Рекомендації по правильному збору врожаю - коли можна викопувати бульби топінамбура?

Можливість викопування осіннього врожаю топінамбура в різні сезонні терміни (восени після дозрівання або навесні наступного року із зимівлею прямо в грядках) вирішує проблему його зниженою лежкости при зберіганні.

Природа наділила бульби цієї культури слабкою шкіркою, що сприяє вільному випаровуванню вологи з тканини плоду і його швидкого старіння, але вона ж дала бульб і здатність без втрат переносити сильні морози, залишаючись зимувати в грунті. При відтаванні землі навесні можна викопувати бульби, які не втратили за зиму ні колір, ні смак, ні поживні якості.

Важливість своєчасного збору врожаю

Максимальна користь і найкращий смак бульб проявляються в тому випадку, якщо вони були викопані в підходяще для цього час. Несвоєчасне збір врожаю погіршує смак і знижує харчову цінність бульб (про БЖУ, калорійності і хімічному складі цього овоча ми розповідали тут). Якщо копають бульби раніше терміну його дозрівання, то частина корисних речовин залишиться в зелені рослини. Пізня прибирання бульб нічим не загрожує, але наземна його частина в'яне і засихає, втрачаючи кормові якості.

Як визначити, що земляна груша дозріває?

Аграрній науці відомі терміни повного дозрівання земляної груші: в залежності від сорту вони складають від 120 до 150 днів з моменту сходів. Ранні сорти дозрівають за 120 днів після цвітіння, а середні та пізні - через місяць після них.

Весняна посадка бульб відбувається в уже прогрітий грунт, отже, в південних районах країни топінамбур висаджують в середині квітня, в середній смузі - в кінці квітня або початку травня, в північній частині - в кінці травня. З урахуванням цих термінів, приплюсувавши 20 днів до появи сходів, можна легко визначити повну готовність бульб до збирання. Для середньої смуги оптимальним часом дозрівання земляної груші вважається перша декада жовтня.

З перших чисел жовтня починають обрізати наземну частину рослин, якщо вона потрібна для кормових цілей або в будь-яких домашніх заготовках, а з середини місяця можна прибирати бульби. Але якщо зелена маса ніяк господарями не використовується, і вони її залишають на ділянці, то найкраще візуальне визначення стиглості бульб - початок в'янення листя культури (вони змінюють колір і всихають).

В який час збирають для вживання в їжу?

Не потрібно поспішати зі збором всього врожаю земляної груші. Бульби не мають великого терміну зберігання в свіжому вигляді. Без змін вони можуть зберігатися 1 місяць. Після цього змінюється їх вигляд, хімічний та біологічний склад, втрачається волога, починається гниття. Консервації вони не підлягають, сушці теж.

Вихід - в особливостях бульб не втрачати своїх лікувальних властивостей і виду при зимівлі прямо на грядках. У грунті під снігом або невеликим шаром сухої землі вони витримують температуру повітря нижче -30 градусів. Потрібно використовувати таку можливість для збереження врожаю. Тому найкращим рішенням буде прибрати частину бульб пізньої осені (після перших морозів), а іншу частину залишити зимувати в грунті, присипавши зверху шаром сухого ґрунту або снігом.

Чи можна збирати земляну грушу в навесні? У весняний період для їжі урожай можна збирати у міру відтавання землі і в кількості, необхідній для їжі протягом тижня, максимум - двох. Весь залишок торішнього врожаю треба постаратися викопати до початку обростання бульб, коли бере старт новий сезон вегетації рослини. Головне, не прогавити термін. Викопані бульби відразу використовують для весняних посадок.

Довідка! Фахівці вважають, що бульби, залишені на зимівлю в грунті, навесні мають кращий смак в порівнянні зі смаком бульб осінньої прибирання. Але насолода відчувається сильніше.

Покрокова інструкція викопування бульб

Рекомендується така схема викопування бульб:

  1. З початку жовтня (або навіть з середини вересня) викопувати корисні корінці для приготування салатів та інших страв у міру сімейних потреб.
  2. Пізньої осені прибрати частину врожаю для їжі або корму тварин з розрахунком на 1, 5-2 місяці.
  3. З пізньої осені до весняного прибирання врожаю користуватися зимующими бульбами (якщо їх можна без праці викопати). Взимку організму просто життєво необхідні вітаміни!
  4. Навесні вітаміни потрібні ще більше через неминучого сезонного авітамінозу людського організму. Тому грядка з натуральними вітамінами на городі буде великою підмогою ослаблого за зиму здоров'ю (у чому саме полягає користь кореня топінамбура для організму і здоров'я людини дізнаєтеся тут).

Збирають топінамбур таким способом:

  1. Перед збиранням врожаю топінамбура потрібно зрізати всі його кущі на всій ділянці. Незалежно від того, чи буде частина врожаю залишатися під снігом до весни, чи ні.
  2. Від стебла кожної рослини залишати пеньок в 30-40 см завдовжки. Цей відросток буде служити орієнтиром для подальших дій з викопування бульб восени або навесні. Відросток до весни напевно майже згниє і не допоможе в отриманні бульб навіть з пухкої землі, але зате точно вкаже, де вони знаходяться.
  3. Далі - справа техніки, добре всім відомої з багаторічного досвіду збору врожаю картоплі. Викопувати можна лопатами, але вилами це робити зручніше. Вила повинні мати не надто широкий простір між зубами (бульби топінамбура значно дрібніші картоплі). Вилами і копати легше, і бульби при роботі таким збиральних інструментом пошкоджуються менше.

Складаються бульби в відра або невеликі ящики, а потім переносяться до місця постійного зберігання. Якщо земля під час прибирання суха, то сушка врожаю не потрібна. У разі вологого грунту потрібно підсушити топінамбур перед закладкою на зберігання. Але ні в якому разі не слід мити бульби!

Зі спеціальних публікацій наших експертів, присвячених застосуванню такого корисного овоча - земляний груші, ви зможете дізнатися, про те, як його використовують в засушеному вигляді, як застосовують його квіти і готують сироп з коренеплоду, а також ми розповімо яку користь і шкоду топінамбур може принести організму.

Як зберігати врожай?

Зберігати урожай потрібно в прохолодних місцях: підвалі, погребі, на балконі в ящиках (пересипати вологим піском). Невелика кількість бульб можна укласти в нижній ящик холодильника.

Важливо! Великі обсяги врожаю зберігають в поглиблених буртах і траншеях, де бульби укладають шарами, пересипаючи шари тирсою і накривають покривним матеріалом. Зверху матеріалу кладуть гілки ялицевих дерев.

Більше інформації про різні способи зберігання топінамбура знайдете в нашій окремій статті.

Топінамбур - корисний продукт, який вживається в їжу як в свіжому, так і в обробленому вигляді. Поживна цінність бульб перевершує картопля і овочі. Зміст в них унікальних речовин підвищує значення культури для народного господарства. Тому необхідно звернути увагу на цю рослину не тільки городникам, але і державним аграрним підприємствам.

Схожі Статті