Поради від досвідчених городників: як використовувати йод для підгодівлі томатів

Підживлення томатів йодом на сьогоднішній день все більш популярна, оскільки цей продукт нешкідливий як людині, так і вирощуваної культури.

Щоб така підгодівля принесла максимальну користь помідорів потрібно знати, коли і як правильно її вносити.

У нашій статті ми детально розберемо способи внесення йоду для розсади томатів і дорослих кущів. У чому користь подібного добрива?

Розглянемо кореневого та позакореневого методи внесення підгодівлі. А також дії при надмірному внесенні йодного розчину.

Чим корисно таке добриво для помідорів?

Томати дуже чутливі до підживлення йодом. Ця культура зазвичай реагує на внесення цього елемента бурхливим зростанням. Але при цьому помідори дуже мало потребу в самому йоді. На ринку ви не знайдете окремих підгодівлі з великим вмістом йоду.

Внесення йоду в період формування і росту розсади томатів дозволяє замінити їх підживлення азотними добривами, наприклад тієї ж селітри.

Йодова підгодівля допомагає збільшити врожайність культури, збільшує стійкість до грибків і мікроорганізмів в грунті.

Існує кілька ознак, за якими можна визначити потребу культури в підгодівлі йодним розчином:

 • Затримка початку плодоношення у дорослих кущів томатів. Якщо в даний період їм не дати потрібну підгодівлю - плоди будуть дуже дрібними, а урожай дуже низьким.
 • Найбільш характерні ознаки йододефіциту у помідорів - тонкі слабкі стебла, мляві і бліде листя.
 • Слабкий імунітет у помідорною розсади. Коли саджанці погано ростуть і хворіють - їм необхідний терміновий полив розчином йоду.
 • Обприскування йодним розчином може допомогти томатам при ураженні їх кущів кореневою гниллю, бурою плямистістю, мозаїкою і особливо фітофторозом.

Користь і шкода

Користь обробки томатів йодом полягає в наступному:

 1. Розсада помідор легше переносить пікіровку і добре приживається на грядці.
 2. Поліпшується азотний обмін в стеблах і листках рослини.
 3. Розсада помідор зростає значно швидше, а молоді кущики на грядці починають активно формувати зелену масу.
 4. У рослин розвивається міцна і здорова коренева система.
 5. Помідори стають більш засухостійкими.
 6. Культура спокійніше переносить наслідки надмірного перезволоження грунту.
Добриво розсади помідор йодовую розчином сприятливо впливає на здоров'я людини. Наприклад, у деяких сортів цього овоча при такій підгодівлі в плодах накопичується вітамін С. Та й смакові якості плодів збільшуються в кілька разів.

Чи є у даного методу недоліки? Як таких недоліків у підгодівлі помідорів йодом не виявлено. Але слід пам'ятати, що надлишок цього елемента може бути шкідливий як рослинам, так і людині. Томати акумулюють з'єднання йоду, частина якого надходить в плоди, які потім йдуть нам в їжу. Тому важливо не переборщити з поливом рослин йодовмісними розчинами.

Як підгодовувати?

Рідку підгодівлю з йодом можна вносити двома способами: позакореневе і кореневих. Найбільш ефективно буде чергування видів, оскільки це дасть найкращий результат і в плані лікування томатних кущів, і в плані профілактики їх захворювань.

розсада

Для правильного розвитку кущів томатів і їх плодів добрива з йодом необхідно вносити ще на ранніх термінах дозрівання культури, на етапі формування розсади в домашніх умовах. Це допоможе молодим рослинам добре рости і правильно розвиватися. Кущики будуть набиратися сил, щоб в подальшому успішно перенести пересадку і прижитися в теплиці або відкритому грунті.

Але починати полив помідорною розсади необхідно в правильні терміни і робити це потрібно правильно. Виходячи з досвіду присадибної овочівництва, найбільш оптимальним часом для першого підживлення розсади йодом є період, коли на кістках утворюється друга пара справжніх листочків. На цьому етапі виконується кореневе або позакореневе добриво рослин йодовую розчином.

Для позакореневого обробки потрібно наступний склад:

 1. В 1 літрі теплої води розлучається стакан нежирного молока і додається 5 крапель спиртової настоянки йоду.
 2. Отриманим складом обприскуються надземні частини томатної розсади.
 3. Проводити процедуру краще рано вранці або після заходу сонця.
 4. Йодове складу необхідно рівномірно розподілити по всій поверхні рослини.

Кореневе підживлення частіше використовується для вирощування розсади в теплиці і полягає в наступному:

 1. На десятилітрове відро з кімнатної температури води знадобитися 10 грам йодової настоянки.
 2. Кожен кущик потрібно поливати під самий корінь 500 мл розчину.
 3. Краще проводити цю процедуру з ранку або ввечері.

Дивіться відео про підгодівлі розсади томатів:

дорослі кущі

Кореневої спосіб внесення

Приготування полягає в наступному:

 1. У 5 л гарячої води розчинити 3 літри просіяного попелу, накрити ємність з розчином і настояти не менше години.
 2. Потім настій розвести теплою водою, щоб загальний обсяг в підсумку дорівнював 10 літрам.
 3. Далі влити 10 мл пляшечку йоду і добавіть10 г борної кислоти. Ретельно перемішати отриманий розчин і залишити на добу настоюватися.
 4. Для поливу рослин 1 л розчину розчиняти в 10 літрах теплої води води.
 5. Полив здійснюється під корінь рослин.

Позакореневого спосіб внесення

 1. В 1 літрі теплої води розчинити 250 мл нежирного молока.
 2. Потім додати 5 крапель йоду, ретельно перемішати.
 3. Обприскувати бадилля даними складом можна вранці або ввечері.
 4. Занадто рясно поливати кущі не варто, оскільки від перевищення дозування йоду на листках культури можуть з'явитися опіки.
Для запобігання зараження рослин хвороботворної мікрофлорою, в добриво можна додати невелику кількість кристаликів марганцевокислого калію.

Що робити, якщо перестаралися?

Пам'ятайте, що йод як добриво для помідорів корисний тільки в певний період і при правильному дотриманні пропорцій. Надлишок речовини позначиться на рослинах негативно у вигляді деформування його кистей і плодів.

Не варто робити занадто міцний розчин йоду, оскільки це досить сильна речовина і наведених вище дозувань цілком достатньо. При занадто сильної концентрації складу для обробки кущів шкоду отримає не тільки рослина, але і ви самі, оскільки надихається випарами йоду.

Також варто мати розумний підхід до кількості обробок рослин таким добривом. Перед плодоносінням культури полив краще припинити.

важливі правила

 • Не можна використовувати йод та інші речовини для розсади помідорів, якщо з момент її посадки в грунт пройшло менше 10 діб.
 • Підгодовуючи томати йодовую концентратом, не варто додатково додавати в розчин Аспірин або Трихопол.
 • У розчин з йодом можна додавати кристали марганцю, але важливо дотримати правильну пропорцію: на 100 мл складу 0.5 г рожевих крупинок.
 • Поливати кущики борною кислотою або перекисом водню можна тільки через 4 дні після закінчення підгодівлі йодом.
 • У боротьбі з фітофторою на помідорах за допомогою йодовую складу молоко для леченой суміші краще брати тільки нежирне.
Існують і інші види добрив для помідор, ви можете прочитати про застосування органічних добрив, мінеральних, фосфорних і комплексних, дріжджів, перекису водню, нашатирного спирту.

висновок

При вирощуванні томатів на своїй ділянці необхідно вдаватися до різних видів підгодівлі цієї культури, в тому числі і йодовую розчинів. Приготувати таке добриво досить просто і не займе багато часу. Але тільки своєчасне і грамотне внесення такого засобу зробить рослини стійкими до захворювань і дозволить домогтися надалі гарного врожаю.

Схожі Статті