Превентивні заходи або як боротися з травневим жуком на ділянці і полуниці?

Раніше нами вже було розглянуто питання, де вивчалися всі можливі методи і заходи боротьби з личинками хруща.

Не менший інтерес для садівників і фермерів представляє актуальна проблема боротьби з самим хрущем (хрущем).

З настанням травня ці комахи заполоняють лісу і сади, поїдаючи молоде листя плодових дерев, ягідних і квіткових чагарників.

Найчастіше необхідність позбутися від хруща виникає не через самих хрущів, а через відкладаються ними личинок - більш ненажерливих істот. Як позбутися від хруща на ділянці? Методи боротьби можуть відрізнятися в залежності від типу плантації, яку потрібно захистити від шкідника, кількості знайдених особин, виду культури, на яку напала комаха, і т.д.

Хрущ: як боротися?

На городі

Як діяти, якщо хрущ завівся на на городі? Захищати від зазіхачів на город в першу чергу доведеться листяні дерева (береза, обліпиха, слива, яблуня, вишня) і кущі (суниця, бузок, смородина і т.д.).

Вранці та в вечірній час жуки збираються на рослинності для трапези, найчастіше погода при цьому спокійна і прохолодна.

Саме в цей період можна перевірити всі дерева і кущі, струшуючи на землю непрошених гостей.

Скористайтесь коли активність жуків практичних на нулі, широкими листами плівки і довгими жердинами для більш зручного збору шкідників. Знайдених комах можна використовувати в якості приманки для риб або корму для домашньої птиці. В іншому випадку їх краще розтоптати або спалити.

Спостереження вчених показали, що середня сім'я шпаків здатна виловити близько 6-8 тисяч імаго і личинок хрущів тільки за один період гніздування. Залучення таких союзників помітно полегшить боротьбу не тільки з хрущем, а й іншими шкідливими комахами.

Як боротися з травневим жуком на городі? Існують рослини, чий аромат або речовини, що виділяються стеблами і корінням, викликають у комах стійку неприязнь. Для хрущів це гірчиця, чорнобривці, квасоля, турнепс, бузина, люпин, біла конюшина і різні сорти капусти.

Якщо посадити що-небудь з цих рослин в саду біля привабливих для шкідника дерев або кущів, то хрущ навряд чи влаштується на вашій ділянці.

Щоб перешкодити жукам відкладати в вашому городі яйця, розосередьтеся на грунті різні перешкоди. Це можуть бути шкарлупки волоських горіхів, жорстка деревна кора, яєчна шкаралупа, стружка або солома. Завдяки такому захисному шару мульчі, жуки не зможуть легко і швидко проникнути під землю, і швидше за все, відправляться на пошуки більш вдалих місць для майбутнього потомства.

З народних засобів може допомогти цибульний розчин, яким періодично поливають грунт в місцях появи шкідників. На відро води знадобиться до 1/3 цибулиння. Розчин буде готовий до застосування через 4-5 днів. Потім його можна ще раз розбавити водою. Самі рослини поливати розчином необов'язково - тільки землю.

У полуниці

Як позбутися від хруща на полуниці? Спеціально для відлякування хруща складають і обприскують різними розчинами насадження ягід на кшталт суниці, малини та полуниці.

На 10 л. води буде потрібно розвести 1-3 столових ложки нашатирного спирту або 15 крапель йоду на 10 л.

Оптимально проводити обприскування садових кущів 2-3 рази з інтервалом в тиждень. Погода у своїй повинна бути тепла і не дощова.

методи боротьби

Як знищити хруща? Боротьба з травневим жуком та його личинками повинна бути комплексною.

принади

На фруктових деревах розвішуються об'ємні тари з невеликою кількістю квасу, пива або розведеного водою заграв варення. Залучені ароматом, комахи будуть злітати в сад і, потрапляючи всередину приманки, вже не зможуть вибратися.

Цей спосіб стане відволікаючим маневром для хрущів, перешкоджаючи їм не тільки поїдати листя дерев, а й приземлятися на землю в городі, щоб відкласти яйця. Для цього цілком підійдуть великі пластикові пляшки (2-4 літри), які кріпляться до гілки дерева мотузками або міцним шнуром, бажано ближче до стовбура, щоб гілка, бува, не обламалися.

Акуратно обріжте верхню частину пляшки, де починається горло, щоб хрущі вільно потрапляли всередину. Кожна ємність повинна бути заповнена на 1/4 або 1/3 частина напоєм-приманкою.

На наступний день знімайте тари і виймайте спійманих жуків (в одній може зібратися до 20 штук), міняйте приманку і знову розвішуйте на деревах. Щоб жуки напевно не змогли вибратися з пляшки, обмажте внутрішні краю жирним кремом або виріжте зубчики-кілки, відігнувши їх всередину, у напрямку до дна.

Як зробити сиропної приманку - фото:

Для самок хрущів можна влаштувати «довгограючі» приманки, розподіливши в декількох місцях на городі купки компосту або гною. Жуки визначать ці сектори, як найсприятливіші для майбутнього потомства, і відкладуть під землею поблизу них яйця.

З настанням осені з'являться перші личинки, які можна викопати і знищити. Під однією такою купою гною можна виявити до декількох дюжин шкідників.

пастки

Перший і найпростіший вид пастки для хрущів не вимагає особливих витрат. Досить повісити біля стіни ліхтар, а внизу розташувати відро з водою і гасом. Залучені яскравим світлом, хрущі будуть битися в перешкоду і надалі гинути в відрі або тазу з рідиною.

Другий спосіб більш ефективний і хитромудрий. Як глибокій ємності можна взяти трилітрову банку, а в горлі розмістити пластикову або металеву воронку з широким кінчиком (щоб жуки вільно падали на дно тари). Зверху над пасткою підвішується яскрава лампочка. З настанням ранку з банки вже можна дістати непоганий улов з хрущів.

Ще один максимально економний вид вилову - це комбінація першого методу і клею. У відро або іншу тару з високими широкими стінками поміщається джерело світла (можна виконати в підставі старого відра дірку і туди прилаштувати лампу, виключаючи щілини і зазори для втечі жуків), а краю ємності змащуються на 4-8 см щільним шаром крему, солідолу або спеціального клею проти комах. Потрапляючи на дно відра, хрущі просто не зможуть вибратися через слизькі і високих стінок.

Варіант світловий пастки - фото:

Якщо на вашій ділянці немає будь-якої стіни, про яку б могли заглиблюватися залучені світлом комахи, розтягніть між дерев у вертикальному положенні щільну білу тканину. Підійде будь-покривало або стара простирадло. Направивши промінь світла на полотно, ви привернете не менша кількість комах.

Уникайте проходження таким новаторським радам, як расстилание клейких плівок на землі близько світлових або певних приманок. З настанням сходу ви ризикуєте виявити там ні в чому не винних домашніх тварин або їжаків, спійманих в клейку пастку.

вручну

Один з найбільш довготривалих і утомливих способів - викорінення ще не стали дорослими особинами личинок. Вскапиваніе землі між рядів садових посадок на 10-40 см дозволить знайти засіли глибоко під грунтом личинок хрущів, які псують бульби картоплі або прогризають коріння інших рослин. Всіх шкідників переловити не вдасться, але частково знизить популяцію, підвищивши шанси на порятунок врожаю.

природні вороги

Самий екологічний і безпечний метод - це запустити на ділянку природних хижаків, в чий раціон входить хрущ. Серед них їжаки, кроти і птиці. Садівники розповідали випадки, коли їхні домашні вихованці (кішки і собаки) зі спортивного інтересу відловлювали комах прямо на льоту і приносили господарям.

Для залучення шпаків, дроздів та інших птахів можна встановити поїлку і купальниця, а також розвісити на найближчих деревах і стовпах шпаківні. Регулярне підгодовування дасть птахам зрозуміти, що на вашому городі водяться апетитні комахи, але може створити іншу проблему. Як тільки ви позбудетеся від хруща, доведеться шукати способи для захисту насіння і ягід від пернатих рятівників.

хімічні препарати

Проти жуків ефективно кишково-контактна кошти «Актара», «Конфідор».

Вони вносяться в грунт у вигляді розведеного водою розчину, потім проникають в рослини, вже звідти, потрапляючи зі з'їденими листям і стеблами в організм ненажерливих хрущів, блокують центри харчування через кілька годин.

Через день-два комахи просто гинуть від голоду. Детальніше про засоби боротьби з травневим жуком та його личинками ви можете дізнатися з нашої статті.

підсумки

Залежно від методів боротьби, до яких ви звикли, від розміру садової ділянки і доступних фінансів, проти травневого жука можна застосовувати як народні традиційні засоби, так і сучасні - з використанням хімічних препаратів.

Найбільш вигідним і ефективним рішенням стане поєднання кількох способів. Не варто недооцінювати силу елементарних світлових пасток і природних ворогів хрущів.

Зловживати пестицидами також не слід. Хрущі вибагливі в харчовому раціоні, і обприскування всієї ділянки може принести тільки більше шкоди рослинам і вашому здоров'ю.

Головне вчасно вивести дорослих особин хруща зі своєї території, щоб в наступних сезонах не довелося починати боротьбу з їх личинками.

Схожі Статті