Редька: коли садити в Росії і які сорти для цього підійдуть?

У раціоні населення Росії є кілька овочів, які вважаються «своїми». Це ріпа, хрін і, звичайно, редька! Найбагатша за змістом мікроелементів, вітамінів, фітонцидів, ефірних масел, вона улюблена і як пікантний інгредієнт овочевого салату, і як лікарський засіб.

Своїм видовою різноманітністю вона дасть фору багатьом овочам, тому що буває білого, рожевого, зеленого і чорної, ранньостиглої та пізньостиглої. Але щоб одержати соковитий і смачний коренеплід, треба знати особливості його вирощування, серед яких одним з головних є термін посадки.

Які наслідки несвоєчасного посіву овоча?

Редька - один з тих овочів, для якого важлива тривалість світлового дня. Це рослина довгого дні, тому якщо її посіяти рано, в середині літа вона обов'язково зацвіте (ця особливість називається цветушность).

Кожному ж садівникові - любителю важливо отримати хороший урожай коренеплодів. Тому посів редьки, здійснений невчасно, може привести до буйному цвітінню овоча, що призведе до відведення живильних речовин від коренеплоду до квітів і формування насіння, і як наслідок, втрати врожаю.

Від чого залежить термін посадки?

Для того щоб вірно вибрати оптимальні терміни посадки редьки і здійснювати правильний подальший догляд, потрібно пам'ятати про декілька умовах ефективного вирощування цього овоча.

 • Вибір сорту.
 • Облік кліматичних умов.
 • Призначення редьки (для вживання в їжу відразу або для зберігання).

вибір сорту

Існує 3 різновиди сортів по швидкості вегетації і, облік якої повинен стати визначальною для виборі посадки і термінів дозрівання.

 1. Ранньостиглі сорти садять насінням навесні в березні, плоди збирають на початку липня, термін дозрівання 40-50 днів, посадку рослини виробляють розсадним способом або у відкритий грунт.
 2. Середньостиглі - посів насіння проводять у відкритий грунт в квітні - на початку травня середина червня, збір врожаю - в кінці вересня. Термін дозрівання 75-100 днів.
 3. Пізньостиглі (зимові) - посів в кінці липня - початку серпня, збір коренеплодів - пізньої осені, випереджаючи сильні заморозки. Термін дозрівання 90-120 днів.

Облік кліматичних умов

Територія нашої країни величезна, знаходиться в декількох кліматичних зонах, терміни посіву і вирощування редьки в яких не однакові. У Центральній частині Росії (в тому числі Підмосков'ї), в Сибіру, ​​на Уралі, звичайно, кращими для того, щоб сіяти у відкритий грунт (а цей спосіб переважний для редьки) є і ранні, і середньостиглі, і пізньостиглі сорти. Але ранньостиглі, якщо посаджені в грунт, дадуть урожай пізніше; якщо посаджені розсадним способом, в липні. На Півдні Росії можна активно використовувати для вирощування пізні сорти редьки для посіву у відкритий грунт.

призначення овоча

Перед посівом потрібно точно розуміти, з якою метою сідає рослина: для використання в їжу влітку (ранні і середньостиглі сорти) або тривалого зберігання (зимові). Ця особливість редьки серйозно впливає на врожай, так як від ранньої і середньостиглої редьки не варто чекати великих коренеплодів, вони, хоч і виростають соковитими, з пікантним смаком, але швидко дрябнуть без збереження при цьому соки. А пізньостигла редька виростає великих розмірів, соковита, з гострим смаком, здатна зберігатися до наступного сезону, не втрачаючи корисних властивостей, вітамінів і мікроелементів.

Аналіз видів коренеплоду, придатних для культивування в різних кліматичних зонах Росії

Редька розділяється на наступні види:

 • європейська (вирощується в Росії, чорна, біла або зелена);
 • китайська (вирощується в Середній Азії і районах, близьких їй, нагадує за смаком редиска, сорти: Місато Ред, Місато Грін);
 • японська (вирощується на Далекому Сході і в останнім часом на Півдні Росії, всі сорти дайкона).
Назва сорту, частина Росії, придатна для вирощування сортиПеріод вегетації (в днях)Терміни посіву в залежності від клімату
ранні сорти
Зелена богиня (по всій території Росії)50-60 Помірний і холодний клімат кінець квітня - початок травня. Теплий клімат - середина березня - початок квітня.
Травнева (для Середньої смуги Росії)50-60
Одеська 5 (для Середньої смуги Росії)30-42
Сударушка (для Середньої лінії Росії)40
Літня кругла біла (для Сибіру)40-45
Дайкон ( «Японська редька») (для Далекого Сходу і Півдня Росії)30-45Помірний клімат з початку липня до початку серпня.
Агата (для Середньої лінії Росії)65 Помірний і холодний клімат кінець квітня - початок травня. Теплий клімат - середина березня - початок квітня.
Делікатес (для Підмосков'я)38-40
середньостиглі сорти
Гайворонська (для Середньої смуги Росії)110-112 З прохолодним і помірним кліматом, кінець квітня - початок травня. Теплий клімат - середина березня - початок квітня.
Чудова (Чудна)80-90
Зимова довга чорна (по всій території Росії)80-90
Зимова кругла чорна (для Сибіру і Підмосков'я)110-120
Зимова кругла біла (для Підмосков'я)80-100
Бобенхеймская (для Сибири)90-100
пізньостиглі сорти
Гайворонська 27 Телефон: (для Середньої смуги Росії)120 Прохолодний і помірний клімат - кінець червня. Жаркий клімат - кінець липня - початок серпня.
Лекарь (для Середньої смуги Росії)120
Мюнхенбір (для Сибіру)100

Найпоширеніший сорт «Травневий»

Він хороший для вирощування весь літній період, тому що стійкий до стрілкування. В якому місяці можна садити у відкритий грунт? Починати посів травневої редьки можна самої ранньої весни - в кінці березня - на початку квітня, так як насіння стійкі до заморозків. А потім підсівати протягом травня - липня, отримуючи невеликі за розміром, соковиті, без сильної гостроти коренеплоди.

Кількість днів між повторними посадками потрібно визначити самим, враховуючи кількість овочів, які використовуються в їжу.

способи вирощування

У теплиці або парнику

У теплиці редька може вирощуватися круглий рік (особливо, якщо теплиця опалювальна). Найкраще в таких умовах вирощувати сорти японської редьки - різні види дайкона. Посів можна проводити в:

 1. вересні (урожай можна отримати до серйозних заморозків);
 2. лютому (опалювальна теплиця);
 3. березні - травні (неопалювана теплиця, парник).

У домашніх умовах (на підвіконні)

Серед сортів коренеплоду є дивовижний сорт, якому можна без особливих проблем виростити на підвіконні, в ящику на балконі. Це редька «Одеська 5». Термін її вегетації короткий - 30-40 днів. Посів зазвичай проводять на початку травня, не загущая посадки. І потім продовжують підсівати протягом року.

Коли день стає занадто коротким, посадки підсвічуються фітолампи, догляд простий: своєчасний полив і підгодівля.

На городі у відкритому грунті

Вирощування редьки на городі у відкритому грунті виробляють двома способами: розсадним і безрассадним.

насінням

Редька - холодостійка рослина, насіння проростає при температурі + 3-5 градусів, сходи ж переносять низьку температуру і навіть короткочасні заморозки, які часто бувають навесні. Тому садити ранню редьку треба тільки зійде сніг і грунт прогріється до зазначеної температури. А потім в залежності від сорту підсівати протягом літа.

Насіння літніх сортів висівають з кінця квітня до останніх чисел травня, вони стійкі до холоду, швидкого і середнього терміну дозрівання. Для них комфортною є температура + 18-20 градусів, вона повинна бути постійною протягом 1-1, 5 тижнів. Знаючи дані особливості посіву, легко вирахувати найбільш вдалі терміни посіву.

Осінні і зимові сорти висівають із середини червня до початку серпня. В даному випадку при обліку середнього терміну дозрівання редьки в 110 днів, особливостей клімату регіону вирощування, а також посіву при спадною Місяці (користуватися посівним календарем) можна отримати відмінний результат.

розсадним способом

Посадка редьки розсадою - спірне питання, багато городники стверджують, що цей спосіб не дуже ефективний.

Проте, редьку можна висівати на розсаду в касети з пухким, родючим грунтом на початку березня, а потім висаджувати у відкритий грунт. Вирощувати краще ранні та середньоранні сорти.

Детальніше про те, як садити редьку в теплицю або відкритий грунт, ми розповідали тут, а тут ви дізнаєтесь про особливості сівозміни корисного коренеплоду.

Чи залежить час посіву від видів коренеплоду?

Існує позиція ділити редьку на сорти в залежності від кольору.

чорна

Сама лікувальна, з гострим смаком і хорошою лежкості, всі сорти чорної редьки середньостиглі або пізні, тому їх сіють з кінця травня (краще в липні) по липень (початок серпня). Пізній посів (липень - серпень) виробляють для зимового зберігання овоча.

Біла

Солодше і ніжніше чорної, делікатного смаку і приємного редечного аромату, за смаком нагадує редиску, сорти в основному ранні. Тому посів проводиться навесні в залежності від клімату. До білої редьки відносять і дайкон, низькокалорійний овоч, в основному середнього терміну дозрівання, посів краще проводити з кінця травня, в теплиці вирощується цілий рік.

зелена

Ніжна, з приємним смаком, дуже корисна завдяки вітамінам. Сорти «Зелена богиня» і «Маргеланская» ранньостиглі, а «Южанка» - пізньостигла. Посадка проводиться залежно від особливостей сортів.

Червона (рожева)

Смакові якості добрі, але відрізняє дивовижний колір - від рожевого до бордового. Всіх термінів дозрівання, а значить, в залежності від вегетації термін посіву буде різний.

Хімічний склад редьки дозволяє вважати її лікарським засобом. Читайте про користь і шкоду овоча при різних захворюваннях і для вагітних жінок, а також як приготувати цілющий засіб з редьки і меду для лікування кашлю та інших хвороб.

На присадибній ділянці обов'язково повинні бути різні види редьки, так як вони маю не тільки різні терміни посіву, але і різні смакові властивості і кількість корисних речовин.

Схожі Статті