Покрокова інструкція: як підгортати картоплю різними способами. Секрети багатого врожаю для садівників

Картопля - один з найпоширеніших продуктів, який присутній на нашому столі. Вирощування картоплі не вимагає особливого догляду. Підгортання - техніка в сільському господарстві і садівництві, яка полягає в пріваліваніі вологою мелкокомковатой грунту до нижніх частин рослин з одночасним її подрібненням. Все що потрібно картоплі - це боротьба з бур'янами, шкідниками і підгортання.

Підгорнути картоплю можна різними способами. Все залежить від можливостей господарів. Ось основні з них: Якщо людина сама буде підгортати картоплю, без будь-чию допомогу, то в такому випадку йому знадобиться сапа або лопата. Однією з найважливіших процедур по догляду є підгортання. Потреба в окучивании картоплі підштовхує до застосування нових, більш автоматизованих способів для легкої обробки, не доставляючи клопоту і проблем.

Що таке підгортання картоплі?

Підгортання - це підгортання невеликої кількості злегка вологого грунту до нижньої частини куща.

Чому важливий процес підгортання? У більшості коренеплодів коренева система росте вниз, а у картоплі розвивається убік і навіть вгору. Молоді бульби в процесі росту можуть виявитися на поверхні.

Правильно і вчасно окученная картопля дає вищий урожай. Після підгортання всередині насипаного пагорба утворюються нові зав'язі.

Як правильно це робити вручну?

традиційний спосіб

Підгортати потрібно вологий грунт. Час після дощу найсприятливіший. Якщо погода посушлива, то грунт слід попередньо полити. Підгортати рано вранці пізніше 10 годин або ввечері після 6. У спекотний полудень підсипати тепла земля шкодить паросткам і перешкоджає їх розвитку.

Проводять підгортання найчастіше сапою. Сапка може бути трикутної або трапецієподібної. Краї сапи закруглені або гострі.

Про те, які ще інструменти використовуються для підгортання, читайте тут, а в цій статті ми розповідали про підгортання мотоблоком.

Покрокова інструкція традиційного підгортання картоплі:

 1. Підкопує простір між борознами плоскорезом.
 2. Підгортаємо грядки в одному напрямку. Рухаючись уздовж грядок підгортаємо землю з міжряддя до однієї сторони кущів.
 3. Підгортаємо грядки з іншого боку рухаючись в зворотному напрямку. Підгортаємо з міжряддя землю до іншої сторони кущів.
 4. Сапою підгортаємо грунт до куща з усіх боків. В результаті виходить горбок з якого стирчить «букет» стебел. Горбок повинен бути широкий і високий.
 5. В кінці кожного ряду насипаємо невелику дамбу, яка буде затримувати воду після дощів.

віяловий

Віялове підгортання проводиться коли стебла вже досягли висоти 15-20 см. Сапка для цього способу не годиться. Краще використовувати лопату.

Покрокова інструкція веерного підгортання картоплі:

 1. Руками розсовуємо стебла і розкладаємо їх на землі в різні боки віялом.
 2. Лопатою беремо землю з міжряддя і засипаємо прямо в центр куща.
 3. Розподіляємо землю так, щоб нагорі залишалися тільки верхівки стебел з листочками.
 4. Зверху накидаємо виполоти бур'яни з міжряддя. Вони послужать додатковою підгодівлею і збережуть вологу в ґрунті.

За збереження стебел не потрібно боятися. Вже на наступний день вони направлять своє зростання вгору. Через 10-14 днів кущ помітно розростеться в сторони і вгору. На ньому з'являться нові пагони. При такому способі підгортання урожай картоплі стає вище за рахунок появи нових бульб.

за Замяткіну

Цей спосіб застосовує відомий картопляр з Сибіру І.П. Замяткін, практикуючий органічне землеробство. Він вважав, що при традиційному окучивании створюється конкуренція всередині куща за світло і воду і знижується урожай.

Замяткін рекомендує висаджувати бульби в шаховому порядку на відстані 20-40 см. Як тільки бадилля підростає до 15-17 см. Розсовуємо стебла і в середину засипаємо «органіку» - торішнє листя, траву, солому, залишаючи відкритими тільки верхівки стебел.

Кущ виходить добре облиственний, вазообразной форми і дуже швидко розростається. Цей спосіб дає прибавку врожаю в 1.5- 2 рази. Під такою «шубою" земля дихає і під нею завжди волого навіть у посуху. Колорадський жук і інші шкідники цураються мульчувати грядок.

Як часто?

 • Перше підгортання. Орієнтир для першого підгортання - це висота пагонів. Як тільки паростки досягли висоти 5-8 сантиметрів можна проводити перше підгортання. Якщо існує небезпека заморозків, то пагони засипаються землею повністю.
 • Друге підгортання проводять через 15-18 днів після першого. Пагони повинні бути в висоту 15-20 см. Робиться це перед початком цвітіння. Друге підгортання більш трудомісткий процес. Потрібно не просто присипати кущі, а подбати про те, щоб висота насипу була в висоту 15-18 см. Інакше бульби почнуть випирати із землі і накопичувати соланін під впливом сонця.
 • Третє підгортання проводять після того, як пагони виростуть до 25-30 см. Гребінь насипають вже висотою 17-20 см.
 • Якщо кущі дуже сильно розростаються, що трапляється на вологому грунті і бульби починають вилазити з землі, має сенс провести четверте підгортання.

Без підгортання урожай картоплі буде на 20-25% менше. При розпушуванні в грунті затримується волога, що сприятливо позначається на зростанні картоплі. Чим пухкі грунт, тим більше розсипчастою буде картопля. Молоді пагони опинившись під землею змушені розростатися, щоб вибратися на поверхню. Листя стає більше. При великій кількості листя посилюється фотосинтез. У листі накопичується розчинна глюкоза яка надходить в бульби і відкладається там у вигляді крохмалю (докладніше про користь підгортання читайте тут).

Схожі Статті