Помідорова здравниця: який кислотності повинна бути грунт для томатів і який грунт забезпечить високу врожайність?

Томати - це овочева культура, яка прийшла до нас з теплих країн. Цей овоч не тільки вкрай смачний, але і є багатим джерелом вітамінів і поживних речовин. Люблять його і дорослі, і діти, а його плюсом є те, що з нього можна готувати перші, другі страви і салати, а також робити заготовки на зиму.

В Європу помідори потрапили в першу чергу як декоративні рослини. У жаркому кліматі солнцелюбівие рослини не вимагають ретельного догляду. Але на півночі їх вирощують дуже педантично.

Створення оптимальних умов на різних етапах росту

Агротехнічні прийоми по вирощуванню томатів схожі з культивуванням перців - садити їх краще в чорнозем, а ось на ранніх етапах розвитку потрібно живильний субстрат. Детально про популярних готових сумішах для розсади томатів і перців ми розповідали тут.

Саме від того, який грунт обраний для помідорною розсади, буде залежати не тільки кількість, але і якість майбутнього врожаю. Грунт для томатів повинна бути пухкої, легкої, добре пропускати повітря і вологу.

розсада

Грунт для розсади томатів повинна бути легка і пухка, добре пропускає воду. Це можна зробити за допомогою додавання торфу і тирси.

Непогано розсада розвивається в кокосовому субстраті. Подрібнене кокосове волокно багате поживними речовинами і розсада в таких умовах зростає міцною. При перезволоженні паростки можуть почати гнити.

Коріння молодих рослин можуть поглинати лише розчинені в грунтовому розчині солі. Живильні елементи, які містяться в неразложившихся органіці і мінералах ґрунту, для них недоступні. Молоді рослини повинні отримувати харчування безперервно і потроху.

Дози поживних речовин, які підходять для дорослих овочевих культур, для них згубними. Бажано використовувати помірно родючий грунт, а потім, в процесі росту постійно підживлювати рослини.

У почвосмеси не повинна бути присутнім глина. Органічні матеріали не повинні швидко розкладатися і розігріватися. При темепература грунту більше 30 градусів Цельсія коріння починають відмирати.

Більше про те, який грунт краще використовувати для розсади томатів, а також які добавки не можна додавати в грунт, читайте тут.

дорослі рослини

Огрядна (багата за змістом елементів) грунт хороша для дорослих рослин. Коли рослина готують до посадки у відкритий грунт, в нього слід внести органічні добрива (зола деревна, перегній, сечовина). Внесення добрив, після того, як томат приживеться, не тільки забезпечує необхідне живлення, але і збагачує грунт і повітря над ним вуглекислим газом.

Куди потрібно садити помідори для гарного врожаю?

Якісна земляна суміш визначає рясне плодоношення. Якщо вона виявиться недостатньо хорошою, то томати виявляться хворими і слабкими.

Не можна просто використовувати городню землю або грунт з парника, з цього з дуже великою ймовірністю нічого не вийде. Краща грунт для розсади томатів готується з декількох компонентів, які вимагають відповідної підготовки.

У помідорів розгалужена поверхнева коренева система, на 70% складається з всмоктуючих корінців. Така будова томатів забезпечує наземну частину рослини необхідною вологою і поживними речовинами.

підготовка грядок

Земля повинна містити всі необхідні компоненти для вирощування томатів. Грунт для томатів для їх правильного росту повинен містити наступні елементи:

 • азот;
 • фосфор;
 • калій.

Необхідно, щоб ці мінерали були в легкозасвоюваному вигляді. У певної частини теплична грунт повинен складатися з піску, так як це потрібно для розвитку скелетної частини рослини.

Грунт повинен бути пухким, так як знаходяться на поверхні корінці не виносять надмірної вологості і приростають тільки в пухкої субстанції, витягуючи поживні речовини з більшою площею.

При наявності таких характеристик, як водопроникність і вологоємкість, грунт добре утримує вологу, але не стає болотистій. Також для комфортного зростання томатів необхідна теплоємність.

Крім того, при підготовці грунту вона повинна бути максимально знешкоджена від інфекцій і вільна від личинок шкідників. Грунт не повинна містити насіння бур'янів.

Який кислотності повинна бути грунт?

Томатам потрібна грунт з кислотністю від 6.2 до 6.8 pH. Для визначення кислотності грунту застосовують набір індикаторних тестів (лакмусові папірці). Їх продають у спеціалізованих магазинах.

Переваги та недоліки саморобних сумішей

Якщо немає можливості використовувати покупні суміші, можна приготувати землю своїми силами. Те, що створено власноруч завжди надійніше, тим більше, що томати дуже вимогливі до грунту.

Переваги саморобної грунту:

 • Можна приготувати по точному рецептом і дотримати потрібне точна кількість мікроелементів.
 • Економія коштів.

недоліки:

 • Великий час приготування.
 • Потрібно точно слідувати рецептурою.
 • Грунт може бути заражена.
 • Пошук і покупка потрібних компонентів змести може зайняти багато часу і коштів.

Плюси і мінуси покупної землі

Не у всіх є можливість приготувати грунт самостійно. У цьому випадку користуються покупної землею.

У нього є незаперечні переваги:

 1. якщо він приготовлений за всіма правилами, то відразу готовий до вживання;
 2. різна розфасовка від 1 л до 50 л;
 3. він легкий і вологоємний;
 4. містить потрібні елементи.

Серед його недоліків:

 1. великий діапазон вказівки кислотності грунту (від 5.0 до 6.5);
 2. неточне зазначення кількості мікроелементів;
 3. в складі може бути торф'яна пил замість торфу;
 4. є ризик отримати неякісний субстрат.

необхідні компоненти

Серед складових земляної суміші:

 1. дернова або городня земля;
 2. некислий торф (pH 6, 5);
 3. пісок (краще річковий або промитий);
 4. перегній або просіяний зрілий компост;
 5. просіяне деревна зола (або доломітове борошно);
 6. мох сфагнум;
 7. опала хвоя.
Земля повинна бути пухка, наповнена різними складовими і багата корисними елементами. Якщо грунт буде таким, кака потрібно, то томати дадуть хороший урожай.

Городня земля береться з тих грядок, де минулого літа не росли культури родини пасльонових (помідори, перець, баклажани і картоплю). Кращий грунт для вирощування розсади томатів - це земля, на якій кілька останніх років нічого не вирощувалося або росла звичайна кропива.

Найбільш відповідний склад грунтосуміші для томатів вийде, якщо змішати 2 частини торфу, 1 частина городньої землі, 1 частина перегною (або компосту) і 0, 5 частини піску.

Торф зазвичай має більш високу кислотність, тому на відро отриманої суміші слід додати 1 склянку деревної золи і 3 - 4 столові ложки доломітового борошна.

Також в суміш додається 10 г сечовини, 30 - 40 г суперфосфату і 10 - 15 г калійного добрива. Дані добрива можна замінити на комплексне добриво з вмістом великої кількості фосфору і калію, і меншої кількості азоту.

Більше про те, як підготувати просту грунт своїми руками для гарного врожаю томатів, читайте в цій статті.

неприпустимі добавки

Не можна використовувати органічні добрива, що знаходяться в процесі розпаду. При цьому виділяється велика кількість тепла, яке може спалити насіння (а якщо вони і встигнуть зійти, то все одно загинуть від високої температури).

Не використовуються домішки глини, так як вони роблять грунт щільніше і важче.

У грунті відбувається швидке накопичення важких металів, тому не варто використовувати землю, що знаходиться поблизу жвавої траси або на території будь-якої хімічної підприємства.

Вибірка з городу

Купівельна земля в основному чистіше городньої (в цьому мінус городньої) за змістом бур'янів і можливих хвороб. Однак і городня земля може бути цілком придатною для посадки, особливо якщо її заздалегідь підготувати.

Грунт зі свого саду використовується, якщо вона розсипчаста і структурна. Городня земля після вирощування на ній пасльонових (де росли часник, капуста, буряк і морква) не береться. Це може негативно позначитися на томатах.

Плюс городньої землі в тому, що в ній частіше хороший механічний склад, а якщо збагатити її добрива і компостом, то вона буде ще й родючою.

На що звернути увагу?

Грунт під томати повинна бути добре нагрівається, пухкої, багатою поживними речовинами і вологою. Якщо дістати такий грунт не представляється можливим, можете використовувати землю з грядок, на яких росли кабачки, гарбузи, морква або капуста. При цьому важливо, щоб рослини не хворіли фітофторозом. На крайній випадок підійде звичайна лісова земля.

Також необхідно, щоб вона була нейтральною або слабокислою, на кислому ґрунті томат не росте. Грунт повинен включати наступні компоненти:

 • Перегній.
 • Торф (збільшує вологонадходження і рихлість землі) (його частка в загальній суміші не повинна бути більше 70%).
 • Розпушувачі (крім торфу це крупнозернистий річковий пісок).
 • Листова земля (в суміші з іншими видами грунту, так як вона має велику рихлість, але мала кількість поживних речовин).

висновок

Підготовка ґрунту це важлива частина процесу вирощування томатів. Ці примхливі рослини не ростуть на будь-чому. Їм потрібно приділяти максимум уваги весь період росту, але при правильній підготовці хороший урожай забезпечений. Грунтову суміш для помідорів роблять самостійно і купують в садово-огродний магазинах. У загальному випадку грунт повинен бути пухким, пропускає вологу і повітря, слабкокислим і вільним від токсинів.

Схожі Статті