Раціон тарганів: чим харчуються, який у них ротовий апарат і які небезпеки вони несуть людині

Сьогодні дуже часто в наших будинках заводяться таргани, чим харчуються ці паразити, чому з'являються і як з ними боротися - ось коло питань, які ми будемо сьогодні з'ясовувати.

В ході еволюції таргани перетворилися на всеїдних комах: вони здатні поїдати практично будь-яку їжу, тому тісне сусідство з людиною для них дуже зручно.

Пристосуватися до будь-якого якості продуктів в нових умовах проживання їм допомагає особливий ротовий апарат. Давайте ж дізнаємося що їдять таргани в квартирі?

ЦІКАВО! Дізнайтеся скільки живуть таргани, чи існують білі і літаючі особини? А також які прізвиська їм придумали люди?

Який ротовий апарат у тарганів?

Пристрій для подрібнення їжі включає видозмінену верхню і нижню губу, пару верхніх і нижніх міцних щелеп зі щупиками.

Перш ніж щось їстівне потрапляє в травний тракт комахи, воно проходить перевірку на придатність за допомогою 2 пар нюхових щупиків, прикріплених до гілок нижньої щелепи і губи.

Поживний субстрат затискається між виступаючими вперед губами комахи зверху і знизу, потрапляючи в улоговинку. Для надійної фіксації шматочка їжі є пара серповидних нижніх щелеп.

Розжовування харчової грудки здійснюється за допомогою максилл - верхніх щелеп, що мають кілька пилкоподібних зазубрин, несучих функцію зубів. Паралельно з подрібненням в ротовій порожнині відбувається змочування їстівного грудки слиною, багатою травними соками.

Ротовий апарат, пристосований до розщеплення грубих харчових частинок міцними жувальними органами, називається гризучим. Саме такий тип ротового апарату у таргана. Він відкриває перед вусатим можливість включати в свій раціон практично все, що зустрічається на шляху комахи.

Цікаво! Щелепи комахи покриті щільним речовиною - хітином, що надає ротового апарату комахи велику міцність. У рух складна конструкція приводиться жувальними м'язами.

Раціон харчування

До поживності і смаковим особливостям їжі прусаки невибагливі: вони здатні поїдати і переробляти будь-який органічний субстрат.

Чим харчуються таргани в квартирі? В їх щоденне меню з успіхом входять наступні продукти:

 • випічка;
 • макаронні, кондитерські вироби;
 • овочі фрукти;
 • м'ясо і ковбаси, сир;
 • приправи;
 • варення, солодкі напої;
 • приготовлені людиною страви, залишки їжі, крихти.

Головна вимога до їжі - це її доступність, тому часто раціон їхнього харчування складають впали на підлогу, а потім залишилися після неякісного прибирання приміщення прострочені і уражені пліснявими грибками харчові залишки.

Підсилювачі аромату і цукор прискорюють знаходження їжі за допомогою нюхових рецепторів тарганів, формуючи їх смакові переваги. При відсутності доступу до людської їжі, комахи не гребують:

 • газетою, книжковим клеєм, папером;
 • тканиною одягу або палітурками книг;
 • шкіряними виробами;
 • клейстером з крохмалем;
 • шпалерами.

Як бачимо різноманітність видів їжі у тарганів дуже широке.

Цікаво! Самець здатний за добу з'їсти близько 25гр їжі, самка - до 50.

Скільки живуть таргани без їжі?

Здатністю довго обходитися без їжі комахи зобов'язані не тільки низькою чутливістю рецепторів голоду, але і повільного метаболізму, низьким витратам енергії на процеси терморегуляції, дихання, окислення.

Руді мешканці квартир витримують 40-45 діб голодування, а чорні таргани - до 75.

небезпечні співмешканці

Не можна забувати, що вусаті здатні з місць антисанітарії принести в квартиру і доставити на шматочки їжі хвороботворні бактерії, віруси, найпростіших, яйця паразитів. Сусідство з цими комахами небезпечно гельмінтозами, кишковими інфекціями, алергією, бронхіальною астмою. Також відомі випадки укусів людини тарганами.

Тому, при перших же ознаках навали цих комах слід вжити заходів для боротьби з ними. Заходи потрібно приймати дуже швидко, так як розмножуються вусаті ще швидше. Благо, зараз на ринку є безліч ефективних засобів проти тарганів.

Добре зарекомендували себе:

 • порошки: ФАС і Чистий дім;
 • гелі: Дохлокс, Глобал, Форсайт, Комбат;
 • аерозолі: Raid і Раптор.

Цікаве відео

Подивіться коротке відео про те як їдять таргани:

Схожі Статті