Правила і секрети розташування теплиці на дачі, городі і дахах по сторонах світу

Придбання або будівництво теплиці для вирощування овочів - це тільки половина справи.

Щоб отримати в ній максимально великий урожай, потрібно правильно розташувати її на дачній ділянці.

Основні принципи вибору місця

Від правильного розташування теплиці безпосередньо залежить створення в ній оптимальних умов для вирощування рослин і отримання великого врожаю. При установці потрібно враховувати всі особливості належить вам ділянки:

 • Якість грунту;
 • Особливості рельєфу;
 • Напрямок вітру;
 • Розташування комунікацій та інших будівель.

Аналізуємо ландшафтні особливості ділянки

При установці необхідно проаналізувати такі фактори:

 1. Якість грунту. Його облік необхідний у зв'язку з тим, що теплиця, встановлена ​​на занадто м'якому грунті, може з часом значно просісти або нахилитися. В результаті постраждає міцність конструкції, можуть перестати закриватися двері. Перекіс може навіть призвести до руйнування покриття або пошкодження каркаса. У зв'язку з цим слід вибирати місце, на якому грунт більш щільна.

  Якщо вибір припав на болотистий ділянку, то необхідно зробити хороший дренаж, перш ніж ставити спорудження. Маючи в своєму розпорядженні теплицю на м'якому грунті, необхідно обов'язково зробити фундамент.

  Щоб визначити склад грунту на ділянці виройте ямку і перевірте, що знаходиться під родючим шаром. Якщо там виявиться глина, то теплицю ставити в цьому місці не рекомендується. Глина буде затримувати воду при поливі, це викличе застій води і підвищення вологості всередині. Це явище несприятливо для рослин. Постарайтеся знайти місце, на якому під родючим шаром розташовується пісок.

  Якщо вся земля на вашій ділянці розташована на глинистому шарі, необхідно перед установкою теплиці вирити котлован, замінити шар глини піщаної подушкою, під нею розташувати дренажний шар і потім засипати родючим шаром. Тільки після цього можна на це місце встановлювати теплицю.

  Важливо також стежити, щоб на ділянці не знаходилися близько до поверхні грунтові води. Відстань до них повинно бути не менше півтора метрів.

 2. Наявність ухилу. Не варто розташовувати теплицю на ділянці під ухилом. Підберіть для неї рівну ділянку. Ідеальним місцем є установка на рівній ділянці з твердим грунтом. Не можна допускати як поздовжнього, так і поперечного нахилу конструкції.

  Якщо весь ваш ділянка знаходиться на схилі, пом'якшити його можна за допомогою будівництва фундаменту під будовою.

Орієнтація теплиці по сторонах світу

Від того, як буде розташовуватися теплиця відносно сторін світу, залежить освітленість вирощуваних в ній рослин. При неправильному виборі цього критерію, рослини будуть відчувати дефіцит освітленості, а значить, розмір одержуваного врожаю різко зменшиться.

Звичайно, можна компенсувати недолік сонячних променів використанням штучного освітлення, але це відразу призведе до збільшення витрат на енергію. Тому доцільніше розрахувати розташування таким чином, щоб максимально використовувати безкоштовну сонячну енергію.

Як правильно розташувати теплицю на ділянці по сторонах світу? Краще з півночі на південь або із заходу на схід? Бажано розмістити теплицю в такому місці, яке висвітлюється сонцем весь день. Доцільніше вибирати західно-східний напрямок. При такому розташуванні рослини будуть освітлені максимально з ранку до вечора. І за умови експлуатації теплиці взимку витрати на освітлення та обігрів можна буде знизити.

ВАЖЛИВО: Якщо ви маєте в своєму розпорядженні поруч відразу дві теплиці, стежте, щоб вони не затуляли сонце один одному.

У разі неможливості влаштування споруди на максимально освітленому протягом усього дня місці, постарайтеся поставити її таким чином, щоб рослини отримували освітлення в першій половині дня. Найнебезпечніше час для рослин - світанок, тому якщо сонце не буде гріти їх з ранку, можливо уповільнення росту і опадання зав'язей.

Освітлення теплиці в післяобідній час - найбільш невдалий варіант. Сонце не встигне прогріти внутрішній простір, і рослини підмерзнути за ніч. Попадання сонячних променів на охолоджені і не встигли зігрітися рослини після обіду викличе опіки.

УВАГА: Не влаштовуйте теплицю по близькості або безпосередньо під високими деревами. Вони будуть затінювати рослини.

Куди вітер віє?

Напрямок вітру - черговий важливий фактор, який варто врахувати при установці. Будова має бути надійно захищене від поривів вітру. Якщо теплиця виявиться на протязі, то температура всередині неї буде занадто низькою для вирощування теплолюбних культур.

Як встановити теплицю? Навіть на маленькій ділянці вибирайте саме тихе місце. Постарайтеся розташувати теплицю так, щоб воно максимально було захищене від поривів вітру іншими будівлями. Особливо важливим є захист будівлі від північного вітру.

ВАЖЛИВО: Захищаючи теплицю від вітру за допомогою інших будівель, стежте, щоб вони одночасно не загороджували доступ світла.

Як варіант, можна використовувати в якості загородження від вітрів висаджування живоплоту або установки глухого забору. У цьому випадку важливо правильно розрахувати висоту огорожі, і відстань його від теплиці. Кущі слід висаджувати на відстані 20 метрів, а паркан при висоті теплиці в 2 метри не менше 7 метрів.

ДОВІДКА: Якщо немає можливості організувати захист споруди від вітру, встановіть її так, щоб основні потоки припадали на фронтальну частину. Це допоможе уникнути втрати тепла.

Облік відстані до комунікацій

Помилкою багатьох городників є рішення будувати теплицю в дальньому кутку ділянки з естетичних міркувань. Щоб будова не псувало зовнішній вигляд ділянки, його намагаються розташувати якнайдалі від будинку. Краса в цьому випадку обертається додатковими незручностями і зайвими матеріальними витратами.

До теплиці потрібно проводити воду, а іноді газ і електрику. Ось і доводиться через всю ділянку тягнути труби або дроти. Тому вибираючи місце, враховуйте необхідність прокладки інженерних систем. Подумайте також про зручність обслуговування теплиці. До неї має бути легко під'їжджати і підходити.

Як спорудити теплицю на даху будинку?

Ідея спорудження теплиць на будівлях не є новинкою в сучасних умовах. В Європі така практика вже давно вкоренилася і стала користуватися попитом. У Росії поки немає таких масових розміщень теплиць на різних будовах. При цьому такий варіант досить цікавий і в плані економії місця, і як створення найбільш сприятливих умов для вирощування рослин.

Посудіть самі, теплиця на даху - це максимум сонячної енергії і тому, більша кількість тепла для рослин. У поєднанні з економією простору для вирощування овочів на невеликих ділянки, таке рішення з усіх боків має тільки позитивні сторони. Причому теплицю можна спорудити не тільки в приватному будові, а й на даху багатоквартирного будинку.

Звичайно, будівлю, розташовану на даху, має свої особливі вимоги і до конструкції, і до технології вирощування в ньому овочів. Не торкаючись друге питання, що вимагає окремої статті, поговоримо про особливості розташування теплиці на даху.

Конструкція повинна бути максимально легкою і в той же час досить міцною. Покриття повинне бути не скляним, а полікарбонатною. Пов'язано це з тим, що на даху багатоповерхівки дуже сильні пориви вітру. Матеріал повинен бути стійкий до ударів. Неприпустимо будувати на даху конструкцію з покриттям з поліетиленової плівки - її понесе або розірве перший же сильний вітер. Міцністю повинен володіти і каркас.

Найбільш відповідною для даху є аркова форма, що сприяє зниженню снігового і вітрового навантаження.

Варіантів розташування теплиці кілька:

 • Будівництво додаткового прозорого еркера.
 • Установка готової теплиці безпосередньо на існуючу дах.
 • Перебудову даху шляхом настроювання на ній своєрідного поверху з прозорими стінами (тобто переробка горища).

ВАЖЛИВО: Перш ніж вирішувати питання установки споруди, уважно вивчіть документи на будинок і розрахуйте несучу здатність перекриттів, щоб уникнути проблем. При розрахунках не забудьте включити в масу вага грунту.

Ще одним важливим моментом є підготовка до установки покриття даху. Його потрібно забезпечити додатковою гідроізоляцією. При влаштуванні також не забудьте передбачити систему подачі води, так як носити воду відрами на висоту буде проблематично. Найвигіднішими в цьому випадку є крапельний полив.

Для забезпечення доступу повітря до рослин потрібно передбачити максимальну кількість кватирок, так як в спекотні дні на даху температура може бути занадто високою, і ваші рослини просто згорять від перегріву.

ДОВІДКА: Можна приєднати теплицю до вентиляції будинку. В цьому випадку кисень від рослин буде потрапляти всередину житлових приміщень, що, безсумнівно, є плюсом.

Теплиця на даху багатоквартирного будинку - відмінний варіант занять городництвом для мешканців, які не мають заміських дачних ділянок.

Дотримання всіх правил розташування теплиць на дачних ділянках, городах і дахах будинків, а також облік всіх перерахованих нюансів дозволить вам отримувати в своїй будові максимальний урожай.

фото

На наступних фотографіях ви можете ознайомитися з варіантами розміщення теплиць на присадибній дачній ділянці

Розташування теплиці на ділянці і схема орієнтації по сторонах світу:

Відео

У прикладами розміщення теплиць можете ознайомитися на наступному відео

Схожі Статті