Після буряка сеча червона: чому так буває, чи нормально це, чи треба йти до лікаря, чи надовго змінює колір?

Продукти процесів обміну речовин і розкладання виводяться з організму в основному з сечею через нирки - природні фільтри. Якщо вживати деякі продукти яскравого кольору, це впливає на колір сечі.

Зокрема, вживаючи в їжу буряк, ми можемо побачити, що сеча змінила колір, в ній з'явилися червонуваті відтінки. Але що це означає, що вона забарвилася, і чи повинна фарбуватися? Погано це чи норма? Чи впливає на здоров'я і чи варто звертатися до лікаря при таких змінах кольору?

Чи може сеча фарбуватися після вживання коренеплоду і нормально це?

Якщо, коли людина їсть буряк, вона не змінює колір сечі, то - чи нормально це?

До складу буряка входять особливі хімічні сполуки - бетаціаніни, що відносяться до флавоноїдів - природних пігментів. Вони і забарвлюють її в яскравий насичений колір.

Після прийому в їжу овоча сеча в 65% випадків може фарбуватися в блідо-рожевий або червоний колір.

Чим більше бетаціаніна в коренеплоді, тим яскравіше овоч, і тим вище буде ймовірність, що сеча придбає неприродну забарвлення.

Бетаціанін - це пігмент червоного, рожевого або коричневого відтінку. Його використовують у харчовій промисловості як добавку Е162. Це абсолютно нешкідливий і безпечний для людини і практичний в застосуванні барвник.

Але! Фарбується чи сеча в ста відсотках випадків? Ні, колір сечі при вживанні овоча змінюється не у всіх випадках. Як було сказано вище, лише в шістдесяти п'яти відсотках випадків.

Тут є залежність від певних чинників:

 • Велике значення має кількість вживаної рідини.

  У нормі при вживанні невеликих кількостей бурякового продукту, його пігменти переробляються і знебарвлюються ще в шлунку, а решта пігменти переробляються в нирках і кишечнику. Сеча в цьому випадку в кольорі не змінюється, колір її залишається природним. Варто вжити більше овоча, ніж зазвичай, або менше вживати води, як концентрація барвника в сечі підвищується, і сеча змінюється в кольорі. Нестача води може впливати на рівень фарбування.

 • Від сорту буряка.

  На інтенсивність фарбування може вплинути кількісний вміст бетаціаніна в різних сортах буряка. Наприклад, найбільш поширений сорт «Циліндра» містить близько сорока п'яти міліграмів на сто грамів продукту, а значить її колір не насичений.

  Якщо взяти сорт «Куля», то в ньому сто дев'яносто п'ять міліграмів бетаціаніна в ста грамах продукту. Тому великий вміст барвника, проходячи через шлунково-кишковий тракт, не в повному обсязі здатне розкладатися.

  Надлишок бетаціаніна виводиться з організму нирками разом з сечею.

 • Від умов зберігання коренеплоду.

  Під впливом сонячних променів, кількість бетаціаніна в складі буряка зменшується. Він «знебарвлюється».

 • Від способу термічної обробки.

  Під час варіння частина пігменту переходить в воду, інтенсивність кольору падає. Запікання або приготування на пару сприяють збереженню бетаціанінов всередині овоча.
 • Від кислотності шлункового соку.

  Підвищена кислотність шлункового соку перешкоджає розщепленню пігменту. В результаті колір сечі змінюється. Науково встановлено, що якщо вживати буряк натщесерце, колір сечі залишається без змін. В цей час в шлунку нейтральна pH середовище, де бетаціанін легко розпадається. А якщо вживати буряк спільно з кислими продуктами, фарбування буде дуже інтенсивним. Наприклад, вживання всіма улюбленого вінегрету викличе зміна кольору сечі, тому що цей салат включає в себе інші продукти високої кислотності.

Коли реакція організму аномальних?

Які ще ознаки крім червоної сечі можуть повідомити, що зі здоров'ям не все гаразд?

Лікарі не вважають за патологію рожеве забарвлення сечі після вживання буряка. Побоювання можуть викликати випадки, якщо червоною сеча стала, коли яскравих овочів не було в раціоні.

В цьому випадку можна запідозрити будь-які патологічні стани, які супроводжуються певними симптомами:

 1. біль при відвідуванні туалету;
 2. відчуття печіння, різі, тяжкості внизу живота;
 3. запах сечі став інтенсивним, неприємним;
 4. часті позиви до сечовипускання;
 5. зміна температури тіла в сторону підвищення;
 6. загальне нездужання, сонливість і слабкість.

Якщо цих симптомів не передували вживання буряка, то можна підозрювати патологічні зміни, пов'язані з певними захворюваннями. Зміни кольору сечі, пов'язані з патологічними станами, можуть бути двох основних причинних груп:

 • До першої групи причин фарбування сечі відносять всі патології органів сечовиділення: нирки, сечовий міхур, уретра.

  З'являються при таких захворюваннях як нефрит, пієлонефрит, цистит, пухлини нирок і сечовивідних шляхів, сечокам'яна хвороба (про те, як вживання бурякового соку і відвару впливає на розчинення каменів в жовчному міхурі, читайте тут).
 • До другої групи належать причини, пов'язані з порушеннями обмінних процесів в організмі. Наприклад, при порушенні функції печінки, при жовтяниці, гемолизе (руйнування еритроцитів), гіперліпідемії.

У цих випадках колір сечі може змінюватися в різних межах від блідо-рожевого забарвлення, до червоного і коричневого. Якщо якийсь з цих симптомів має місце, необхідно звернутися до лікаря. Лікар призначить аналізи, направить на УЗД, при необхідності, біопсію.

Причини: чому сеча може бути червоною або рожевою після прийому овоча?

Розглянемо, чому після їжі, під час якої вживалася буряк, сеча може бути червоною. Існують ще умови при яких забарвлення сечі буряковими бетаціанінамі може бути більш вираженим:

 1. Дисбактеріоз.

  При дисбактеріозі відбувається порушення балансу природної мікрофлори шлунково-кишкового тракту. В результаті змінюється здатність шлунково-кишкового тракту всмоктувати речовини. Як наслідок, процеси розщеплення відбуваються повільніше і велика частина «відходів» починає потрапляти в нирки, де на фізіологічному рівні не може на сто відсотків переробити. Тоді в сечі і знаходять бетаціаніни.

  Рішенням є включення в раціон прибутків - продуктів, які позитивно впливають на розмноження мікрофлори.

 2. Дисбаланс кислотності сечі.

  При нормальній роботі сечовидільної системи, пігмент з буряка все одно присутній в ній після вживання. В цьому випадку знебарвлення відбувається за рахунок незначної кислотності самої сечі.

  Овоч також забарвлює сечу в червоний колір, якщо разом з буряком приймалися будь-які лікарські препарати, які піднімають кислотність.
 3. Проблеми з нирками.

  Через нирки, як через губку, проходять всі корисні і некорисні речовини. Якщо «губка» перестає фільтрувати, при появі збою в роботі, то «відходи» будуть виводитися без зміни. Пігменти буряка також відносяться до «відходам».

 4. Гінекологічні проблеми у жінок.

  Чи може змінити колір у жінок і чому? При гінекологічних захворюваннях в сечу потрапляє не барвник, а кров. В результаті, сеча у жінок теж забарвлюється в червоні і рожеві відтінки.

Про лікувальні властивості буряка знаю багато. Читайте матеріали наших експертів про те, як можна почистити судини і кишечник, використовуючи різноманітні засоби на основі буряка, вилікувати нежить, ангіну, а також чи можна їсти і в якому вигляді червоний коренеплід при гастриті, запорах, онкології, цукрового діабету, панкреатиті і холециститі, виразці шлунка і дванадцятипалої кишки.

До якого лікаря звертатися, якщо є підозра на проблему?

Лікарі, до яких потрібно звертатися - це терапевт загальної практики, уролог, нефролог. Для жінок додатково знадобитися огляд гінеколога. Лікарі призначать обстеження, щоб визначити наявність або відсутність патології при зміні кольору сечі.

Всі «підозрілі» зміни забарвлення сечі від будь-яких продуктів харчування або лікарських препаратів потрібно тримати на контролі. Профілактична консультація з лікарем допоможе уникнути серйозних проблем.

Однаково чи ні змінюється у дітей і дорослих - в чому різниця?

Чи може змінити колір у дитини, чи буває таке?

Буряк корисна не тільки для дорослих, але і для дітей. Вона добре впливає на роботу шлунково-кишкового тракту. Маленьким дітям цей овоч дають після термічної обробки і у вигляді пюре.

Сік сирого буряка дітям давати не рекомендується. Він може викликати роздратування шлунково-кишкового тракту, а варена, навпаки сприяє гарній перистальтиці.

Чи може коренеплід забарвити сечу у дорослого? Для дорослих сирий продукт абсолютно безпечний. Дитячий ж організм відрізняється від дорослого. У дітей забарвлення сечі відбувається майже в ста відсотках випадків. Дитяча фільтруюча система продовжує розвиватися з віком, тому на початкових етапах вона не досконала. Саме тому пігменти з дитячого організму виводяться в не зміна вигляді.

Сеча забарвлюється інтенсивно. Батькам потрібно знати, що якщо у дитини з'явилося зміна кольору сечі, то звернення до лікаря повинно бути обов'язковим.

Скільки днів після того, як поїсти овоч, будуть зміни?

Фарбує чи коренеплід урину тривалий час після прийому в їжу?

Для тих, хто любить страви з буряка, потрібно бути готовим до того, що колір сечі може мати червоний відтінок тривалий час.

Те, скільки днів сеча буде змінена в кольорі, для кожного індивідуально. Але не менше 2-х днів можна буде спостерігати «кольорові картинки» при відвідуванні туалету. Чим більше обсяг виходить рідини, тим менш насичений колір.

Рада - пити побільше води, щоб не лякатися. І інтенсивність кольору буде менше! Важливо поспостерігати за зміною забарвлення ще два-три дні після повного припинення прийому буряків. Якщо ж час минув, а колір не змінився - звертаємося до лікаря!

Таким чином, ми розглянули, чи може змінитися і почервоніти сеча після вживання в їжу, який повинен бути реакція організму на прийом цього коренеплоду. Буряковий сік, абсолютно нешкідливий. Нічого страшного в тому, що сеча ставати іншого кольору немає. Вживати овоч можна і дітям, і дорослим, без шкоди здоров'ю. Але якщо при цьому щось бентежить, з'явилися нехарактерні для норми симптоми, є погіршення загального стану організму - необхідно звернутися до лікаря.

Схожі Статті