Причини появи зелених жучків на щавлі. Чим обробити рослина і як запобігти загрозі?

Щавель господині використовують в приготуванні їжі і консервації. Це холодостійка рослина. З'являється на грядках одним з перших. У щавлі багато вітамінів, мінералів і різних кислот.

Незважаючи на те, що щавель - кисле рослина, воно надмірно цікавить шкідників. Часто на рослині можна побачити зелених невеликих жучків, вони жеруть молоде листя, прогризають діри.

Городники не завжди знають, що робити з жучками, які їдять щавель, ніж обробити грядки, якими засобами можна полити листя для позбавлення від листоеда.

Що це за жучки, які поїдають рослину, як виглядають на фото?

Листочками молодого щавлю дуже любить ласувати щавлевий листоед. Його нескладно розпізнати. Блискучий жучок зеленуватого або синюватого відтінку, розміром від 4 до 6 мм. Відноситься до сімейства хризомеліни. У статевозрілої самки черевце сильно роздувається. Через це вона пересувається рідко і повільно. Крила в цей період черевце прикривають тільки частково.

Зимує шкідник у надрах грунту. В кінці травня жучки починають спаровуватися і відкладати яйця жовтуватих або помаранчевих тонів. Личинки листоеда брудно жовтого забарвлення. Вони інтенсивно поїдають листові паренхіми. Недоторканою залишається тільки верхня шкірка листя. Вдосталь наситившись, личинки заляльковуються в грунті і через тиждень на щавлі вже можна спостерігати молоденьких жучків.

Листоїди миттєво вигризають в щавлевої листочках дірочки. Якщо не вжити заходів по боротьбі з паразитами, урожай зелені буде не великий.

У середній смузі Росії за сезон з'являється дві генерації шкідників, тоді як на півдні їх кілька. Можна зустрітися з шкідниками також в Центральній Азії, Сполучених Штатах, на Кавказі, в Туреччині і Кореї.

Далі фото можна побачити, як виглядає зелений жук.

Причини появи листоеда

Щавель є однією з тих небагатьох культур, які відмінно захищені від шкідників через наявність кислот в коренях і листках. Однак серед комах є любителі цієї рослини. Жучки з'являються при будь-якій погоді, вони люблять молоде листя щавлю, а в результаті їх навали урожай втрачає привабливий вигляд або непридатний для їжі.

Про виникнення паразитів свідчить поява дірочок на листках, зміна кольору, засихання і припинення росту.

Якої шкоди завдає і чи можна вживати таку листя в їжу?

Жук-листоед завдає чималої шкоди врожаю. Він прогризає в листі отвори, при цьому виїдаючи шматочки тканини.

Якщо не проводити боротьбу з шкідниками, урожай щавлю буде втрачено. Після появи комах зелень бажано обробити народними або хімічними засобами. Якщо обробка проводилася спеціальними хімічними препаратами, є такий щавель не можна.

Як позбутися від щавлевої жучків?

Боротьбу з щавлевої жучками проводити потрібно обов'язково. Але вона ускладнюється тим, що рослини вживаються в їжу майже цілком. Тому для обробки небажано використовувати хімічні препарати.

зібрати вручну

Якщо щавлю зросла трохи, можна збирати жучків вручну. Дорослі особини завдовжки 3-4 мм дуже помітні. Збирають їх у міцний розчин солі або в соляру. Туди ж складають жовті яйця, відкладені самкою зі зворотного боку аркуша.

Народні методи без хімії: як і чим обробити рослина?

Позбутися від шкідника можна народними способами. Їх декілька:

 • Обробка підростаючих культур сумішшю тютюнового пилу і золи, змішаних в пропорції 1: 1.
 • Обпилювання листочків пекучим меленим перцем.
 • Використання рослинного настою. Натирають на терці 0, 5 кг часникових стрілок і заливають трьома літрами води. Розчин витримують три доби. Потім розводять його в 10 літрах води.
 • Настій тютюнового листя.
 • Перекопування грядок і міжряддя.
 • Накидання на рослину Спандбонд. Завдяки цьому щавлевий листоед не зможе дістатися до ласощі і буде отриманий ранній хороший урожай.
 • Обприскування розчином часнику і господарського мила.

Можна вражений щавель скосити, а бадилля спалити. Грядку ретельно полити і підживити, а потім присипати золою. Щавель відмінно відростає і дає багатий урожай чистої листя.

Чи можна боротися за допомогою хімічних препаратів і як обприскувати?

Що стосується різних хімічних препаратів, їх застосовувати на щавлі небажано. Якщо ж жучків на ділянці занадто багато, можна провести обробку культури такими препаратами, як «Бітоксибацилін» або «Фитоверм».

Також городники набувають Агровертін, Іскра біо. Але обприскати культуру можна за два тижні до моменту збору листочків. Так, битоксибациллин можна придбати від 30 рублів за пакетик. А за пакетик «Фітоверма» доведеться віддати 20 рублів. Тоді як 5 мл коштує 20 рублів, а 50 мл 199 рублів.

Фитоверм практично нешкідливий для людини. Досить двох днів, щоб препарат розпався в плодах і культурі. Їх можна вживати в їжу після закінчення двох днів. Він практично миттєво паралізує жучків. Комахи перестають рухатися, харчуватися і розмножуватися.

Як застосовувати Фитоверм:

 1. Водорозчинний концентрат розводять у воді і доводять до необхідного обсягу розведенням у воді.
 2. Городні рослини обробляють в розрахунку 2-10 мл препарату на 1-4 л води. Але докладніше про те, як розводити препарат для певної культури, потрібно прочитати в інструкції.
 3. Обробку розчином потрібно проводити рано вранці або пізно ввечері в суху безвітряну погоду.

Як запобігти появі шкідника?

 • Щавель рекомендується вирощувати на одному місці не більше трьох років. Завдяки цьому рослина не буде дивуватися паразитами і хворіти. Якщо своєчасно полоти його і прибирати рослинні залишки, це значно знизить шанси появи шкідників. Але не позбавить господарів від боротьби з комахами, якщо вони вже є на городі.
 • Можна запобігти появі листоїдів, посадивши ароматні трави, такі як ромашка, коріандр, базилік або календулу. Для кожного жучка є спеціальні засоби, дієвість якого перевірена часом.
 • Добре допомагає в боротьбі з жуками-листоїдами настоянка піретруму. Нею обприскують рослини кілька разів протягом літа.
 • Крім того, можна щавель посіяти на інший кінець ділянки, де раніше не вирощувалися будь-які культури з сімейства гречаних (щавель, ревінь та інші).

Якщо своєчасно вживати заходів боротьби з Листоїди, щавель буде радувати господарів багатим урожаєм.

Схожі Статті