Посадка томатів на розсаду в Ленінградській області, Сибіру і інших частинах Росії: коли настає термін?

Отримання хорошого врожаю томатів не завжди залежить від правильно вирощування. Іноді догляд овочевої культури забезпечений повноцінний, а томати все одно ростуть не дуже активно. Так може статися через те, що з самого початку неправильно була вирощена саме розсада. А щоб виростити саджанці міцними і здоровими, потрібно знати відповідні терміни висівання насіння.

Оскільки наша країна тягнеться на багато кілометрів, і клімат в різних регіонах може відрізнятися кардинально, тому час висівання насіння може різнитися. У статті розповімо про конкретні дати посадки томатів на розсаду.

Чому в різних регіонах відрізняються терміни посіву?

Все повністю залежить від клімату. Агрономи враховують багато чинників:

 • кількість сонячних і теплих днів;
 • обсяг випадає опадів;
 • початок перших осінніх заморозків;
 • початок відлиги.

Також термін посіву залежить і від самого сорту томатів. Однак не всі різновиди помідорів підходять саме для вашої місцевості.

До чого може привести неправильне час посадки томатів?

Досвідчені городники давно навчилися правильно розраховувати дати посіву насіння на розсаду. Якщо висадити насіння занадто рано для якогось регіону, тоді розсада може недоотримати всіх необхідних елементів для повноцінного розвитку. А коли саджанці все ж повністю зійдуть, кліматичні умови за вікном не дозволять висадити паростки у відкритий грунт. Через що розсада переросте і ослабне. Що ускладнить її транспортування і процес висадки. Такі саджанці можуть не перенести стресу під час переміщення у відкритий грунт і зовсім загинути.

Однак якщо посадити посівний матеріал занадто пізно, доведеться довго чекати сходження розсади, а значить, і пізніше переносити її на садову ділянку. В цьому випадку є ризик, що томати не встигнуть повністю вирости і дати хороший урожай до осінніх заморозків.

Коли потрібно сіяти томати для теплиці і у відкритий грунт?

В Сибіру

Сибірська погода дуже непередбачувана, тому іноді розсада вже повністю дозріла, а за вікном все ще заморозки. У цьому випадку варто призупинити ріст саджанців. Зробити це можна, знизивши температуру повітря в приміщенні і зменшивши зволоження грунту. Якщо ці способи не допомогли, можна застосувати стимулятор росту «Атлет» - він не пробуджує зростання наземної частини розсади, а уповільнює його.

Період посіву залежить від різновиду томатів.

 • Ранні сорти потрібно посадити в перші 10 днів весни.
 • Види середнього терміну дозрівання сіють у другій половині березня.
 • Помідори з тривалим періодом визрівання готують на розсаду в останні два тижні зими.
 • Високорослі культури висівають з другої декади лютого до перших чисел березня.
 • Томати черрі підходять для більш пізнього висаджування - навіть протягом усього квітня.

В Омську

Тут все залежить від того, куди буде перенесена розсада: у відкритий грунт або теплицю.

Якщо агроном планує переміщати саджанці в теплицю, тоді сіяти насіння можна навіть на початку лютого. Однак в цьому випадку обов'язковою умовою є додаткове підсвічування і обігрів, оскільки взимку світлові дні занадто короткі.

При висаджуванні розсади відразу у відкритий грунт, насіння сіють не раніше кінця березня.

В Архангельській області

Для посадки в теплицю томати повинні висівати на початку весни. Відбудеться це в перших числах березня, середині або наприкінці, залежить від різновиду помідорів. Переносити томати в теплицю потрібно, починаючи з другої половини квітня. А ось у відкритий грунт розсада поміщається десь з середини червня, коли ризик заморозків повністю минув.

на Уралі

Якщо агроному потрібно перенести розсаду в теплицю вже в квітні, насіння потрібно посіяти в першій половині лютого.

Для відкритого грунту посівний матеріал сідає в різні періоди:

 • помідори раннього і середнього терміну дозрівання висіваються з середини березня;
 • для квітневої посадки відмінно підійдуть ультраранні супердетермінатние сорти, кущі яких не виростають високо;
 • різновиди помідор з великими плодами зазвичай бувають пізньостиглими, тому з краще сіяти на розсаду якомога раніше - в середині лютого.

В Удмуртії

У цьому регіоні дуже складно домогтися гарного врожаю у відкритому грунті, тому краще розсаду взагалі не переносити на городню ділянку. Досвідчені агрономи рекомендують тримати томати в теплиці весь період росту і розвитку.

Оптимальний термін посадки для цієї місцевості - перша декада квітня.

На Далекому Сході і в Приморському краї

З кінця січня і до середини лютого потрібно висаджувати насіння на розсаду помідорів, які відрізняються пізніми термінами дозрівання.

Якщо агроном вибрав середньостиглі або ранні овочеві культури, час для посадки трохи зсувається - до другої декади березня. У відкритий грунт помідори можна садити, починаючи з 10 червня. Раніше це робити не варто, так як до цього періоду є ймовірність погубити розсаду зниженими температурами.

На півдні Росії

Довідка! У таких регіонах помідори можна висівати відразу у відкритий грунт. А можна слідувати звичним методом вирощування.

У південні частини нашої країни тепло приходить дуже рано, а світловий день триває довго навіть ранньою весною. Тому насіння пізньостиглих помідорів можна висівати вже з кінця січня до середини лютого. А ранні та середні різновиди рекомендується посіяти з останніх чисел зими до середини березня. Зрозуміло, в висаджуванні в теплиці розсади немає необхідності.

У північно-західних регіонах

Ультраранні різновиди не рекомендується сіяти раніше середини квітня. А більш пізні томати можна посадити на розсаду, починаючи з другої декади березня. У цих областях можна пропустити процес переміщення саджанців в теплицю, а відразу винести їх у відкритий грунт при такій пізній посадці на розсаду.

У Ленінградській області

Якщо в приміщенні мало природного світла і немає можливості забезпечити додаткове штучне, тоді насіння томатів висіваються з другої половини лютого. У разі хорошого і тривалого освітлення для розсади, термін її посадки можна трохи зрушити - приблизно до першої декади березня. Через 50 днів після посіву саджанці можна переносити в теплицю. А термін висадки у відкритий грунт залежить від погодних умов.

У середній смузі

Звичайно ж, час висівання насіння залежить і від їх попередньої обробки. Наприклад, насіння, замочені у воді або стимулятор росту, можна посіяти на 4-5 днів на відміну від сухого насіння. Якщо в плани городника входить розмістити підросли розсаду в теплицю, тоді насіння сіють в період з 1 по 10 березня. У разі посадки томатів відразу для відкритого грунту, час посіву наближається до першої декади квітня.

У Москві і Підмосков'ї

У цьому регіоні агрономи радять не поспішати з висадкою томатів. Для розсади, яка піде в теплицю, оптимальними термінами для Москви і Московської області є перші два тижні березня. Якщо ж овочівник має намір висаджувати підросли саджанці відразу у відкритий грунт, тоді насіння краще сіяти, починаючи з другої половини березня і закінчуючи першими числами квітня.

Увага! Для регіонів з несприятливими кліматичними умовами рекомендуємо віддавати перевагу сортам з раннім і середнім терміном дозрівання.

Томати найчастіше вирощують за допомогою розсади. Однак навіть цей спосіб не дає стовідсоткової гарантії гарного врожаю. Для кожного регіону нашої країни важливо підібрати правильні сорти, характеристики яких оптимально підходять для певної місцевості.

Але вибором насіння справа не обмежиться. Потрібно буде ще й визначитися з термінами посіву. В одних регіонах не варто поспішати, в той час як в інших потрібно буде поквапитися, щоб встигнути виростити помідори до кінця літа. Тому при посадці відштовхуйтесь тільки від кліматичних особливостей свого раю і характеристик висаджується культури.

Схожі Статті