Розсада помідор для теплиці: коли садити і як правильно вирощувати

У природі помідори плодоносять зовсім недовго, і щоб отримувати урожай практично цілий рік - томати потрібно вирощувати в теплиці.

Але для того щоб в штучних умовах урожай був рясним, а самі плоди - смачними і соковитими, потрібно правильно підготувати розсаду.

Де взяти розсаду для томатів?

Якщо є час, розсаду для томатів можна виростити самостійно - з насіння.

Якщо у продавців можна придбати розсаду самих ходових сортів, то самостійно можна виростити навіть екзотичні сорти. Головне - правильно дотримати технологію.

Багато городників радять замочувати насіння перед пророщуванням, щоб прискорити і спростити процес.

Але, як показує практика, найстійкіші і плодоносні рослини - ті, які вирощені з сухого насіння. Вони менш примхливі до умов зростання.

Грунт для розсади повинна бути пухкої й обов'язково насиченою поживними речовинами. В ідеалі використовувати той грунт, який є в теплиці - так при висадці рослині буде простіше адаптуватися до зміни умов.

Отримати проклюнулися паростки томатів за 2-3 дня цілком можливо. Потрібно взяти бавовняну тканину, змочити водою, викласти насіння так, щоб між ними була невелика відстань. Накрити вологою тканиною, прибрати в нещільно закритий контейнер. Обов'язково провітрювати декілька разів протягом дня.

Проклюнулися насіння пінцетом висадити в грунт, дотримуючись відстань. Або ж відразу висаджувати майбутню розсаду в окремі стаканчики, занурюючи насіння в грунт на глибину до полусантіметра.

Якщо немає часу і умов для пророщування насіння, можна купити вже готову розсаду для томатів. Але, щоб рослини прижилися і добре плодоносили, потрібно правильно вибрати розсаду.

Яку розсаду купувати не варто:

  • розсаду з зав'яззю і дрібними плодами: поки рослина буде приживатися, плоди толком не виростуть, та й сам кущ буде слабким і навряд чи дасть гідний урожай;
  • занадто товсті стебла, велике листя - такий варіант здається привабливим. Але на ділі таку розсаду сильно удобрювали азотом - щоб виросла швидше. Купувати таку не варто - повний зріст піде в листя, а плоди, якщо і будуть - то дуже дрібні;
  • пожовкле листя в нижній частині куща. Продавець буде переконувати, що це через перевезення та нестачі вологи, але не варто вестися на вмовляння і купувати наполовину зів'ялі рослини в надії, що вони оживуть;
  • також не варто купувати розсаду, яка тісно - кущик до кущика - висаджена в контейнері: при пересадці є велика ймовірність пошкодити коріння, на відновлення буде потрібно не менше тижня - за цей час цілком можна втратити частину врожаю.

Яку розсаду можна купувати:

  • товщина стебла - приблизно з олівець;
  • листя свіжі, цілі. Самих листя - 8-10 шт;
  • наявність квіткової кисті.

Коли починати сіяти помідори для теплиці?

Коли садити (сіяти) розсаду помідорів для теплиці? Час посадки розсади помідорів для теплиці буде залежати від того, є в ній опалення чи ні.

Пророщування розсади для помідорів триває близько двох місяців. Близько 52-60 днів потрібно для того, щоб розсада низькорослих сортів стала досить зміцніла для висадки в грунт. Для високорослих сортів знадобиться на 5-7 днів більше.

В добре опалювальну теплицю розсаду можна висаджувати круглий рік - за умови що всередині неї температура повітря не опускатиметься нижче 15 градусів.

У неопалювальній теплиці розсада помідорів може бути висаджена не раніше початку травня - в середньому з 5-7 числа.

Як правильно піклуватися?

Ми з'ясували коли садити (сіяти) томати (помідори) на розсаду для теплиці, тепер розберемося, як виростити розсаду томатів. Якою має бути теплиця для розсади помідорів (томатів)? Для рослин в теплиці обов'язково потрібно створити і підтримувати певні умови, наближені до природних. Це стосується як дорослих кущів, так і розсади.

Днем кущика знадобиться додаткове підсвічування і прогрів повітря, вночі - темнота і зниження температури на 5-8 градусів. Ідеальний варіант - 20-25 градусів вдень і 16-18 в темний час доби. Якщо не коригувати рівень освітленості і температуру - рослини будуть рости нерівномірно і погано плодоносити.

Перші 20 днів кущики ростуть дуже повільно. У цей час особливо важливий рівень освітленості: якщо світла буде мало, рослини будуть витягатися, і всі сили підуть у ріст пагонів і листя.

Розсаду томатів потрібно регулярно поливати - це рослина дуже любить вологу. Для розсади краще використовувати кип'ячену воду, тому що кущики ще слабкі і нестійкі до захворювань. Температура води - приблизно 20 градусів. І ще один важливий момент: вода при поливі не повинна потрапляти на листочки, щоб вони не почали підгнивати і псуватися.

Але ось високої вологості повітря в теплиці варто уникати: це може привести до захворювання кісткової. Самий відповідний рівень вологості повітря - 60-70%.

Важливий етап вирощування розсади - підгодівля. Першу підгодівлю потрібно проводити, коли з'явиться перший листочок. Щоб отримати урожай якомога раніше, потрібно використовувати позакореневе підживлення.

На ранніх етапах бажано використовувати монофосфат калію в дозуванні не більше 1 ст.л. на 10-літрове відро води. А ось азотсодержащие добрива краще взагалі не використовувати: після них повен зріст доводиться на пагони, а плоди виходять дрібними і часто позбавленими смаку.

Підживлення краще проводити у вечірній час - так рослини краще отримають всі поживні речовини. Можна використовувати такі водорозчинні речовини як Акварин, калієва і кальцієва селітра, сечовина.

Як перевірити готовність розсади до переселення?

Якщо пересадити розсаду занадто рано - рослина може не прижитися, або йому знадобиться набагато більше часу на адаптацію.

Занадто пізня пересадка теж до хорошого не приведе: коли з'явиться зав'язь, рослина краще не турбувати, щоб не опало плоди, які починають формуватися.

Визначити готовність розсади до пересадки можна за трьома ознаками:

  • висота куща низькорослих помідорів становить бл. 15 см, високорослих - ок. 30 см;
  • кущик має 12 повноцінних листочків. Листочки зелені, без плям і підсохлих ділянок;
  • є 1-2 сформувалися суцвіття, але ще немає зав'язі.

Розсада помідори пересаджена, далі йде вирощування її в теплиці. Якщо дотримуватися всіх правил підготовки і вирощування розсади в теплиці, можна отримати відмінний урожай ароматних м'ясистих томатів.

Додатково ви можете дізнатися з якими овочами висаджувати помідору в теплиці, як виростити розсаду: перцю, пекінської, кольоровий і капусти брокколі, солодкого перцю, інших рослин і що вигідніше садити в теплиці.

Схожі Статті