Поради досвідчених садівників, як зробити розмноження бульбової бегонії живцями

Бульбова бегонія цвіте дуже яскраво і красиво. Природно, що вона привертає увагу багатьох любителів флори і викликає у них бажання роздобути цю рослину в свою колекцію. Тим більше, що зробити це нескладно, застосувавши улюблений і ефективний метод розмноження - живцювання.

Прочитавши цю статтю ви дізнаєтеся, які існують методи розмноження бульбової бегонії і чому живцювання - самий популярних серед них, як підготувати рослину до розмноження, як посадити і укоренити живці. А також ми розповімо вам, що робити, якщо ви зіткнетеся з низкою проблем при вирощуванні бегонії з держака.

способи розмноження

Бульбова бегонія розмножується наступними способами:

 • насінням;
 • живцями;
 • бульбами або їх частинами.

Про те, як виростити ампельную бегонію з живців і насіння, а також про подальше догляді за рослиною, читайте тут.

Чи можна застосовувати живцювання?

Одним з популярних серед квітникарів способом розмноження є живцювання. Даний спосіб простий (під силу навіть новачкам в квітникарстві), швидкий (перші квіти при весняному розмноженні розпустяться вже в серпні), при живцюванні зберігаються всі ознаки материнської рослини (колір, забарвлення листя, форма і розмір квітки і т.д.).

Довідка! Держак - це відокремлена частина рослини (лист, втеча), а живцювання - вегетативне розмноження за допомогою держака.

Загальні правила розведення квітів

Живцювання можна виробляти навесні під час пророщування бульб і восени перед пересадкою бегонії з відкритого грунту. Залежно від пори року визначаються і деякі нюанси даного процесу.

Так бульби бегонії перед весняним живцюванням слід дістати з місця зимівлі, де вони пробули не менше 3 місяців, вже на початку січня (про те, як правильно зберегти бульбову бегонію взимку, читайте тут). Потім помістити їх в ємність з грунтом, залишити на кілька днів при кімнатній температурі, регулярно поливаючи водою для відновлення водного балансу. Приблизно через місяць почнуть з'являтися пагони, які можна буде черенковать після появи третього листочка на них.

Про те, що за рослина ампельна бегонія, як вона розмножується, а також про догляд за нею, читайте в нашому матеріалі.

Підготовка частин рослини

Навесні після пророщування бульб бегонії відокремлюються від бульби кілька живців з 3 листочками і завдовжки 10 - 12 см. Важливо залишити на бульбі мінімум один пагін для подальшого розвитку материнської рослини. Місця зрізу на бульбі присипаються деревним вугіллям або попелом, а зріз живця можна обробити будь-яким стимулятором корнеообразованія. Кілька годин живці слід підсушувати на відкритому повітрі.

А в перших числах вересня перед викопуванням бульб від дорослої рослини відрізається верхня частина стебла з листям. Вибирається здоровий, міцний, без видимих ​​пошкоджень, які не квітучий втечу довжиною 8 - 12 см. Втеча зрізається з куща бегонії гострим ножем навскіс. Місце зрізу має перебувати нижче вузла, а на втечу обов'язково повинен бути лист або пара листя. Держак підсушується обробляється стимулятором і висаджується на укорінення.

Як краще укоренити квітка? Укорінення в воді - не найвдаліший варіант для бульбової бегонії, так як живці в більшості випадків загнивають і гинуть. Тому найчастіше молоді пагони укорінюють в спеціальні торф'яні таблетки або в грунт.

посадка

Для посадки молодого рослини необхідно використовувати грунт, куплений в магазині, або один з варіантів приготованого своїми руками субстрату, який потрібно продезінфікувати фунгіцидами або термічно:

 • Дернова і листяна земля, пісок, перегній в співвідношенні 2: 1: 1: 1.
 • 2 частини торфу, 2 частини листової землі, 1 частина піску і 0, 5 частини гною.
 • Парниковая земля, торф, пісок і гній в рівних пропорціях.

В якості ємності для бульбової бегонії краще використовувати невисокий і неглибокий горщик: відстань від краю горщика до бульби не повинно перевищувати 2 см. Не слід забувати про те, що нижній двосантиметровий шар обов'язково повинен бути дренажним з керамзиту або битої цегли.

Кращий спосіб посадки для молодих саджанців, укореняющихся в грунті, - метод перевалки: рослина дістається з ємності і, не обтрушуючи земляного кома, поміщається в новий горщик. Верхній шар грунту у стебла приминається руками, рослина поливається і ставиться на своє місце.

Важливо! Необхідно пам'ятати про те, що при посадці не можна заглиблювати кореневу шийку або точку росту саджанця.

Детально про те, як правильно посадити бегонію у відкритий грунт і в горщик, а також який догляд потрібно рослині, читайте в нашому матеріалі.

укорінення

Укорінення - процес появи кореневої системи зрізаного з материнської рослини втечі.

 1. Для вкорінення живців в якості субстрату слід використовувати торф з піском в рівних пропорціях або в співвідношенні 1: 3. Як варіант: змішати 1 частина листової землі, 1 частина торфу, 3 частини піску.
 2. Субстрат слід добре зволожити.
 3. Заглибити в субстрат живці на 2 - 3 см.
 4. Все добре полити.
 5. Помістити ємність з держаком в «тепличку»: для вкорінення просто необхідні високі показники температури і вологості повітря. Щодня слід відкривати «тепличку» і провітрювати черешки щоб уникнути їх загнивання.

  Як «теплички» можна використовувати поліетиленовий пакет, пластиковий контейнер з-під харчових продуктів з щільно закривається кришкою або розрізану пластикову пляшку.

 6. Необхідно ємність з держаком помістити в світле місце, але без прямих сонячних променів, підтримувати постійну температуру +20 С - +22 С.
 7. Після того, як з'явилися перші корінці (приблизно через 1 місяць), «тепличку» можна знімати.
 8. Після того, як рослина зміцніє, його можна пересаджувати в постійний горщик.

Аналогічно проводитися укорінення і живців, зрізаних восени.

При осінньому живцюванні пагони бегонії садять в горщики з субстратом на глибину 4 см і містять до весни як кімнатні рослини при помірному поливі. Можливо, що на зиму живець скине листя, але життєздатність частини втечі, що знаходиться в грунті, збережеться. Навесні вкоріненого живця пересідає в нову ємність, а вже влітку молоде рослина порадує першими квітами.

Як доглядати?

Перші 3 дні слід тримати молодий саджанець в притіненому місці, а після переставити в світле місце, але при цьому слід уникати потрапляння прямих сонячних променів на листя молодого рослини. Ідеальний варіант - північне, північно-західне, північно-східне вікна. Вважається, що для бегонії необхідний 16 - годинний світловий день, тому в осінньо - зимовий період саджанців просто необхідно досвечивание фітолампи.

Оптимальна температура для росту бегонії - + 20С - + 22С. Молоде рослина поливається часто, але потроху. Важливо не допускати надмірної вологи в субстраті, інакше бегонія загине від загнивання. Обприскування проводити не рекомендується: бегонія не любить крапельок води на листках і квітах.

Можна для підвищення рівня вологості в жарку і суху погоду поруч з горщиком поставити ємність з водою, або горщик помістити в піддон, засипаний керамзитом, який періодично необхідно поливати водою.

Підживлення проводиться комплексними мінеральними добривами, купленими в квіткових магазинах, з весни по осінь 1 - 2 рази на місяць, а перший час після вкорінення молоді рослини необхідно підгодовувати азатосодержащімі добривами для активного зростання листя і коренів.

Пропонуємо Вам ознайомитися з іншими нашими статтями про правила догляду в домашніх умовах і відкритому грунті за бегонією:

 • болівійської;
 • бульбової;
 • ампельної.

можливі захворювання

 • Листя на черешку пожовкли і опало.

  В цьому нічого страшного немає, це природний процес. Якщо рослина благополучно вкорениться, то обов'язково випустить нову листя.

 • Загнивання черешків.

  Таке явище можливо при надмірному поливі. Також не слід забувати про щоденне провітрюванні «тепличок», в яких проводиться укорінення рослини.

 • У молодої ампельної бегонії проявляються ознаки інфекційних захворювань.

  Для профілактики подібного явища рекомендується проводити знезаражування ґрунту, горщика, в який будуть висаджуватися живці (обробка фунгіцидами, термічна обробка). Якщо все ж рослина «захворіло», то його необхідно обробити спеціальними препаратами, обов'язково попередньо ізолювавши від здорових рослин в добре провітрюється.

 • Паростки витягуються, стають довгими і тонкими.

  Рослині не вистачає світла. Вирішити дану проблему можна, переставивши горщик з молодою бегонією в більш світле місце.

 • Повільний розвиток молодого рослини.

  Швидше за все паросткам не вистачає поживних речовин. Рішення - внесення добрив в грунт.

Детально про те, чому бульбова бегонія не цвіте і що робити, а також які хвороби можуть погубити квітку, можна дізнатися тут.

Бульбова бегонія вважається самим невибагливим видом серед бегонієвих. І процес живцювання цієї рослини не займе багато часу квітникаря і не зажадає його великих матеріальних і енерговитрат. Зате результат перевершить всі очікування: присадибна ділянка буде прикрашений пишним цвітінням вже не одного, а декількох рослин.

Схожі Статті