Популярно про вирощування фенхеля. Інструкція по розмноженню насінням і розсадою

Дивовижне рослина, фенхель або аптечний кріп все більше завойовує увагу садівників, а пряний аромат і пікантність із задоволенням використовують господині на кухні.

У статті розповімо, що це таке, які нюанси агротехніки рослини, як його успішно виростити у відкритому грунті і в домашніх умовах.

Детально розберемо основні моменти в догляді за рослиною, також розповімо про збір врожаю і його правильному зберіганні.

Географія цієї овочевої культури

Фенхель поширений в Європі, Канаді та США, Середньої Азії. У Росії аптечний кріп можна зустріти в середній смузі і на північному заході. Батьківщиною ж рослини вважається Середземномор'ї. У наших широтах вирощувати на городі або на дачі не тільки можна, а й треба!

Фенхель є джерело вітамінів і мікроелементів, тому посадивши його у відкритий грунт, ви зможете забути про низку хвороб. Більше про корисні властивості фенхеля і його протипоказання читайте в окремій статті.

Важливо! Незважаючи на схожість назви і зовнішнього вигляду, технології вирощування фенхеля і кропу відрізняються.

Дізнатися в чому різниця між фенхелем і кропом можна тут.

Місце і земля для обробітку

Для вирощування фенхеля необхідно достатній простір на ділянці, так як між самими рослинами повинна бути відстань в 20-25 сантиметрів. Крім того строчка фенхеля повинна бути якомога далі від деяких інших культур, мова про які піде нижче.

 • Земля необхідна дуже поживна, суглинистого або супіщаного типу.
 • Рівень кислотності pH при цьому повинен бути нормальним, порядку 0, 7.
 • Землю необхідно періодично рихлити для того, щоб в неї надходило достатньо кисню.

Посадка і догляд у відкритому грунті, на дачі

Фенхель прекрасно можна виростити у відкритому грунті. Можна сіяти рослина відразу насінням, можна спочатку виростити розсаду будинку або в теплиці. Важливо вибирати для посадки сонячне місце, фенхелю необхідні прямі сонячні промені для нормального росту.

Також даній культурі потрібно достатній простір на ділянці, так як фенхель відбирає практично всі поживні речовини з грунту і іншим рослинам не буде чим харчуватися, якщо ділянка маленький і все культури насаджені один поруч з одним.

Існують ключові принципи вирощування культури фенхеля у відкритому грунті, яких потрібно дотримуватися, а так само нюанси, про які корисніше буде знати. наприклад:

 1. Не варто селити фенхель поблизу помідорів, перцю, бобових, шпинату і тмину так як він має тенденцію відбирати своїми потужними країнами всі поживні речовини в грунті і вологу. Сусідам фенхеля просто не буде чого брати з грунту.
 2. А ось посадивши його поруч з огірками і капустою ви зможете забути про попелиці - вона не переносить запаху фенхеля. Головне не скупитися на полив, все таки вологу він буде відбирати.
 3. Ця рослина дуже швидко розмножується самосівом.
 4. Потрібно мати у своєму розпорядженні подалі фенхель від кінзи і кропу, так як може статися перехресне запилення.
 5. Квітучий фенхель приваблює своїм ароматом комах-запилювачів. Для садівника - це подарунок.

Подивитися детальну покрокову інструкцію по посадці фенхеля насінням і розсадою можна тут.

Як виростити вдома?

Фенхель можна з успіхом виростити і на віконці. Так, він швидше за все буде менше, ніж той що виростили на ділянці, але цілющості не втратить.

Будинки в горщику фенхель зазвичай зростає до чотирьох років. При посадці в квартирі важливо вибирати відкрите, добре освітлене місце з прямими влученнями сонячних променів. Земля для посадки повинна бути слабощелочной і дуже поживною.

Підійде суглинна або супіщаних грунт. Грунт повинна бути з хорошим дренажем. Рівень кислотності землі повинен бути нормальним (0, 7). Можна взяти універсальний грунт в магазині і додати глини і дерну.

Коли і як садити?

насіння

Перш за все потрібно підготувати насіння: стратифікована холодом і обробити їх стимулятором для зростання. На ділянці найкращий час для посіву - пізня весна, початок червня. Залежно від кліматичних умов навіть в кінці червня.

Грунт обов'язково повинна прогрітися.

 1. Сіють рядами 60 см, занурюючи не більше ніж на 2 см в землю.
 2. Після першого проріджування, рослини повинні знаходитися один від одного на відстані 25 см. Будинки найкращий час посадки фенхеля - через чотири тижні після останнього весняного морозу.
 3. Для посадки краще бать маленькі торф'яні горщики і посадити туди 3 або 4 насіння.
 4. Згодом потрібно залишити найсильніше.

Навколишня температура повинна бути 15-18 градусів.

розсада

Розсаду можна виростити як вдома з насіння, так і в теплиці. Технологія однакова.

 1. Спочатку насіння висіваються в розсадний горщик або відразу по маленьким горшочкам.
 2. Потім в рассадном горщику відбувається стандартна пікіровка з кроком приблизно в 20 см. А в горщиках вибирається одне сильне рослина.
 3. Пересадка у відкритий постійний грунт проводиться через 40-50 днів після посіву.

Збір врожаю

При правильно дотриманих умовах перші сходи з'являються приблизно через 20 днів. Кореневище ж збираються по проходженню три місяці після посіву. Коли вони стають розміром приблизно з тенісний м'ячик їх сміливо можна зрізати ножем.

Колір зрілих качанів повинен стати насичено білим. Щоб зібрати качани, їх потрібно вирвати з землі. Верхню бадилля зрізають ножем, вище качана на 12-15 сантиметрів. Однак листочки можна зрізати і без збирання качанів. Їх використовують в салати і зрізають на протязі всього періоду зростання.

Насіння збирають у міру дозрівання, коли квіти стають коричневого кольору.

Важливо! Зберігати зібрані насіння фенхелю слід після повної просушки, помістивши в герметичну тару і відправивши в прохолодне темне місце.

Загальні правила догляду за рослиною

температура

Хоч фенхель корінний житель теплого клімату, він володіє морозостійкістю. Найкращим температурним діапазоном буде 20-30 градусів. Але перші паростки показуються вже при температурі 6 градусів.

Температурний режим:

 • Мінімально: 6 градусів;
 • Максимально: 30 градусів;
 • Оптимально: 15-25 градусів.

світло

Для фенхеля потрібно відкрите освітлене місце з безпосереднім попаданням сонячних променів.

Полив фенхеля повинен проводитися не рідше ніж кожні 5 днів.

На 1 квадратний метр має припадати 10-14 літрів води.

підживлення

 • Перша підгодівля проводиться після проріджування. Готується суміш коров'яку: органіка і вода в пропорції 1:10. Можна використовувати мінеральні добрива:

  1. селітра аміаку;
  2. суперфосфат;
  3. калійна сіль і вода по формулі 10 грам плюс 25 грам, плюс 10 грам, плюс 10 літрів.
 • Друга підгодівля через 20 днів одним з наведених вище розчинів.
 • Третя підгодівля проводиться суперфосфату з розрахунку 2 грами на 10 літрів води.

розпушування

Повинно відбуватися регулярно в міжряддях, щоб насичувати грунт киснем і перешкоджати утворенню кірки на поверхні грунту.

підгортання

Кожні два-три тижні. Процедура підгортання дозволяє сформуватися качану.

Фенхель - всім знайоме, всіма улюблене культурна рослина, яке використовується в якості спеції і в медичних цілях. Одне з таких лікарських засобів - кропова вода.

Хвороби і шкідники

Зелень фенхелю припадає до душі багатьом шкідників, таким як:

 • трипси;
 • клопи;
 • тля;
 • совки;
 • гусениці;
 • моль.

Коріння залучають хрущів.

Схильне рослина і хвороб, таким як церкоспороз і фомоз. Церкоспороз передається в насінні, а фомоз з'являється від зараженого ґрунту.

Не можна обробляти фенхель ніякими отрутохімікатами!

 • Тлю, трипсів та інших комах лакомящіхся зеленню знищує зелене мило. Це нешкідливий препарат. Необхідно приготувати розчин 200-400 грам мила на 10 літрів води і обробити рослини.
 • Хрущів же можна перемогти якої попередньої глибокої перекопкой грунту і механічним знищенням вручну. Або викопкой навколо грядок невеликих канав і механічним видаленням виповзають час від часу личинок.
 • Церкоспороз лікується попередньої дезінфекцією насіння.
 • Фомоз можна попередити попередньою обробкою грунту насичено-рожевим розчином марганцівки.
Важливо! Вчасно прибирайте старі або хворі рослини, а також дотримуйтеся дистанції між старими і новими посадками, щоб попередити розвиток захворювань.

У статті ми постаралися освітити, як росте ця овочева культура, розповісти про найважливіші та найцікавіші моменти, що стосуються вирощування та догляду за фенхелем. Все частіше його можна зустрічати на дачах і ділянках російських жителів, багатьом доводиться до смаку його пряність, а для деяких він незамінний в якості лікарського засобу рослинного походження.

Схожі Статті