Різниця двох коренеплодів: чим відрізняється ріпа від редьки?

Людство вирощує ріпу і редьку з часів стародавніх цивілізацій. Свою популярність коренеплоди завоювали за допомогою невибагливості в вирощуванні, широкому застосуванні в кулінарії, нетрадиційної медицини, косметології.

Розберемо докладніше, що це за рослини такі, в чому конкретно їх різниця, і чи є вони одним і тим же коренеплодом чи ні?

Це буде розказано в даній статті. Також з цього матеріалу ви дізнаєтеся і про те, як вирощувати ці коренеплоди.

Визначення та ботанічний опис

Ріпа - це рослина роду Капусти, сімейства Капустяні. Може бути однорічним або дворічним. Корінь м'ясистий, потовщений, їстівний. Стебло високий може бути до 140 см, сильно обліствлённий.

Розетка з ліровидний, жестковолосістий, довгочерешкові прикореневих листя. Суцвіття на початку цвітіння щитковидное, пізніше набуває форму пензлика. Плід у вигляді стручка з подовженим носиком. Насіння червоно-бурого кольору, кулясті.

Редька - це рослина сімейства Капустяні. Може одно- і дворічним. Стебло може досягати у висоту до 1 метра. Листя ліровидні, гіллясті, великі. Квітки білого, рожевого або фіолетового кольору зібрані в кистеобразное суцвіття. Плід стручкової циліндричної форми з коричневими круглими насінням. У культурних видів коріння потовщені, їстівні.

Виходячи з ботанічного опису, видно подібності обох культур. Обидва рослини сімейства капустяних, мають їстівний м'ясистий корінь. Але тільки на перший погляд культури схожі, насправді вони дуже різні.

Ріпу нерідко плутають і з бруквою. Про відмінності між цими двома коренеплодами читайте тут.

Чим відрізняються?

  1. Форма. Ріпа - найчастіше плоский, круглий або подовжений коренеплід. Редька теж може бути круглої або подовженої, але плоскою ніколи.
  2. Колір. Колір ріпи в основному світло-жовтий, є сорти білого кольору. Сорти ріпи: біла, городня, кокабу (японська). Редька найчастіше чорного кольору, але деякі сорти можуть бути білими, а Дайкон, Маргеланская редька зелена.
  3. Смак. Хто пробував ці культури на смак, ніколи їх не сплутає. Ріпа має солодкуватий м'якоть, редька ж навпаки - пікантний перцевий, гострий смак. Однак, смак залежить від сорту. Дайкон і Маргеланская за редьку не гірчать, мають ніжний смак.
  4. Застосування. Обидва коренеплоду використовують в кулінарії. Редьку частіше готують в сирому вигляді, не піддаючи тепловій обробці, в окрошках, різних закусках і салатах. Коренеплід перед додаванням в блюдо подрібнюють на тертці. Ріпа найбільш популярна в запеченому, тушкованому вигляді, в рагу і пюре.

    Спеціально виведений сорт ріпи Турнепс використовують для корму худоби. Редьку для цієї мети ніколи не застосовують.

    Широке застосування овочі знайшли в нетрадиційній медицині. Редька джерело бактерицидних і протизапальних властивостей, використовується для профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту, печінки і нирок, запобігання розвитку жовчнокам'яної хвороби, для попередження набряків або атеросклерозу. Ріпа навпаки протипоказана людям із захворюваннями травної системи і при хронічних захворюваннях печінки і нирок. У той же час в народній медицині дуже популярно поєднання ріпи з медом від різних захворювань.

Редька протипоказана вагітним, так як може збільшити тонус матки і спровокувати викидень. Ріпу ж навпаки, вживати жінкам в положенні можна і потрібно. Більше інформації про користь ріпи для здоров'я та способи її вживання ви знайдете тут.

Ріпа - справжнє джерело корисних елементів. В її хімічний склад багато кальцію, має протизапальну, знеболюючу, сечогінну, антисептичну ефектами. Коренеплід застосовують при простудних захворюваннях, що викликають кашель і осиплість голосу. Ріпа зміцнює імунітет, тому що містить багато вітамінів і мінералів. Досить з'їдати 200 грамів ріпи на добу, щоб отримати норму вітамінів в день. За концентрації вітаміну С ріпа перевершує цитрусові в два рази. Також ріпа - це природний антиоксидант.

Обидва коренеплоду мають низьку калорійність і відмінно підходять для дієтичного харчування.

Як вирощувати ці коренеплоди?

Термін висадки ріпи - кінець квітня, початок травня, як зійде сніг. Вона не боїться заморозків, любить сонце і багато води. Основний догляд полягає в проріджуванні і регулярної поливанні. Насіння для другого врожаю висаджують в липні. При правильній організації посадки насіння, ріпу можна виростити і на дачі, і вдома.

Скоростиглі літні сорти редьки також сіють на початку травня, а зимові сорти на початку липня. Редька невибаглива, її досить поливати і прополювати. Ранні сорти прибирають, коли редька в діаметрі приблизно становить 5 см, не слід перетримувати в землі, вона може втратити смак. Пізні сорти прибирають у вересні, до перших заморозків.

Не можна вирощувати ріпу і редьку на грядці, де до них росли інші хрестоцвіті.

Процес вирощування залежить від сорту коренеплоду. Редька Дайкон, наприклад, теплолюбна рослина, найкращий час для посадки середина липня. Вона може досягати вагою до 5 кг і довжиною до 60 см. Отже, відстань між саджанцями має бути не менше 40 см.

Сорт маргеланской редьки теж краще сіяти на початку липня, так як в травні можливе масове освіту квітконосів.

Таким чином, ми бачимо, що в культурах багато спільного, але є й кардинальні відмінності, які не дозволяють сплутати їх один з одним. Найкраще спробувати кожен коренеплід на смак і вибрати для себе джерело найцінніших нутрієнтів.

Схожі Статті