Правильна грунт для посадки томатів. Яку землю любить овоч - кислу або лужну? Чи можна зробити грунт самостійно?

Помідор є одним з найбільш примхливих рослин щодо догляду та грунту. Цей овоч дуже вимогливий до складу і вологості грунту.

Досвідчені городники можуть приготувати землю для посадки помідор на розсаду самостійно. Альтернатива - придбати вже готовий грунт в магазині.

Використовувати готову грунтосуміш набагато зручніше, ніж готувати її самостійно. Але мінус готових продуктів - низька якість.

Важливість правильної грунту

Приготування або придбання відповідного ґрунту є основним і найважливішим етапом у вирощуванні розсади. Те, наскільки міцними будуть сходи, в основному залежить від якості грунту і його складу. Правильний хімічний склад землі благотворно впливає на сходи.

Грунт для розсади помідорів повинна володіти такими якостями:

 • рихлість;
 • пористість;
 • легкість.

Також грунт повинен мати підвищену влагоемкость. Відповідний рівень кислотності - майже нейтральний.

Наслідки неправильного вибору

У разі, коли грунт для розсади помідор невідповідний, наслідки можуть бути плачевними. Розсада може просто не зійти, а недосвідчений садівник залишиться без врожаю помідор.

Щоб уникнути негативних наслідків, слід дотримуватися кількох правил.

 1. Для вирощування розсади можна використовувати органічні добрива в стадії розпаду. Такі добрива спалюють насіння помідор.
 2. Протипоказано зміст глини в піску. Такий пісок ускладнює грунт, що згубно впливає на сходи.
 3. У грунті не повинно міститися важких металів, тому збирати його поруч з заводами і трасами не рекомендується.

В який грунт садити: необхідні речовини і хімічні елементи в складі

Грунт - основне джерело корисних речовин, які споживаються в процесі росту рослиною. Земля для розсади помідор обов'язково повинна бути багатою мікроелементами і вітамінами. В іншому випадку сходи захворіють і загинуть. У правильний склад грунту обов'язково повинні входити:

 • азот;
 • фосфор;
 • магній;
 • калій.

Завдяки саме цим хімічним елементам помідори виростають міцними і здоровими.

У стандартному складі будь-який компонент можна замінити аналогічним або додати інші речовини. В основному складі грунту можуть бути присутніми наступні компоненти:

 • Мох сфагнум. Сприяє покращенню повітропроникності.
 • Лугова і дерновий грунт.
 • Хвойні голки. Захищають молоду розсаду від шкідників і попелиці, а також сприяють підвищенню врожайності.
 • Торф. Покращує показники рихлості і вологоємності. Через те, що кислотність у торфу підвищена його рекомендується розбавляти доломітового борошном або крейдою. Що входять до складу торфу великі волокна сприяють спутиванню кореневої системи. Саме з цієї причини торф рекомендується попередньо просіювати.
 • Листова грунт. Надає легкість грунту і робить його пухким, але містить небагато поживних речовин. Тому до складу листової грунту доведеться самостійно додавати відсутні компоненти.

  Помідори дуже негативно реагують на дубильні речовини, тому для розсади збирати листової грунт під дубом або вербою не рекомендується.
 • Пісок - натуральний розпушувач. Обов'язковою умовою є те, що використовуваний для вирощування розсади пісок повинен бути чистим, промитим, без шматочків глини. Перед внесенням до складу грунту, пісок потрібно добре промити проточною водою і прожарити в духовці.
 • Перліт використовується в якості розпушувача і утримує вологу компонента.
 • Перегній. Щоб не загубити молоді сходи помідор, потрібно використовувати тільки добре перепрілий перегній. Перед внесенням компонент вимагає обов'язкового просіювання.
 • Тирса з легкістю можуть замінити торф або пісок, що входять до складу грунту. При приготуванні почвосмеси для розсади рекомендується використовувати чисті тирсу, попередньо ошпарені окропом.

Як приготувати самостійно?

Багато досвідчених садівників воліють готувати грунт для розсади помідор самостійно, ніж купувати в магазині.

Починати підготовку потрібно восени. Для цього потрібно насипати землю в ящик і залишити на вулиці або на балконі до весни. У період морозів всі шкідливі мікроби гинуть, а сама земля стає стерильною. Приблизно за тиждень до посіву насіння грунт потрібно занести в будинок для прогріву.

Після того, як грунт розморозився, можна приступати до змішування всіх необхідних компонентів. Робити це необхідно за кілька днів до висівання насіння помідорів.

Існує кілька варіантів приготування грунту для розсади помідорів:

 • Для суміші в рівних частинах береться листова грунт, земля, перегній і пісок. Всі компоненти змішуються. Земля для розсади проливається попередньо приготовленим спеціальним розчином, що складається з 30 г суперфосфату, 10 г карбаміду і 25 г калію сульфату. Через кілька днів в грунт можна висівати насіння.
 • У рівних частинах береться дерновий грунт, пісок і торф. Всі компоненти змішуються. В готовий грунт додається 500 г золи і 2 ст.л. суперфосфату. Знову все перемішується і залишається на кілька днів. Далі можна приступати до вирощування розсади.
 • 1 частина перегною змішується з 1 частиною піску і 2 частинами дернової грунту. Також до складу додається 500 г золи. Всі компоненти змішуються і через кілька днів можна приступати до висівання насіння в грунт.
Важливо пам'ятати, що насіння перед посівом обов'язково потрібно перебирати. Робиться це для того, щоб уникнути вирощування свідомо хворих помідор.

Різновиди готового компосту

Якщо грунт для розсади помідор все ж вирішено купувати, то зробити це потрібно правильно. В іншому випадку розсада просто загине. Найкраще для вирощування розсади помідорів підійдуть універсальні види.

НайменуванняЦіна в МосквіЦіна в Санкт-Петербурзі
«Жива земля», 50 лВід 250 руб.Від 359 руб
«Мікропарнік», 20 лВід 74 руб.Від 82 руб.
«Біуд Грунт», 5 лВід 72 руб.Від 81 руб.
«Гумімакс», 5 лВід 99 руб.Від 113 рубл.
«Садова земля», 50 лВід 240 руб.Від 324 руб.

Яку грунт люблять томати: кислу або лужну?

Перед посівом насіння помідор рекомендується уточнити, який грунт краще всього використовувати для вирощування розсади томатів (і перців, якщо садите поруч) - кислий або лужний.

Грунт для вирощування розсади помідорів повинна бути трохи кислою. Ідеальний рівень pH для помідор знаходиться на позначці 5.5-6.5. Кислотність визначається за допомогою спеціального засобу, придбати яку можна в будь-якому магазині.

Лужний грунт помідори не сприймають, так як він сприяє висушування і згорянню насіння. А це негативно позначається на врожайності.

Відмінності грунту для вирощування

Слід зауважити, що земля для розсади відрізняється від землі для вирощування помідорів. Головним їх відмінністю є склад готового грунту. Для вирощування томатів можна взяти більш щільну грунт, ніж для розсади.

Грунт для розсади повинна містити в собі максимальну кількість корисних мікроелементів і вітамінів, що сприяють швидкому проростанню насіння. Обумовлено це тим, що дорослі кущі вже зміцніли і можуть адаптуватися до будь-якого виду, а насіння потрібно багато сил, щоб прорости.

Багато людей дивуються, чому у них гине розсада помідорів, адже земля така ж, як і в городі. Але не всі знають, що для розсади необхідно використовувати спеціально приготовлену і збагачену корисними речовинами грунт. Щоб не потрапити в таку неприємну ситуацію, потрібно уважно вивчити на упаковці склад грунту або дізнатися способи його приготування.

Схожі Статті