Покрокова інструкція по розмноженню кімнатної рослини бегонії вкорінюються

На даний момент налічується близько 2000 різновидів бегоній, разюче відрізняються один від одного формою листя, забарвленням, видом і наявністю квітів.

Зрозуміло, придбати бегонію можна практично в будь-якому квітковому магазині, але набагато цікавіше виростити квітку самому.

Далі в статті ми розповімо, як то кажуть укоріненням квітки і яким чином відбувається цей процес. Надамо покрокову інструкцію по розмноженню рослини листом, а також для наочності ви зможете подивитися корисне відео.

укорінення рослини

Укоріненням прийнято називати процес, при якому лист або держак починає відрощувати власні корені і розвиватися самостійно. Якщо говорити про бегонії, то її можна віднести до добре вкорінюються кімнатним рослинам. У випадку з нею вегетативне розмноження бегонії вважається найпростішим способом отримати нові рослини, впоратися з яким може навіть самий недосвідчений квітникар. Розмноження як листовим, так і стеблових живцюванням можна проводити в воді, або відразу в грунті.

Як відбувається процедура?

Навіть невеликий шматочок листа бегонії з часом здатний вирости у доросле рослина. Для цього досить помістити його в правильну середу і створити сприятливі умови. При пророщування в воді перші корінці з'являються вже через 1-2 тижні, коли вони досягають в довжину 2-х см, рослина готове для пересадки в грунт (про те, як пересадити бегонію і як потім доглядати за нею, ми писали в нашому матеріалі) .

Процес укорінення в грунті, як правило, займає трохи більше часу, але вважається більш надійним, тому що з перших днів життя нову рослину вчиться самостійно добувати собі поживні речовини з навколишнього середовища.

Кращий час для розмноження

Процес повного вкорінення бегонії займає близько 3-х місяців, важливо, що б цей час доводилося на період активного росту - весну і літо, коли відносно високі температури і велика кількість природного освітлення створять оптимальні умови для розвитку молодого рослини. Кінець осені і зима для більшості квітів є періодом спокою, намагатися укоренити бегонію в цей час не рекомендується, процес може зайняти набагато більше часу, а то і зовсім не увінчатися успіхом.

Покрокова інструкція по розмноженню рослини листом

Для успішного вкорінення важливо вибрати великий здоровий лист без ушкоджень, материнське рослина має бути дорослим, повністю сформованим і не ослабленим.

Не всі види бегоній успішно розмножуються за допомогою вкорінення листа (про те, які є види однорічних і багаторічних бегоній і як за ними доглядати, читайте тут). Для цих цілей підійде більшість декоративно-листяних видів з ворсинками на нижньому боці аркуша і рослини з висячими пагонами.

Виділяють три основних види вкорінення листя бегонії:

 • укорінення в воді;
 • укорінення цілого листа в грунті;
 • укорінення фрагмента листа в грунті.

Перший спосіб вважається найбільш простим, але в результаті можна отримати тільки одне нове рослина. Для вкорінення в воді необхідно:

 1. Зрізати великий здоровий лист з держаком.
 2. Наповнити ємність водою кімнатної температури і додати таблетку активованого вугілля.
 3. Підготовлений лист помістити в воду приблизно на третину.
 4. Для прискорення появи коренів можна додати у воду розчин Корневином.

Коли довжина коренів досягає 1-2 см, паросток садять в грунт. При укоріненні цілого листа бегонії порядок дій наступний:

 1. Аналогічно першим способом вибрати і зрізати великий здоровий лист, довжиною приблизно 7 см.
 2. Зробити невеликі надрізи поперек прожилок.
 3. Підготувати ємність і грунт для посадки. Грунт необхідно розташовувати шарами: нижній шар - суміш торфу і моху, верхній - річковий пісок. Товщина верхнього шару повинна бути не менше 2-х см.
 4. Покласти лист на поверхню зволоженого грунту і злегка притиснути.
 5. Організувати тепличку, землю в міру необхідності обприскувати водою.
Важливо! Всі надрізи необхідно проводити гострим ножем або лезом. При використанні ножиць, місця зрізів перетискаються, і до них припиняється приплив поживних речовин.

При укоріненні шляхом ділення листа на фрагменти в результаті можна отримати одразу кілька саджанців. Обраний для розмноження лист поділяється на трикутні ділянки так, що б у кожному залишалася як мінімум одна ціла прожилка, далі кожен з трикутників садиться в землю гострим краєм приблизно на третину.

Для успішного вкорінення необхідно підтримувати високу температуру і вологість, тому оптимальним варіантом буде помістити розсаду в теплицю. Приблизно через три місяці молоді рослини можна буде розсадити по окремих горщиках.

Пропонуємо подивитися на відео, як виглядає вкорінений лист бегонії в воді:

Правила посадки

Перший горщик бегонії повинен бути невеликий і широкий, підійдуть як пластикові ємності, так і глиняні або керамічні, головне, що б на дні було досить дренажних отворів. Грунт найкраще вибирати спеціальний для бегоній, але підійде і універсальний для квітучих рослин. Самостійно добитися необхідного ефекту можна, змішавши дерен, листову землю, торф і пісок в співвідношенні приблизно 2: 1: 1: 1.

Порядок дій при посадці:

 1. На дно горщика насипати дренажний шар, поверх нього для додаткового захисту ніжних коренів від надлишку вологи можна насипати невеликий шар деревного вугілля.
 2. Далі засипається невелику кількість землі (1-2 см).
 3. У центр горщика поміщається саджанець і акуратно присипається землею з усіх боків.
 4. Після посадки бегонію необхідно рясно полити водою і стежити, що б якийсь час земля повністю не пересихала.

Не варто утрамбовувати грунт при посадці, так як це може пошкодити молоді тендітні коріння (як посадити бегонію в домашніх умовах?). При осіданні ґрунту після поливу необхідно додати відсутню кількість.

подальший догляд

Правила догляду за молодими рослинами нічим істотно не відрізняються від догляду за дорослими, з тією лише різницею, що їм потрібно трохи більше уваги (як виростити і доглядати за кімнатної бегонією?). При забезпеченні комфортних умов маленький паросток швидко зміцніє і перетвориться в повноцінне рослина:

 • Як і всім вихідцям з тропічних країн, бегонії потрібен яскраве розсіяне світло, вона буде відчувати себе добре на південному і південно-східному підвіконні.

  Увага! Прямі сонячні промені можуть викликати перегрів рослини та опіки на листках, тому в літній період бегонію потрібно злегка затінювати.
 • Кімнатна температура в + 18-22 градуси є для бегонії оптимальної, слід уникати різких перепадів і протягів.
 • Вологість потрібна підвищена, при цьому обприскувати бегонію категорично не рекомендується - це може привести до різних захворювань на листках, наприклад, борошнистої роси.
 • Полив бегонії потрібен регулярний і рясний, приблизно 2 рази на тиждень, при цьому важливо стежити, що б вода не накопичувалася в піддоні, а верхній шар грунту встигав просихати.

Тонкі тендітні стебла і ніжні листи бегонії справляють враження, що ця рослина крихке, примхлива, здатне загинути при найменшому відхиленні від ідеальних умов. На практиці це зовсім не так, бегонії досить витривалі, а багато сортів здатні жити навіть у відкритому грунті.

Укорінення бегонії за допомогою листа - один з найпростіших і швидких способів її розведення. При дотриманні простих правил, всього з одного або двох листя можна отримати справжній квітник, що наповнює атмосферу в домі затишком і весняною свіжістю.

При вирощуванні бегонії будинку можуть виникнути труднощі, тому рекомендуємо ознайомитися з такими матеріалами:

 • Чому обпадають бутони і листя у бегонії, як допомогти рослині?
 • Чому скручуються листя у бегонії і що при цьому потрібно робити?
 • Як підготувати бегонію до пробудження після того, як вона відцвіла?
 • Чому бегонія квітуча не цвіте? Як домогтися гарних бутонів?

Схожі Статті