Прізвиська вусатих: від «Стасика» до «Фелікса»! Таргани прусаки - історія навали російських жуків

З незапам'ятних часів таргани живуть поруч з людьми. Незважаючи на явну до них неприязнь, господарі будинків не дивуються їх появи і всіма силами намагаються позбутися від цих шкідників.

Зрозуміло, чому, адже їх поява, перш за все, говорить про неохайність домовласника, хоча не факт, що це насправді так. Причин їх поселення в квартирі або в будинку безліч.

Що не кажи, вони стали настільки звичним явищем, що відповідні образи можна зустріти в дитячих казках і віршах, в піснях, прислів'ях і приказках. Не варто дивуватися і тому, що в народі у них з'явилися клички. А як їх називають, зараз ми розглянемо більш докладно.

Чому тарганів називають Стасик?

Є версія про те, що Стасиком таргана прозвали після появи тепер уже бородатого анекдоту, в якому вовк, страждаючи від похмілля, побачив що повзе повз таргана і запитав, як його звуть. Коли той відповів: «Стасик», вовк, повільно і зі злістю роздавав лапою комаха, промовив: «Як же мені зараз хреново, Стасик!». Але ця версія не дуже переконлива. Адже так шкідників звуть і на забайкальської землі, і на уральської, і на українській.

ЦІКАВО! А ви знаєте, що в природі існують такі види, як мармуровий і навіть марципановий таргани? Також можете почитати звідки взялися міфи про білих Усач. Ну і нарешті з'ясувати чи існують літаючі Стасик?

Існує думка, що прізвисько домашній паразит отримав за свої вуса. Були часи, коли люди помітили: вусатих чоловіків найчастіше звуть Стас. Причому, вони за своїм темпераментом - енергійні і рухливі, як власне, і руді домашні шкідники. Саме з цієї причини і комаха отримало своє ім'я. Ну а, з огляду на розміри, Стас перетворився в Стасика.

Існує і менш гарне думка про те, що ім'я Стас співзвучно слову, яким називають чоловіків з нетрадиційною сексуальною орієнтацією. Домашніх шкідників, докучають господарям, почали кликати саме так.

Якщо ж заглибитися в іноземні слова, то слово «вуса» перекладається на англійську мову, як «mustache» з закінченням «-стач». «Mustacchi» в Італії також має схоже закінчення «-стачі»; а французьке «mostaccio» російською звучить, як «мостассіо».

Слова мають грецьке походження від «mustak» - «вуса». Звичайно, важко уявити собі, що древній знавець іноземних мов переклав всі ці слова і винайшов кличку. Але і відмітати дану версію теж не варто.

Є й інші історії «Стасик». Хтось вважає, що так їх називали матроси, а хтось - що цю кличку придумали люди, які відбувають свій термін за тюремними гратами.

Ще більш оригінальна версія в народі виникла з появою політичного діяча Анастаса Мікояна. Працівник харчової промисловості мав у своїй зовнішності, на думку сучасників, щось тарганів. Але і ця версія підтвердження не має.

На фото таргани Стасик:

прусаки

Найбільш поширений в Росії рудий тарган. Він носить незвичне ім'я: прусак. Ця назва придумали російські люди. Тоді в нашій країні вважали, що руді родичі чорних тарганів прийшли з Німеччини, яку іменували Пруссією.

Цікаво те, що чехи з німцями, навпаки, вважають рудих «поселенців» росіянами. Насправді вони прийшли в країни Європи, на північноамериканський континент і в Росію з Південної Азії, а в нашій країні прижилися, незважаючи на її холодний клімат.

Треба відзначити той факт, що це створіння природи - теплолюбна, гине вже при 5 градусів нижче нуля і вибирає для поселення теплі квартири.

Основне його навала на нашу країну почалося в період наполеонівських воєн.

Тоді прусські солдати захопили безліч міст і населених пунктів, розташованих в європейській частині Росії.

Так що у місцевих жителів цілком могло скластися враження, що таргани прусаки прийшли разом з німецькими загарбниками.

У той же час в Пруссії склалася аналогічна ситуація. Там німці теж думали, що шкідники з'явилися з періодично з'являються в їх країні російськими завойовниками. Тому вони прозвали їх русаками. А на Балканах їх іменували бубарусамі, тобто, російськими жуками. Насправді, шкідники проникли в Європу і Росію в один час. Просто їх масове поширення співпало з масштабними війнами. Тому склалося враження, що домашні шкідники - наслідок військових дій.

Цікаво! Рижих особин у Східній Німеччині кличуть «російськими», а в Західній частині країни - «французькими».

Схоже, в зараженні будинків німці звинувачували кого завгодно, тільки не себе. Проте, відомий вчений Карл Лінней підтвердив версію російських селян, які вважали, що домашня нечисть прийшла з Німеччини.

На фото таргани прусаки:

Як називають тарганів в народі?

  1. У народі за рудими шкідниками закріпилися і інші прізвиська. Їх звуть «рижики», «Тарік», «трамвайчиками», «автомобільчиками» і «танчики». «Танчики» і «трамвайчики» з'явилися через деякій співзвучності слів. «Рижики» - зрозуміло, через кольори. Є і ще одне слово - «жевчікі». Його походження до цих пір не відомо.
  2. Вуса теж працюють на появу оригінальних прізвиськ. Наприклад, саркастично налаштовані обивателі нерідко величають домашніх паразитів «Фелікс», по всій видимості, приймаючи до уваги ефектну і запам'ятовується зовнішність головного радянського чекіста - Фелікса Едмундовича Дзержинського.
  3. На німецькій мові слово «вуса» перекладається як Schnurrbart. Зросійщені німці часто іменували комах Шурбартамі. Селяни, спілкуючись з ними, переробили складне слово в більш звичне для російського вуха «Шурик». Так з'явилося ще одне прізвисько. До речі, серби часто звуть непроханих домашніх шкідників «бубашваба», що означає «німецький жук».
Довідка. Якщо говорити про походження самого слова «тарган», то у нього лінгвісти визначили тюркські корені. В степах Казахстану комахи називали «кара-хан», в перекладі - «чорний пан», «сановник». А в чуваському тар-Аган - тобто, «Той, хто тікає».

Багато з нас помічали, що при найменшій загрозі тарган тікає. Це характерна для нього риса: її помітили ще наші далекі предки. У тюркських мовах існує також слово «Тарка» - тобто, «розходитися».

Підсумовуючи все вищевикладене, хочеться відзначити, що ні у метеликів, ні у комарів, ні у клопів немає такої кількості кличок, як у звичного нам рудого прусака. І неважливо, що є причиною їх виникнення, абсолютно ясно одне: поки тарган живе поруч з людиною, позбутися йому від старих прізвиськ і, цілком можливо, походження нових, навряд чи вдасться.

Але перш за все це домашні паразити і з ними потрібно боротися. А робити це можна як традиційними хімічними засобами: порошками, крейдою, пастками, гелями, аерозолями, так і народними, наприклад, борною кислотою.

Добре зарекомендували себе такі марки: Дохлокс, Кат, Глобал, Гет, Комбат, Raid, Раптор.

Схожі Статті