Різновиди термопріводов для теплиць: принцип роботи (вентиляція і провітрювання), створення своїми руками, збірка

При експлуатації теплиці однієї з найважливіших завдань є підтримання оптимальної температури при природному рівні вологості. Найлегше проблему вирішити провітрюванням приміщення.

Однак вручну робити це частіше за все проблематично через брак часу. Тому є сенс влаштувати автоматичне регулювання положення стулок за допомогою термопрівода.

Як виготовити автомат для провітрювання теплиць своїми руками? Як правильніше організувати автоматичну вентиляцію в теплиці? Як зробити кватирку-автомат для теплиці з полікарбонату?

Принцип дії термопрівода

Незалежно від конструкції термопрівода, суть його роботи полягає у відкриванні стулки кватирки при підвищенні температури. Коли повітря в теплиці остигає, термопрівод самостійно закриває кватирку в початкове положення.

Основних елементів в пристрої два:

 • датчик;
 • виконуючий механізм.

При цьому конструкція самих датчиків і виконавчих механізмів може бути абсолютно довільної. Додатково пристрої можуть оснащуватися доводчиками і замками, що забезпечують щільне закриття фрамуги.

Існує також поділ на енергозалежні і енергонезалежні пристрої. Як енергозалежних найчастіше виступають електричні приводи, що працюють від мережі електропостачання.

До їх достоїнств відносяться велика потужність і широкі можливості програмування поведінки.

До недоліків - при втраті постачання електроенергією є ризик або вистудити рослини через що залишилася відкритою на ніч кватирки, або зварити їх жарким днем при неоткрившейся вентиляції.

Сфера застосування

Куди можна встановити термопрівод для теплиць своїми руками?

Установка термопріводов (фото праворуч) може бути проведена абсолютно на будь-які теплиці: плівкові, полікарбонатні та скляні.

В останньому випадку до вибору приводу потрібно підходити особливо уважно, оскільки скляна кватирка має значну масу і роботи з нею може знадобитися досить потужний пристрій.

Крім того, має значення розмір теплиці. Немає особливого сенсу встановлювати такий пристрій в парник площею півтора кв. м. Тут просто не вистачить простору, та й каркаси таких споруд найчастіше не здатні нести на собі додаткове навантаження.

У дуже великих теплицях теж можуть виникнути деякі проблеми. Пов'язано це з необхідністю одночасного відкривання відразу декількох кватирок, нерідко також відрізняються чималими розмірами. Потужності саморобного термопрівода просто не вистачить для виконання такої важкої роботи.

Найбільш же гармонійно термопріводи вписуються в конструкцію теплиць із стільникового полікарбонату. Кватирки з цього матеріалу досить легкі, щоб ними могла керувати навіть саморобний пристрій. Разом з тим, полікарбонат досить надійний, щоб з нього вдалося виготовити міцну кватирку, придатну для багаторазових циклів відкривання і закривання.

варіанти виконання

За механізмом дії виділяють кілька основних груп термопріводов. Як влаштувати автоматичне відкривання кватирок в теплиці своїми руками?

електричні

Як випливає з назви, в цих приладах виконавчий пристрій приводиться в рух електромотором. Команду на включення мотора подає контролер, який орієнтується на інформацію від термодатчика.

До переваг електричних приводів відносяться велика потужність і можливість створення програмованих інтелектуальних систем, що включають в себе безліч найрізноманітніших датчиків і дозволяють найбільш коректно визначати режим провітрювання теплиці.

Головні недоліки електротермопріводов - залежність від електропостачання і не найнижча для простого садівника вартість. Крім того, волога атмосфера теплиці не сприяє тривалій експлуатації будь-яких електроприладів.

біметалічні

Принцип їх роботи заснований на різних коефіцієнтах теплового розширення у різних металів. Якщо дві пластини з таких металів будь-яким чином скріпити разом, то при нагріванні одна з них в розмірах обов'язково стане більше інший. Одержаний перекіс і використовується в якості джерела механічної роботи при відкриванні кватирки.

Перевагою такого приводу є його простота і автономність, недоліком - не завжди достатня потужність.

пневматичні

Робота пневматичних термопріводов заснована на подачі нагрітого повітря з герметичної ємності в поршень приводу. Коли ємність нагрівається, розширився повітря по трубці подається в поршень, який приходить в рух і відкриває фрамугу. При зниженні температури повітря всередині системи стискається і тягне поршень в зворотну сторону, закриваючи вікно.

При всій простоті такої конструкції, самостійно виготовити її досить важко. Буде необхідно забезпечити серйозну герметизацію не тільки ємності, але і всередині поршня. Ускладнює завдання і властивість повітря легко стискуватися, що призводить до втрати в ефективності роботи всієї системи.

Гідравлічні.

Механізм гідравлічного термопрівода приводиться в рух зміною балансу в вазі пари ємностей, між якими переміщається рідина. У свою чергу, рідина починає переміщатися між судинами внаслідок зміни тиску повітря при нагріванні і охолодженні.

Плюсом гідравліки є її відносно велика потужність при повній енергонезалежності. Крім того, зібрати таку конструкцію своїми руками набагато простіше і дешевше, ніж для інших приводів.

Як самостійно організувати автоматичне провітрювання теплиць (термопрівод, який вибрати)?

Виготовлення своїми руками

Як виготовити пристрій для провітрювання теплиць своїми руками? Для самостійного виготовлення найпростішим і ефективним варіантом термопрівода для теплиць є гідравлічний.

На його збірку знадобляться:

 • 2 скляних банки (3 л і 800 г);

 • латунна або мідна трубка довжиною 30 см і діаметром 5-7 мм;

 • пластикова трубка від медичної крапельниці завдовжки 1 м;

 • відрізок дреревянного бруса довжиною, рівній ширині відкривається фрамуги. Перетин бруска підбирається з урахуванням ваги кватирки, т. К. Він піде на виготовлення противаги;

 • металева жорстка дріт;

 • герметик;

 • дві кришки для банок: поліетиленова і металева;

 • цвяхи 100 мм - 2 шт.

Послідовність складання буде такою:

 • в трилітрову банку наливається 800 гр .;

 • банку за допомогою закаточной машинки наглухо герметизується металевою кришкою;

 • в кришці пробивається або висвердлюється отвір, в який вставляється латунна трубка. Опускати трубку потрібно до тих пір, поки до дна не залишиться 2-3 мм;

 • стик трубки і кришки закладається герметиком;

 • на металеву трубку насаджується один кінець трубки пластикової.

Далі працюють з банкою в 800 гр, тільки її залишають порожній, закривають поліетиленовою кришкою і вставляють пластикову трубку другим кінцем. Від зрізу трубки до дна банку теж залишають 2-3 мм.

Завершальним етапом розміщують банки по робочих місцях. Для цього трилітрову за допомогою цвяха і металевого дроту підвішують поруч з обертової кватиркою так, щоб при будь-якому положенні кватирки до неї вистачало довжини пластикової трубки.

Маленьку банку теж на цвяху і дроті закріплюють на верхній частині рами обертається горизонтально кватирки. Щоб врівноважити масу банки, з вуличною боку кватирки на нижню частину її рами прибивається брусок-противага.

Тепер якщо в теплиці підвищиться температура, то нагрітий у великій банці повітря почне видавлювати воду по пластиковій трубці в банку малу. У міру того, як в маленьку банку буде набиратися вода, через що збільшився ваги верхньої частини кватирки та почне провертатися навколо своєї осі, т. Е. Почне відкриватися.

У міру охолодження повітря в приміщенні теплиці, стане остигати і стискатися повітря в трилітровій банці. Вийшло розрядження втягне воду назад з маленькою банки. Остання втратить у вазі і рама кватирки під вагою противаги опуститься в положення «закрито».

Не сама хитра конструкція гідравлічного термопрівода дозволяє самостійно зібрати пристрій, серйозно полегшує догляд за теплицею. З його допомогою повністю відпадає необхідність в контролі за температурою повітря в парнику.

Схожі Статті