Розмножуємо в домашніх умовах: вирощування глоксинії з насіння

Існує думка, що для розмноження глоксинії насіння потрібно дуже багато зусиль і тимчасових витрат. Так, розведення глоксинії насінням не є найлегшим способом.

Варто відзначити те, що це декоративна рослина примхливо до умов утримання. Незважаючи на це, глоксинія користується великою популярністю серед садівників.

Адже рослина зберігає привабливий вигляд протягом довгих років, радує прекрасним цвітінням і м'якістю бархатистих листя. Звичайно ж, якщо за нею правильно доглядати. Розглядаємо правила вирощування, а також догляд за паростками.

Як вирощувати і отримати паростки?

Існує кілька способів розмноження глоксинії.

 • Розведення за допомогою листа, відокремленого від дорослої рослини.
 • Розподіл бульб.
 • Посів насіння.

Найпростіший спосіб розмноження глоксинії в домашніх умовах - укорінення відрізаного листа.

Потрібно лише взяти здоровий листок з черешком довжиною 2 см і більше, помістити його в ємність з водою. Як тільки почнуть рости коріння потрібно пересадити лист в грунт.

Бульби для розмноження використовуються рідше. Багато хто вважає цей метод неефективним. Після розсадження в грунт бульби довго не приживаються. Про те, як правильно посадити бульби і насіння глоксинії, розказано в окремій статті.

Розведення глоксинії з насіння теж не легкий метод розмноження. Розмножують в основному для отримання нових сортів.

Фото, як виглядає насіннєвий матеріал і покрокова інструкція, як його зібрати

Як видно на фото, посівний матеріал у глоксинії дуже невеликий, важко пророщується. Через це за паростками дуже складно доглядати. Ростуть вони повільно. Рекомендують насіння купувати вже готові, а не збирати вручну. Так як навіть від подиху в їх сторону вони можуть розлетітися.

Продаються насіння в пакетиках. Усередині кожного пакетика знаходиться пластикова колба, в якій містяться насіння у вигляді драже.

Грамотний збір здійснюється таким чином:

 1. Спочатку необхідно шматочком вати обійти всі маточки, краще за всіх кольорів глоксинії, які знаходяться вдома.
 2. Далі цієї ватою потрібно опиліть рослина.
 3. Через якийсь час утворюються насінні коробки в центрі квіток. Відбувається це після того, як облетять пелюстки. Приблизно через тиждень ці коробочки почнуть розкриватися.
 4. Лопнули насіннєві коробочки необхідно зрізати.
 5. Для збору насіння потрібно опустити розкрилася коробочку в чарку, в яку будуть сипатися досить зрілі насіння коричневого кольору. Перед посівом це насіння не вимагають будь-якої обробки.

Пропонуємо переглянути відео про те, як правильно збирати посадковий матеріал з глоксинії:

терміни посіву

Глоксинії починають цвісти у віці 6-7 місяців від появи сходів. Пора року для посіву глоксинії не грає важливої ​​ролі, посадку можна здійснити в будь-який час року, все залежить від того коли необхідно отримати квітуча рослина. Листопад-грудень оптимальний термін посіву.

Підготовка до розмноження

Насамперед варто висипати на дно контейнера, заздалегідь приготованого, дрібний керамзит. Необхідно подбати, щоб горщик був з дренажними отворами.

Як посадити в «правильний» горщик?

Посуд підходить з практичної герметичною кришкою. Краще щоб вона була прозорою. Але можна і без кришки. В цьому випадку можна використовувати скло або поліетилен.

Важливо дотримуватися високий рівень вологості, тому має бути щільне прилягання до бортикам посуду. Можна використовувати тари для тістечок.

вибір грунту

Готову суміш можна купити для глоксинії в магазині. Можна приготувати самостійно. Можна зібрати землю з під берези та сосни. Змішати в рівних пропорціях, додати таку ж частину чистого піску. Така грунтова суміш ідеально підійде для глоксинії.

Необхідно подбати про знезараження, просто прожарити 30-40 хв в духовці. Сіяти можна в грунт з торфоперегнійних таблеток. Таблетки потрібно попередньо замочити у воді для набухання. Після того, як вони набухнуть потрібно звільнити грунт від плівки, що покриває таблетки. Робити це варто, щоб заощадити торфоперегнійні таблетки, тому що на кожну таблетку можна посадити близько 2-3 насіння, а не одне. Далі необхідно гарненько розпушити землю, злегка утрамбовувавши.

Умови посадки сімейства

Якщо виростити потрібно кілька сортів, то сіяти кожен сорт необхідно окремо.

 1. Насіння необхідно висипати в попередньо підготовлену кришку, або сірникову коробку для того, щоб їх було зручно брати.
 2. Зубочистку, або тоненьку паличку потрібно змочити водою. Таким чином, дуже легко підчіплювати кожну гранулу глоксинії.
 3. Далі необхідно опустити насіннячко на поверхню грунту без закладення. Те ж саме варто зробити з рештою насінням. Так висадити всі гранули в ряд.
 4. Після посіву насіння латок необхідно накрити або плівкою, або кришкою.
 5. Необхідно полити землю до початку посадки, щоб насіння не провалилися в землю. Адже заглиблення навіть на мінімум 0, 5 см різко може знизити можливість появи сходів. Якщо використовувалися таблетки, поливати більше не варто, вологи, яку ввібрали торфоперегнійні таблетки повинно вистачити для вирощування.
 6. Виставити латок стоїть на вікно, щоб створити рослині тепличні умови. Додатково можна використовувати настільні лампи.
 7. Сходи повинні прорости через 2-3 тижні. Не варто відкривати кришку до появи перших сходів, щоб не порушити нормальних умов вирощування насіння.

Необхідно контролювати:

 • Вологість грунту і повітря в контейнері. При необхідності варто злегка збризкувати чистою кип'яченою водою. Температура води повинна бути трохи вище кімнатної.
 • Освітлення. Ступінь освітлення не можна міняти. При необхідності, щоб зменшити температуру від ламп, можна лампи підняти вище. Так яскравість освітлення не зменшиться.

Як тільки з'явиться другий листочок необхідно поступово привчати сходи до кімнатних умов: вологості, температури. А саме, починати провітрювати тепличку, тим самим загартовувати глоксинію.

Догляд за квіткою

Від грамотного догляду залежить результат багатоденних праць. Існує безліч порад з приводу залицяння за глоксинією, вирощеної з насіння. Один з них полягає в тому, що не можна давати в перший рік життя цвісти глоксинії. Але кожна рослина при правильному догляді прагне цвісти.

Дуже добре, якщо в перший рік життя, спостерігаються квіти. Тоді рослина пройде весь вегетаційний цикл. Відпочинок у рослини після цвітіння починається з осені. Починають поступово в'янути листя, далі відмирає вся надземна частина. Якщо в перший рік життя рослина не цвіте, то можливо і на спокій воно не збирається. Тобто доведеться доглядати за глоксинією взимку. Дуже складно взимку здійснити сприятливі умови для того, щоб глоксиния увійшла в свій нормальний вегетативний цикл.

Якщо все зроблено правильно, то вже через пару місяців після появи перших росточков у рослини утворюється приблизно 4-5 справжніх листка. Тоді вже можна займатися висадкою глоксинії в правильний горщик.

Цікаве відео

Пропонуємо переглянути відео про те, як виростити глоксинію з насіння, як правильно пересадити сіянці і як за ними доглядати:

Схожі Статті