Важливо! Насіння, присипані перегноєм, зійдуть раніше.

Далі ви можете подивитися відео з докладною інструкцією по посіву гранул морквини:

На нашому порталі можна прочитати про посадку моркви на стрічку, в осередку з під яєць, в крохмаль у відкритому грунті і про інші способи посадки, в тому числі про вирощування через розсаду.

Як доглядати після посіву?

Догляд за морквою після посадки полягає в основному в правильному і своєчасному поливі. До періоду формування коренеплоду поливати треба не рідше двох разів на тиждень.

Вода повинна бути теплою. Холодна вода може погубити посіви. Витрата води на 1 кв.м. грунту приблизно 3-4 літра. Коли почнуть формуватися коренеплоди, поливати треба рідше, раз в тиждень, але води лити в 3 рази більше.

Крім поливу треба стежити за станом грунту. Міжряддя треба регулярно рихлити і боротися з бур'янами.

Поширені помилки: чому вони відбуваються?

Хоча процес посадки не є складним, він не завжди проходить без помилок. Основні помилки:

 • придбання насіння, які районовані для іншої місцевості;
 • посадка гранул з простроченим терміном зберігання;
 • порушення термінів посадки;
 • недотримання агротехнічних термінів;
 • порушення дистанції між рядами і посівами;
 • надмірна глибина посадки;
 • недостатнє зволоження грунту.

Тільки дотримання всіх правил, і розумний підхід можуть служити гарантією нормального розвитку і дозрівання будь-якої рослини.

Далі ви можете подивитися відео про найпоширеніші помилки при посадці моркви в гранулах:

Що робити, якщо довго не сходить?

У загальному випадку сходи повинні з'явитися через два тижні. Але ось минув тиждень, інша, а сходів немає. Або є, але дуже мало. Значить були допущені помилки. Що можна зробити? Способів не так вже й багато. Вірніше, всього один. Треба заново повторити весь процес, тільки робити все гранично уважно і точно. Але якщо не встигнути до початку червня, краще почати готуватися до предзимней посадці.

Морква - один з найпоширеніших і невибагливих коренеплодів. Дотримуючись простих правил, кожному під силу отримати хороший урожай і використовувати всі переваги цієї рослини. Чудовий винахід японського вченого, гранулювання насіння, дало можливість отримувати врожай легше і стабільніше, ніж коли б то не було раніше.

Схожі Статті