Робимо грядки в теплиці правильно: розташування, ширина, висота, фото

Підготовка грядок в теплиці, процес, що вимагає особливого підходу. Від їх правильного розташування і оформлення залежить успіх у вирощуванні овочів. Саме тому питання як зробити грядки в теплиці хвилює більшість городників.

Грядки в теплиці розташування відносно сторін світу

Про те, як будуть розташовуватися грядки в теплиці, варто задуматися ще на етапі її установки. Якщо конструкцію встановити неправильно, не можна буде підібрати оптимальне розташування грядок в теплиці.

Питання орієнтації грядок по сторонах світу особливо важливий, тому що від нього залежить освітленість рослин в процесі вирощування. Традиційним вважається їх пристрій з півночі на південь.

Однак, такий спосіб підходить не всім культурам. Він добре підходить для вирощування високорослих культур. Низькорослі рослини краще розташовувати із заходу на схід.

Якщо ваша теплиця знаходиться на місцевості, що має нерівності, то орієнтувати її слід в південну сторону, а посадки робити перпендикулярно щодо ухилу.

Кожна наступна при такому влаштуванні буде вищою за попередню, а значить, максимальна кількість світла отримають всі рослини.

Для саджанців або рослин горщиків всередині теплиці влаштовують стелажі вздовж стін теплиці. Рослини можна переставляти з полиці на полицю в міру їх зростання, домагаючись їх максимального освітлення.

Оптимальна ширина грядок

Ширина грядки в теплиці безпосередньо залежить від загальної ширини <будови. Щоб за рослинами було зручно доглядати, максимально допустимої шириною є їх розмір до 90 см. У вузьких теплицях можлива ширина 45-50 см.

Цікавий і зручний варіант, при якому роблять дві грядки шириною 45 см уздовж стінок, і додатково робиться така ж по центру теплиці.

Якщо у вашій теплиці двосхилий дах, то посадка робиться в ній посередині, а проходи попід стінами. Ширина її при цьому дорівнює 150 см.

ВАЖЛИВО. Слід врахувати, що прохід між посадками повинен бути не менше п'ятдесяти сантиметрів.

Робимо грядки з Мітлайдера

Дана методика перевірена експериментом, який проводився протягом 50 років. В його результаті підтверджено, що при ширині грядок в 45 см і розмірі проходів між ними близько 90 см в умовах теплиці рослини отримують максимум освітлення і оптимальний доступ повітря. Посадки при цьому орієнтуються з півночі на південь.

ВАЖЛИВО. За даною методикою вирощування виключається розпушування грунту під рослинами.

Якої висоти повинні бути грядки в теплиці

Для якісного вирощування овочів важливо не тільки як розташувати грядки в теплиці, а й якої висоти вони повинні бути.

Для простих тепличних грядок стандартною є висота в 20 см. Такий вид доцільний для теплих регіонів. Так як природного тепла буде достатньо для розвитку рослин.

У регіонах з нестійкою і недостатньо теплої весняної температурою краще зробити високі, а ще краще теплі грядки.

Високі посадки споруджуються за допомогою установки в теплиці дерев'яних коробів. Дно їх прикривається агроволокном і наповнюються грунтом. Висота грунту повинна становити 35-40 сантиметрів. Посадки при такій висоті знаходяться в прогрітій грунті, і плодоношення відбувається раніше.

Якщо ви вирішили вирощувати ранні овочі в теплиці, висоту слід збільшити до 80 сантиметрів. Це дозволить швидше за все прогріти грунт, щоб підготувати її до висадки розсади.

ВАЖЛИВО. Такі ж високі місця для посадки рослин необхідно зробити для вирощування овочів безрассадним способом.

Секрети пристрою теплої грядки

Максимального прогріванню грунт сприяє спорудження в різних укриттях теплих грядок. Класифікація їх залежить від біологічного наповнювача:

  • З деревної подушкою. Укладається вона в траншею глибиною 40 см. Складається шар з різних дрібних шматків деревини: шматків підгнилих пнів, колод, кори дерев, щепи.Всё це проливається окропом для того, щоб запустити процес гниття. Шар деревини покривається шаром сухого навоза.Самим гарячим при розкладанні є кінський гній. Він здатний розігрітися до 70 градусів і протримати температуру 20-25 днів.
ВАЖЛИВО. Чи не кладіть свіжий гній - від нього коріння рослин згорять.
 • З солом'яним або листяним наповнювачем. Траншея в цьому випадку риється на штик лопати і нижнім шаром укладається подрібнена солома або суха ліства.Можно використовувати будь-які рослинні наповнювачі, а також харчові відходи, картопляні очистки.

Підігріває подушка, укладена всередину, утрамбовується, проливається гарячою водою і накривається чорною плівкою для розігріву. Прогрів її триває 5-7 днів.

Після закінчення цього часу на будь-який підігріває шар укладається родючий грунт висотою 30 см. На таких теплих посадках урожай ви зможете отримати на дві-три тижні раніше, ніж на звичайних.

ПОРАДА. В даний час у продажу з'явилися спеціальні препарати, що прискорюють процеси гниття в підігріває шарі. Їм проливають наповнювач і вона починає виділяти тепло.

фото

Дивіться нижче: теплиці всередині облаштування з грядками фото, грядки в теплиці фото

Як вибрати каркас для грядки

Облаштування теплиці - один з найважливіших моментів для отримання хорошого врожаю. Тепер ви знаєте як краще розташувати грядки в теплиці, однак, їх потрібно ще й правильно зробити. Наприклад, для того, щоб земля з споруджених в теплицях грядок не висипається, потрібно зробити для неї огорожу. Можна вибрати готові рішення, широко представлені в продажу на сьогоднішній день (пластикові, з оцинкованого заліза і т.д.).

Дуже зручні готові бортики з алюмінію. Цей матеріал покритий спеціальним полімерним складом, що робить його довговічним. Алюмінієві бордюри не бояться вологи і спеки теплиці, тому така опалубка буде служити вам десятки років.

Як варіант можливе використання будь-яких підручних засобів. Зміцнити посадки можна за допомогою цегли, дощок, шматків шиферу, черепицею, в загальному, будь-якими будівельними відходами.

  • Найбільш простим у виготовленні є бортик з шматків шиферу і старої металочерепиці. Мінусом такого варіанта є його ламкість. До того ж, гострі краї незручні під час догляду за рослинами.
  • Виготовлення опалубки за допомогою цегли - один з найдешевших і доступних варіантів. Однак його недоліками є недовговічність, так як цегла швидко починає кришитися, і великий об'ём.Даже при викладенні бордюру в одну цеглину, товщина стінки виходить досить велика, що з'їдає кілька корисною грунту.

До того ж, через цеглу просочується вода при поливі і вимивається кілька ґрунту. Запобігти цьому допоможе прокладка між цеглинами і грунтом шару руберойду.

  • Опалубка зі старих дощок робиться у вигляді прямокутного короба, в який потім насипається грунт. Такий каркас є легким у виготовленні, дешёвим.Но у нього є один недолік - дошки можуть покритися пліснявою, або на них може розвинутися грибок. Щоб цього не сталося. Доцільно обробити дошки препаратом від грибка.

Для того щоб запобігти гниттю дощок, їх можна відокремити від шару грунту шматками руберойду. Це продовжить терміни використання дерев'яної опалубки на кілька років.

 • Дуже зручний для виготовлення огорожі пластиковий полікарбонат, що залишився від виготовлення покриття теплиці. Цей матеріал довговічний, і бордюри, виконані з нього, прослужать вам як мінімум 10 лет.Заготовкі висотою в 30 см і довжиною 1-15, метра вкопуються в грунт і закріплюються кілочками з дерева для надійності.
 • Бортики зі скляних пляшок крім запобігання висипання і вимивання грунту служать ще і для подогрева.Еслі зробити огорожу з пляшок, вкопаних наполовину в землю і наповнених водою, то прогріваючись за день, вода буде віддавати тепло вночі.

Процес підготовки грядок в теплиці вимагає серйозного підходу, так як від їх правильного розташування і грамотно зробленого огорожі залежить величина врожаю і зручність в догляді за рослинами. Однак, як бачите, зробити грядки в теплиці своїми руками зовсім нескладно.

Схожі Статті