Пряна трава материнка: посадка і догляд у відкритому грунті і в домашніх умовах. Коли краще збирати урожай?

Материнка звичайна (орегано) - вид багаторічних трав'янистих рослин, що володіє рядом корисних властивостей і широко застосовується в кулінарії і медицині.

З огляду на це, трава материнка вважається однією з найпопулярніших прянощів в світі. Не буде зайвим завести її на власній присадибній ділянці.

У цій статті ми постараємося якомога докладніше розповісти про цю траві, а також про те, як її посадити і доглядати за нею у відкритому грунті. Ви дізнаєтеся про хвороби та шкідників, здатних нашкодити орегано при вирощуванні.

Вибір часу посадки у відкритий грунт в Підмосков'ї, на Уралі і в Сибіру

Час посадки материнки звичайної залежить від таких показників, як температура, погода і кліматичні особливості регіону.

Висаджувати рослину у відкритий грунт потрібно тільки тоді, коли загроза поворотних заморозків повністю минула, грунт досить прогрілася, а середні показники температури не повинні опускатися нижче + 15С - + 17С. Природно, чим північніше регіон, тим пізніше наступають такі погодні умови.

 • Підмосков'ї. Посів насіння на розсаду проводиться в першій декаді березня, посадка розсади в грунт - в в травні.
 • Урал. Друга половина березня - оптимальний термін посіву орегано на розсаду. Висаджування у відкритий грунт - травень: саме в цей час загроза поворотних заморозків повністю мине.
 • Сибір. Кінець березня - початок квітня - той період, коли доцільно проводити посів насіння на розсаду, висаджують молоді саджанці у відкритий грунт в кінці травня - початку квітня.

Де вирощувати прянощі і після чого краще розміщувати?

Материнку можна садити після картоплі, моркви, квасолі і гороху. А ось після інших пряних трав не варто, так як велика ймовірність того, що орегано буде піддано тим же захворюванням, що і її попередники.

Як вибрати ділянку в городі або на дачі і підготувати землю?

Розглянемо, де краще посадити орегано в городі або саду, як правильно вибрати місце і грунт для вирощування. Для материнки підійде сонячний ділянку землі, захищений від протягів, до поверхні якого не підходять грунтові води, так як рослина не переносить застою води.

Для нього ідеальною буде піщаний грунт з нейтральною кислотністю (20% дернової землі, 75% торфу, 5% піску). Зазвичай грядку для посадки орегано досвідчені городники починають готувати ще з осені. Землю перекопують лопатою і вносять 1/3 частина відра (або 6 - 7 кг) органіки (гній, компост, перегній) і 2 столові ложки мінеральних добрив (калійна сіль, суперфосфат) на квадратний метр.

Якщо показник рН нижче середнього, то грунт вапнують шляхом додавання доломітового борошна, вапна-гідратного або деревної золи (250 - 300 г на квадратний метр). Що стосується посіву насіння в контейнер, то в якості субстрату можна використовувати будь-яку поживну грунтову суміш з магазину, в яку додано невелику кількість звичайного піску.

З якими рослинами можна розміщувати поруч, а з якими не можна?

Материнка добре поєднується із квітами та кущами: лілейники, ехінацея, ромашка, суниця, виноград, обліпиха. Не варто поруч розміщувати огірки і кабачки.

Способи розмноження орегано у відкритому грунті і фото до них

Розберемо, які існують способи розмноження пряної трави у відкритому грунті, і наведемо фото з ними.

розподілом

 1. Кущ віком 3 - 5 років навесні необхідно акуратно викопати лопатою ранньою весною.
 2. Корінь рослини слід розділити на кілька частин так, щоб на кожній з них залишилося по 2 - 4 здорові нирки мінімум.
 3. Місця зрізів на коренях необхідно присипати деревною золою або товченим активованим вугіллям.
 4. Підготувати посадочні ямки, глибина яких дорівнює обсягу кореневої системи частин (приблизно 30 на 50 см).
 5. Лунки потрібно як слід пролити.
 6. У них опустити нові рослини, засипати землею.
 7. Поверхня ґрунту необхідно затрамбувати.

отводками

 1. Навесні найбільш здоровий і прямий втечу материнської рослини необхідно опустити в грядку.
 2. Пришпилити залізної або пластикової скобою (можна шпилькою).
 3. Місце зіткнення отводка з землею слід засипати землею, залишивши над поверхнею тільки верхівку.
 4. Після вкорінення молоді рослини слід відокремити від материнського і висадити на підготовлене місце.

живцями

 1. На початку липня з верхівкової частини материнської рослини слід зрізати держак завдовжки 12 - 15 см.
 2. Перед посадкою його можна обробити стимулятором коренеутворення, наприклад, «Епін» або «Корневином».
 3. На дно підготовленої ємності необхідно укласти шар керамзиту і поживного і пухкого субстрату. Зробивши пальцем поглиблення, заглубив в нього держак приблизно наполовину.
 4. Зверху необхідно ємність затягнути поліетиленовою плівкою або накрити склом.
 5. Зволожувати з пульверизатора 4 - 5 разів на день.

насінням

Як правильно виростити рослину з насіння? Насіння материнки можна сіяти відразу у відкритий грунт, але даний спосіб не такий популярний, як розмноження орегано розсадою, оскільки підходить тільки для південних районів.

 1. Необхідно підготувати грунт для грядки, як зазначено вище.
 2. У розпушеному і зволоженому грунті слід виконати борозни завглибшки не більше 1 см і міжряддям в 25 - 45 см (в залежності від сорту).
 3. У них потрібно висіяти насіння, які для полегшення їх видимості можна попередньо змішати з піском (1: 1).
 4. Зверху присипати шаром пухкої землі (не більше 0, 5 - 1 см).
 5. Землю слід ущільнити і зволожити з пульверизатора. Можна ділянку замульчувати сіном.

розсадою

Розмноження материнки розсадою вважається найпопулярнішим. Посів насіння для розсади можна проводити в широкий і неглибокий контейнер, торф'яні касети або іншу підходящу ємність.

 1. Дно тари слід засипати дренажем, потім живильним грунтом.
 2. Його необхідно зволожити і по поверхні розкласти попередньо замочені насіння орегано (2 доби у воді +35). Зверху - торф, але не більше полусантіметра.
 3. Все слід зволожити з пульверизатора і накрити плівкою (поліетиленовим пакетом) або склом, які можна зняти з появою перших сходів (через 1, 5 - 2 тижні).
 4. Далі, з появою 2 - 3 справжніх листочків (5 - 7 см), саджанці пікірують в окремі ємності.
 5. Догляд за майбутніми рослинами полягає в регулярному провітрюванні посівів (прочинення плівки, струшування з неї конденсату).
 6. Коли молодим рослинам виповниться 45 - 60 днів, їх можна пересаджувати у відкритий грунт.
 7. Грядка під материнку повинна бути ще підготовлена ​​з осені. Навесні її зазвичай тільки злегка розпушують.
 8. Для посадки розсади материнки готують посадочні лунки на відстані 15 - 20 см один від одного. Витягнуті з земляною грудкою саджанці поміщають в лунку, присипають землею, яку злегка приминають навколо стовбура.

Як доглядати?

 • Температура. Оптимальний температурний режим для материнки - + 18С - + 20С, але рослина витримує і коливання + 12С - + 35С. Однак перепади температур в 5 - 8 градусів погано переноситься материнкою.
 • Полив. Орегано вимагає помірного поливу: ні в якому разі не можна перезволожувати грунт, а й пересушувати теж не слід. Частота поливів - у міру висихання верхнього шару грунту, приблизно раз в 3 - 4 дні.
 • Світло. Материнка любить багато світла, але все ж потрапляння прямих сонячних променів безпосередньо на ніжну листя варто виключити. В особливо спекотні літні дні рослину потребують притінення. Якщо погода похмура, то розсада орегано потребує досвічування фітолампи.
 • Підживлення. Якщо орегано вирощують не як декоративну рослину, то воно потребує систематичної підгодівлі. Після кожного зрізання стебел під кущ необхідно підливати настій курячого посліду (1 частина посліду: 15 частин води) або коров'яку (1:10). Можна проводити підгодівлю і мінеральними добривами (15 - 20 грам нітроамофоски на квадратний метр в розчиненому вигляді).
 • Прищіпка. У міру зростання куща верхівки пагонів слід прищипувати (відламувати руками) для формування його крони і стимулювання розгалуження.
 • Розпушування. Рослина потребує після кожного поливу в систематичному розпушуванні на глибину 1, 5 см, особливо в перші два роки життя: не можна допускати утворення сухої грунтової скоринки.
 • Прополка. Не можна допускати засмічення ділянки з материнкою бур'янами, особливо в перші роки життя. Але після трьох сезонів прополку можна виключити.

Як розмножувати і доглядати за орегано в домашніх умовах - особливості

Материнку можна вирощувати в домашніх умовах на світлому підвіконні або теплом заскленому балконі.

Для рослини знадобляться горщики ємністю 2 - 3 літри з хорошим дренажем і стічними отворами. Як субстрат підійде будь-який живильний грунт, куплений в спеціалізованому магазині, або піщано-суглинних пухкий грунт з рН 6, 0 - 6, 5.

Розмножувати материнку можна діленням куща або розсадою. Система догляду - та ж, що і для материнки у відкритому грунті. Додаткові заходи - в теплу пору року рослину можна виставляти на відкрите повітря, але з настанням перших холодів слід назад поміщати в тепле і сонячне місце.

Хвороби і шкідники

Материнка піддається нападкам попелиці і поразки альтернаріоз (чорної гниллю). Хвороба провокує надмірний полив, відповідно, позбутися від неї можна шляхом коригування схеми поливу. Якщо коріння занадто підгнили, то рослина буде доцільно пересадити.

А для позбавлення від попелиці можна використовувати народний спосіб: настояти 100 грамів сухого полину в 400 мл кип'яченої воли, довести до кипіння і томити на повільному вогні протягом 5 хвилин. Можна спробувати позбутися від шкідника за допомогою обприскування часниковим або цибульним настоями, припудриванием золою і тютюновим пилом (1: 1).

Коли і як збирати урожай?

У перший рік життя орегано не цвіте і росте повільно, а в другій і наступні роки - починає викидати бутони і швидко розростатися. Зріз пагонів проводиться під час цвітіння рослини (липень - серпень), вже досягла 15 - 20 см у висоту. Стебла зрізаються на 1/3 висоту, що сприяє подальшому інтенсивному їх росту. Потім їх висушують при + 35С в притіненому сухому місці.

Материнка - невибаглива рослина. Виконавши ряд нескладних вимог до її змісту і розмноженню, можна обзавестися справжньою домашньою зеленої аптекою у власному дворі чи квартирі.

Схожі Статті