Принципи вирощування томатів - що робити, якщо розсада помідорів гине? Практичні рекомендації городникам

Розсада томата гине, якщо порушені умови вирощування - ослаблені рослини швидше заражаються інфекційними захворюваннями.

Якщо вчасно виявити, що сіянці захворіли і швидко вжити заходів, розсаду можна врятувати. Що ж робити, щоб праці городника по вирощуванню розсади не пропали даром?

У пропонованій статті розповімо про причини недуг молодих рослин, а також про те, як уберегти рассадний матеріал від хвороб і правильно організувати догляд за ним.

Чому томати хворіють?

Хвороби розсади поширюються з насінням томата, через грунт і рассадочние ящики. Загущені посадки при надлишку азоту в ґрунті особливо схильні до захворювань. Погана вентиляція, різкі перепади температури, надмірна вологість сприяють поширенню захворювань.

Поява гнилі біля кореня

Грибне захворювання фузаріозна коренева гниль і гниль кореневої шийки призводить до масового випаду розсади. В області центрального кореня, кореневої шийки і нижньої частини стебла утворюються бурі виразки з нальотом рожевого кольору.

Пітіоз і ризоктоніоз - коренева і прикоренева гниль помідорів, яка вражає розсаду на перезволоженому субстраті. При пітіозе на стеблі спочатку помітний наліт грибниці сірого кольору, потім тканини кореня і прикореневій шийки темніють. При Різоктоніоз на нижній частині стебла з'являються вдавлені бурі плями. Джерелом інфекції є торф в рассадном субстраті.

Фітофторозних гниль коренів томата викликає випрівання сіянців - збудник вражає кореневу шийку, тканини загнивають, рослина в'яне і гине.

Заражені грибками насіння і паростки можуть загинути в грунті - в результаті створюється враження відсутності дружніх сходів.

До відома. Щоб не допустити поширення захворювань, перед посадкою насіння на добу замочують у препараті Псевдобактерін-2. Субстрат для сіянців дезінфікують парою на водяній бані.

Рішення проблеми: при перших ознаках хвороби застосовують фунгіциди, розчинені у воді для обприскування розсади та поливу грунту, сходам забезпечують приплив свіжого повітря. У важких випадках грунт промивають чистою водою або змінюють на новий.

після пікіровки

Для пікіровки вибирають сильні, рівномірно розвинені рослини без ознак захворювань.

Розсада, яка після пікіровки перебуває у стресовому стані, може загинути з наступних причин:

 • сіянці НЕ підгодували за 1-2 дня до пікіровки і не полили напередодні;
 • при пересадці коріння заламали вгору.

При пікіровці рослина заглиблюють в грунт так, щоб сім'ядолі стосувалися грунту - таким чином створюються сприятливі умови для утворення додаткових коренів, а стебло НЕ буде дивуватися гнильними захворюваннями.

Рішення: якщо розсада після пікіровки в'яне, її підгодовують комплексними добривами з розрахунку 2 чайні ложки на відро води, або стимуляторами росту. Якщо після пересадки коріння залом вгору, рослину пересаджують - тримають у висячому положенні за стебло і присипають грунтом.

Від чорної ніжки

Збудник чорної ніжки сіянців може розвиватися при температурі нижче 18 ºC. Бактеріальне зараження відбувається при порушенні цілісності тканин. Розсада може загинути за короткий час.

На сіянцях і молодих рослинах в нижній частині стебла локалізуються некрози. Заражена місце набуває бурий колір, потім розвивається мокра гниль.

Збудник зимує на рослинних рештках і поширюється комахами.

Заходи захисту:

 • висаджують повноцінне насіння, попередньо оброблені в слабкому розчині марганцівки;
 • розсаду вирощують в пропареному грунті;
 • поверхню грунту після посіву насіння присипають шаром піску 0, 5-1 см.

Не можна загущать посадки - необхідно, щоб грунт і рослини постійно провітрювалися.

Як вирішити проблему:

 1. Якщо виявилися перші ознаки захворювання, необхідно зменшити вологість повітря і забезпечити провітрювання посівів, скоротити поливи.
 2. Щоб підсушити грунт, зверху насипають 2 см суміші золи з піском. В цьому випадку можуть утворитися додаткові корінці вище ураженої ділянки стебла.

До відома. Саджанці в фазі 5-го листа не заражаються бактерією чорної ніжки.

інші причини

При вирощуванні сіянців постійно контролюють температуру в приміщенні і відносну вологість повітря.

Освітлення і тепло

Різкі стрибки денний і нічний температур сприяють розвитку інфекції. В умовах недостатньої освітленості сіянці більше схильні до хвороб, так як припиняють засвоювати живильні речовини.

Чорна ніжка розвивається при температурі 18 ºC і перезволоженні грунту.

Вологість

Сіянці хворіють, якщо відносна вологість повітря в рассадном приміщенні нижче 60 і вище 70%. Загущені посадки і недостатня вентиляція також сприяє розвитку хвороб. Не можна допускати перезволоження стебел і листя.

Сіянці поливають не більше 2-х разів на тиждень, у міру підсихання грунту - часті і рясні поливи призводять до гнильним захворювань.

Підросли саджанці не рекомендується обприскувати з пульверизатора - при цьому шар ґрунту з корінням залишається сухим, а в мокрому верхньому шарі створюються умови для розвитку гнилей. Перезволоження грунту в поєднанні з низькою температурою призводить до розвитку хвороб.

Проблеми з грунтом

Якщо грунтосуміш для сіянців приготовлена ​​неправильно - занадто щільна, водо- і повітронепроникна, з підвищеною кислотністю, створюються сприятливі умови для розвитку патогенів.

Збудники хвороб зберігаються в торфі і на рослинних рештках. Перед посадкою грунт, приготований самостійно або придбаний в магазині, обов'язково дезінфікують парою.

В якій субстрат можна висаджувати насіння томата:

 • з неприємним затхлим запахом;
 • в липкий або дуже щільний;
 • з великою кількістю залишків розклалися рослин;
 • з перевищеним вмістом піску;
 • зі слідами плісняви ​​на упаковці.
Важливо. У торф'яної грунт з вичерпаним терміном придатності не можна висівати томати - він може мимоволі розігріватися, що небезпечно для молодих коренів.

Помилки при виготовленні грунтосуміші, які призводять до захворювань розсади:

 1. Не можна додавати свіжий гній, неперегоревшіе листя і чайну заварку - органіка починає розкладатися, температура грунту підвищується.
 2. Якщо в суміш потрапила глина, ущільнююча субстрат - доступ кисню до коренів обмежується.

Велика концентрація поживних речовин в рассадном грунті може спровокувати хвороби сіянців. Для розсади готують помірно родючий грунт, а харчування рівномірно забезпечують під час поливу.

Розсада гине від надлишку добрив. В цьому випадку субстрат з сіянцями промивають великою кількістю чистої води, яка повинна вільно стікати через дренажні отвори.

Що робити, щоб врятувати саджанці?

Якщо випадки зараження поодинокі, хворий саджанець видаляють разом з грудкою землі, а в грунт впорскують шприцом без голки Фітоспорін або розчин марганцівки.

Розсаду поливають бордоською рідиною (1%) або теплою водою з одним з розчинених в ній препаратів:

 • 1, 5-2 г марганцівки на 10 л води;
 • 5 г мідного купоросу на 10 л води.

На самому початку розвитку чорної ніжки розсаду можна врятувати - сіянці акуратно викопують, промивають коріння в розчині марганцівки або Фітоспорін і пересаджують в новий грунт. Температуру повітря необхідно довести до норми - не вище 25 ºC, скоротити поливи, сіянці регулярно провітрювати.

Радикальне вирішення проблем

Рослини, сильно уражені кореневими гнилями, знищують, а решту розсаду поливають розчином фундазола.

Важливо. У разі, якщо сіянці захворіли масово, кращий спосіб - знищити всі хворі рослини, продезінфікувати ящик, засипати його знезараженим на пару грунтом і посіяти нове насіння.

Заходи щодо захисту розсади спрямовані на те, щоб уникнути ураження хворобами і запобігти масовій загибелі сіянців. Оптимальні режими температури, вологості грунту і повітря, дезінфекція субстрату, мінеральне живлення створюють сприятливі умови для підвищення опірності сіянців до хвороб.

Відео по темі

Пропонуємо переглянути відео про те, чому гине розсада томатів і що робити в різних випадках:

Схожі Статті