Правила і секрети вирощування перців у відкритому грунті: терміни і схема висадки, догляд в залежності від погоди

Перець - досить примхлива культура, погано переносить пересадку. Висадка непідготовленою розсади в невідповідний час і без дотримання певних правил призведе до уповільнення зростання перцю, а в кінцевому результаті до зниження його врожаю.

Саме тому так важливо дотримуватися правила як і коли садити насіння на розсаду і рекомендації по висадці розсади перцю у відкритий грунт.

Далі докладно опишемо як правильно вирощувати перець у відкритому грунті?

Коли перці висаджують у відкритий грунт? зразкові терміни

Навіть якщо розсада перцю переростає, не поспішайте її висаджувати у відкритий грунт. Це - теплолюбна культура, тому його висадку можна проводити тільки, коли мине загроза заморозків, і температура повітря вночі не опускатиметься нижче 13-15 градусів.

Зазвичай такі умови настають десь до середини червня (терміни посадки по регіонах Росії). Але якщо раптом після висадки температура опустилася на час і виникла загроза заморозків, необхідно накрити рослини хоча б на час нетканим матеріалом або за допомогою якихось інших підручних засобів.

Вік розсади, готової до переміщення у відкритий грунт, 60-65 днів. Зазвичай на кожному кущику вже з'являється перший бутон.

Всі бутони, що утворилися до пересадки, рекомендується видалити. Зазвичай таке трапляється у переросла, старше 65 днів, розсади.

Така процедура необхідна, щоб простимулювати нове цвітіння і утворення плодів. Справа в тому, що особливістю цієї культури є хвилеподібний плодоношення. Зав'язавши перші плоди, рослина зупиняє цвітіння до того моменту, поки вони не виростуть до товарних розмірів.

Тільки після цього починають з'являтися нові квіти. Якщо не видалити перші бутони, розвиток плодоутворення сповільниться.

Видалення перших нечисленних бутонів спричинить за собою рясне утворення листя, що сприятливо для перцю. На відміну від помідорів йому велика кількість листів тільки на користь, так як це збільшує урожай.

Вибір і підготовка ділянки

При підборі місця для посадки слід врахувати, що це теплолюбна і дуже вимоглива до світла культура. Якщо він не буде отримувати достатньо сонячного проміння максимальний час протягом дня, гарного врожаю ви не дочекаєтеся. Тому будь-які ділянки, які протягом дня потрапляють в тінь від будівель або дерев, слід відразу виключити.

Важливо також захистити перець від вітру, особливо північного. Будь-яке, навіть саме тимчасове переохолодження протягом дня, йому протипоказано. Не варто також садити перець на протязі.

Кращими попередниками перцю є огірок, капуста, морква, цибуля, кабачок. Не можна садити його на тих ділянках, де в попередньому сезоні росли помідори, баклажани або картопля. Ні в якому разі його не можна садити на одне і те ж місце два роки поспіль.

Пов'язано це з тим, що при розвитку кожна культура споживає певні мінеральні речовини, витягаючи їх з грунту.

І посадка однієї і тієї ж культури на одне місце призведе до того, що кожне наступне покоління недоотримає елементів для харчування, а значить буде погано рости.

Для вирощування перцю підходять ділянки з легкої грунтом низькій кислотності. Якщо кислотність підвищена, під осінь рекомендується її провапнованих. Для посадки готують високі гряди, щоб коренева система перебувала в теплі. Напрямок гряд роблять західно-східне. При перекопуванні грунту навесні в неї потрібно додати перегній, компост і суперфосфат.

Ефективно для вирощування перцю використовувати «теплу грядку» на біопаливі. Для її підготовки риється траншея глибиною 40-50 см. На дно необхідно укласти гній, перемішаний з подрібненою соломою або компостом. Поверх цієї суміші насипають шар грунту.

За кілька годин до висадки перцю грядку поливають гарячою водою, і біопаливо починає виділяти тепло. Коріння перцю на такий грядці будуть знаходитися в теплі і не постраждають навіть від деякого похолодання. Крім того, нижній шар буде служити додатковим харчуванням для рослин. Різних сортів на одному городі.

ВАЖЛИВО! Не варто висаджувати поруч з перцем помідори і картопля, вони для нього погані сусіди.

Щоб солодкий перець не став гірким

Перець - самозапильна рослина, і це потрібно враховувати при посадці. Якщо ви плануєте виростити гіркий, солодкий і гострий сорт, садити їх потрібно в різних місцях. При висаджуванні їх близько один від одного відбудеться перезапилення, і смакові якості кожного сорту зміняться. Солодкий почне гірчити або стане гострим.

Як підготувати розсаду?

Не варто відразу виносити ящики з перцем і висаджувати перець в грядки. Якщо розсада перебувала в домашніх умовах, вона не перенесе різкої зміни умов і загине.

Перед висадкою перцю у відкритий грунт розсаду потрібно загартовувати.

Заходи з підготовки до висадки починають за дві-три тижні до передбачуваної дати. Розсаду потрібно на кілька годин в день виносити на вулицю і встановлювати в прітенённое місце. У перші дні прогулянка повинна бути недовгою, всього 3-4 години з полудня і до 16 годин.

Поступово час збільшують. На ніч обов'язково заносите розсаду в будинок. В останні два-три дні до висадки залиште ящики на ніч на цілу добу.

ВАЖЛИВО! Слідкуйте, щоб на розсаду не потрапляли прямі промені сонця, щоб листя не отримали опіки.

Крім загартовування необхідно заздалегідь забезпечити розсаді захист від грибкових захворювань. За 7 днів до висадки її необхідно обробити системним фунгіцидом (Бордосская рідина, Мідний купорос, оксихом).

За день до вилучення з ящика грунт необхідно гарненько полити.

Як висаджувати розсаду перцю в грунт?

Посадка перцю у відкритий грунт: схема посадки і рекомендації.

 1. Для посадки перцю готують грядки шириною 80-100 см.
 2. Лунки глибиною 15-20 см роблять на відстані 40-45 см одна від одної, 50-60 см між рядами.
 3. На дно кожної лунки потрібно насипати жменю добре перепрілого перегною і налити не менше 2 літрів води.
ВАЖЛИВО! Від схеми висадки перцю залежить розмір його плодів. Якщо кущі посадити на описаному в попередньому пункті відстані, плодів буде не дуже багато, але вони будуть великими. Загущені посадки (25х30 см) дозволить отримати велику кількість середніх або дрібних плодів.

Якщо кожен екземпляр вирощувався в окремій ємності, висадку здійснюють методом перевалки. Витягуючи рослина разом із грудкою землі, потрібно намагатися, щоб він не розвалився. При такому методі пересадки коріння перцю не постраждають, отже, рослина швидко приживеться.

При вирощуванні розсади в ящиках коріння окремих кущиків можуть переплітатися. Витягуючи такі рослини із землі, ви обов'язково пошкодите коріння.

Щоб максимально захистити рослини від пошкоджень кореневої системи, перед висадкою в ящику гострим ножем роблять поздовжні і поперечні прорізи на всю глибину.

Стебло кожного куща заглиблюють в грунт на той же рівень, на якому він був в ящику або горщику. Садити його глибше можна з двох причин:

 1. При заглибленою посадці коріння потраплять в холодний грунт, а також будуть відчувати нестачу кисню.
 2. Стебло перцю не утворює додаткових корінців, подібно томату. Тому частина його, що опинилася в землі, може почати гнити.

Рослина з грудкою землі поміщають в лунку. Грунт утрамбовують. Якщо кущики вже високі, необхідно поставити поруч з ними кілочки для підв'язування. Поки стебло недостатньо товстий, він легко може зламатися при поривах вітру.

Після висадки рослини гарненько поливають, грунт навколо стебла ретельно мульчують, щоб запобігти її пересихання. В якості мульчі можна використовувати перегній або торф. Наступний полив краще зробити через 1-3 дні, щоб коріння могли прижитися і не почали загнивати.

Висадку необхідно проводити у вечірні години, щоб сонце не обпекло рослини. З цією ж метою в перші дні після посадки бажано притіняти рослини.

ПОРАДА! Щоб згладити наслідок стресу при пересадці перцю у відкритий грунт, обприскати його за добу до цього розчином препарату «Епін-екстра». Таку ж обробку проведіть через добу після висадки.

Як запобігти переохолодженню рослин?

Затримувати висадку перцю у відкритий грунт до настання стійких теплих днів не можна. Причини цього дві:

 • У спеку висаджені рослини будуть погано приживатися і навіть можуть згоріти.
 • Переросли кущі, на яких вже почали утворюватися бутони, скинуть їх. І ви втратите частину врожаю.

Тому висадку доводиться проводити тоді, коли нічні температури ще не ідеальні для перцю. Та й загроза поворотних заморозків існує практично до кінця червня. Вирішити проблему допоможуть тимчасові укриття для висадженого перцю.

Для їх підготовки над грядкою ставлять дуги і накривають їх плівкою або нетканим покривним матеріалом. Такий спосіб, крім тепла, дає ще можливість у перші після посадки дні захистити розсаду від палючих променів денного сонця.

Укриття, накинуте на дуги, по низу закріплюють важкими предметами або присипають землею. Вдень потрібно відкривати такий міні-парник з одного торця.

УВАГА! Не відкривайте одночасно обидва торця тунельного укриття з двох сторін. Рослини при цьому виявляться на протязі і почнуть замерзати.

Через кілька днів після висадки розсади перцю в грунт, коли рослини укореняться, можна знімати покривний матеріал на день. На ніч його потрібно знову накидати на дуги, оскільки нічні температури в червні ще не досить комфортні для перцю. Коли встановиться спекотна погода, тимчасовий парник можна демонтувати і продовжити вирощування перцю у відкритому грунті.

Догляд за рослинами в перші дні після висадки

Остаточно приживуться кущі тільки через 13-15 днів після висадки, тому в перші дні потрібно приділити їм максимум уваги. Для того, щоб розсада перцю добре вкоренилася можна допомогти їй наступними діями:

 • Регулярно рихлить землю навколо перцю. Цей прийом покращує аерацію коренів і запобігає їх загнивання.
 • Поливайте перець раз в два дні і після поливу обов'язково мульчируйте грунт.
 • Обов'язково притіняти кущики в полуденну спеку. Якщо погода стоїть суха і спекотна, проводите поверхневий полив теплою водою.

Дотримання всіх правил посадки перцю у відкритий грунт і догляду за ним буде сприяти швидкому укоріненню розсади, а, отже, і отримання великого врожаю.

ДОВІДКА! Дізнайтеся про різні методи вирощування перцю: в торф'яних горщиках або таблетках і навіть на туалетному папері. Вивчіть хитрий метод посадки в равлика, а також які шкідники можуть атакувати вашу розсаду?

Корисні матеріали

Прочитайте інші статті на тему розсади перців:

 • Чи треба замочувати насіння перед посадкою?
 • Як виростити чорний перець горошок, чилі, гіркий або солодкий в домашніх умовах?
 • Які бувають стимулятори росту і як їх використовувати?
 • Основні причини чому розсада витягується, падає і гине.
 • Правила додаткового підсвічування і підгодівлі молодих саджанців.

Схожі Статті