Секрети рясного врожаю редьки. Як правильно вибрати сорт і виростити смачний і корисний овоч?

Редька - рід трав'янистих рослин сімейства Капустяні. У дикорослому вигляді зустрічається в Європі і помірних широтах Азії.

Їстівні частини редьки є коренеплід, який за смаком нагадує редис. Рослина високо цінується в народній медицині за свої корисні властивості і широко застосовується в кулінарії для приготування салатів, закусок, супів та інших страв.

У статті докладно розповімо, про особливості вирощування редьки і про сумісність з іншими овочами. Розкриємо секрети хорошого врожаю. А також розповімо про можливі труднощі і способи їх подолання.

Особливості вирощування та догляду

Вирощування редьки має певні особливості, що відрізняють догляд за нею від догляду за іншими овочами:

 1. Чутливість до світла - його недолік призведе до утворення непридатних для вживання коренеплодів. Найкраще вирощувати на відкритій місцевості з надлишком сонячних променів.
 2. Внесення свіжих органічних добрив під редьку не практикується: це спровокує розмноження шкідників, посилене стрелкование.
 3. Для отримання врожаю влітку редьку висаджують на початку травня, для зимових заготовок - у другій половині червня.
 4. На сухий і твердій землі виростити якісні коренеплоди не вийде.
 5. Краща грунт для вирощування культури - суглинок. На відміну від інших овочів, редьці не підійде такий ґрунт, як чорнозем.
 6. Редька стійка до низьких температур на грунті і в повітрі, стійко переносить різкі температурні коливання.
 7. Ця культура, на відміну від багатьох інших, в більшості випадків не вимагає додаткових підгодівлі.
 8. У періоди посухи обов'язковий рясний полив - щоб уникнути розтріскування плодів, появи гіркоти в них.

Сумісність з іншими овочами

Редька воліє сусідство таких культур як редис, морква, шпинат, огірки, кабачки, помідори, буряк і пастернак. Від ідеї висаджування на одній грядці з редькою капусти, гороху або полуниці краще відмовитися. Редька дає хороший урожай, якщо до неї на ділянці росли томати, картопля, зелень, огірки чи гарбуза.

Більш докладно про те, після чого можна садити і з чим може бути сусідами редька, йдеться тут.

вибір сорту

Серед різноманіття сортів редьки розрізняють скоростиглі (наприклад, Травнева), середньостиглі (Маргеланская, Чудна) і пізньостиглі (Лекарь, Гайворонська).

Вибір сорту буде грунтуватися на таких факторах, як бажані терміни збору врожаю, клімат і погодні умови місцевості, в якій буде вирощуватися овоч, смакові і лікувальні властивості, передбачувані терміни зберігання, кількість врожаю і т.д.

Для отримання раннього врожаю перевагу віддають морозостійкі сортам, які можна висаджувати вже в березні. Якщо потрібно, щоб зібраний урожай довше зберігав свою якість, підійдуть такі сорти як Зимова кругла біла або Зимова довга чорна. При вирощуванні редьки в лікувальних цілях вибір слід зробити на користь сорти Маргеланская.

Одним з кращих вважається сорт Дайкон. Він має приємний смак, невибагливий, коренеплоди можуть досягати розмірів до 60 см в довжину і до 10 см в діаметрі. Їстівними є всі частини рослини.

Довідка. Ця рослина відрізняється тим, що не поглинає з навколишнього середовища шкідливі речовини, його можна без побоювання висаджувати в екологічно забруднених зонах - токсини в коренеплоди не назбирав.

Сорти редьки, селекція яких відбувалася в Росії, найменш вимогливі до умов догляду і найбільш пристосовані для вирощування в північних і помірних широтах.

Купівля насіння

Купити насіння редьки можна в спеціалізованих магазинах або через інтернет. У продавців з сумнівною репутацією посадковий матеріал краще не купувати. Ціни на насіння коливаються від 5 до 3500 руб. за упаковку, в залежності від сорту, якості товару, ваги вмісту упаковки тощо.

Інструкція по вирощуванню

У теплиці

 • Посадка. Редьку в теплиці можна висаджувати як у весняно і літній час, так і на початку зими. Грунт перед посадкою повинна бути вологою, в неї рекомендується внести мінеральні добрива. Насіння в грунт садять на глибину 3 см, інтервал - 15 см. Відстань між рядками - не менше 20 см.
 • Умови вирощування. У теплиці повинна підтримуватися стабільна температура (близько 20-23 градусів). Важливо забезпечити овоч додатковим джерелом світла (наприклад, люмінесцентними лампами).
 • Полив. Тепличну редьку поливають у міру висихання грунту, в середньому - раз в 14-15 днів, зимові сорти - рідше. Полив повинен рясним (близько 8-10 л води на 1м2).
 • Підживлення. У мінеральних добривах редька потребує не частіше, ніж 1-2 рази за весь час вирощування (на етапі появи паростків і через місяць після цього). Пізньостиглі осінні сорти удобрюють щотижня (крім мінеральних, застосовують азотні добрива).
 • Прополка. Проростають поруч з редькою бур'яни необхідно регулярно видаляти - вручну (висмикуючи з ґрунту) або за допомогою спеціального інвентарю (наприклад, сапи). 2-3 рази на місяць корисно неглибоке розпушування грунту.
 • Проріджування. Редька - рослина велика, для повноцінного розвитку паростки потрібно своєчасно проріджувати (після появи сходів і через 2-3 тижні після першого проріджування). Слабкі паростки краще обрізати біля основи стебла, а не висмикувати з коренем (так можна пошкодити кореневища здорових рослин).
 • Підгортання застосовується тільки в холодну пору року (для запобігання вимерзання).

У відкритому грунті

Посадка здійснюється як в весняно час, так і влітку. Допускається Підзимова посадка, при використанні посівного матеріалу спеціальних сортів (про те, коли саме садити редьку, йдеться тут). Є 2 основних способи посадки:

безрассадний

 • Посадка. У попередньо удобрення та зволожений грунт з розміченими борозенками садять підготовлені насіння (на глибину 2-3 см), присипають зверху землею, утрамбовують, виробляють мульчування грядки. Інтервал між насінням - 15-20 см, між рядами - 20-25 см.
 • Умови вирощування. Оптимальна температура для росту коренеплоду - 18-22 градуси. Редька для рівномірного дозрівання воліє довгий світловий день.
 • Полив повинен бути регулярним. Тривалі перерви можуть привести до утворення в коренеплодах порожнеч. У перший час після проростання редьку поливають раз в 10 днів, в літній час - в міру пересихання грунту. На 1 м2 має йти 10-15 літрів води. Зимові сорти не вимагають рясного поливу.
 • Підживлення. За сезон мінеральні добрива вносяться 2 рази - на стадії появи у паростків 2-3 справжніх листків і на початковому етапі формування плоду, через 25-30 днів після першої підгодівлі. Внесення підгодівлі припиняють за 3 тижні до збору врожаю.
 • Прополка. Бур'яни видаляють з грядки в міру їх відростання. Бур'яни збільшують ризик появи городніх шкідників, «тягнуть» з грунту вологу і поживні речовини. Після поливу рекомендується виконувати розпушування грунту (не глибше 6-7 см).
 • Проріджування проводять через деякий час після проростання сходів. Зайві і ослаблені паростки видаляють, висмикуючи або обрізаючи їх. Між паростками залишають 5-6 см вільної грунту. Під час повторного проріджування відстань між ними має збільшитися до 15 см (у випадку з літніми сортами) або до 20-25 см (у випадку з зимовими).
 • Підгортання. Проводиться для запобігання швидкого випаровування вологи з ґрунту, для захисту осінньо-зимових посівів від заморозків. Ще здійснюється в міру того, як верхня частина коренеплоду стає видно із землі - в цьому випадку процес «нагребанія» грунту навколо рослини допомагає зберегти смакові якості продукту.

рассадний

 • Посадка. Посів насіння здійснюється в контейнери, наповнені живильним субстратом. Інтервал між насінням - не менше 3 см.
 • Умови вирощування. Розсаду тримають в сухому темному місці, після появи паростків переносять на сонячну сторону або балкон.
 • Полив і підгодівля. Поливають паростки в залежності від вологості грунту, в середньому раз в 10-12 днів. Протягом вирощування розсади підгодівлі не вносять, досить удобреному грунту при посадці насіння.
 • Проріджування редьки в домашніх умовах так само необхідно, як і при вирощуванні в теплиці або відкритому грунті з насіння.
 • Прополку і підгортання розсади не виробляють. У фазі 3-4 справжніх листків рослини висаджуються в город.

В домашніх умовах

Поширена повноцінне вирощування на балконі у великих ємностях.

 • Посадка в діжки здійснюється так, щоб рослини не заважали один одному, а у коренеплодів було достатньо місця для розвитку. Найкраще підходять скоростиглі і невибагливі сорти.
 • Умови. Оптимальна температура - 15-22 градуси. Взимку рослину можна переносити в кімнату, в теплу пору року - виставляти на відкрите повітря.
 • Полив проводять раз на тиждень, підгодівлі вносять 1-2 рази за сезон.
 • Проріджування - обов'язковий захід при догляді за домашньою редькою.
 • Прополку здійснюють по мірі необхідності.
 • Підгортання проводиться тільки в тому випадку, якщо коренеплоди оголюються.

Секрети гарного врожаю

При вирощуванні важливо пам'ятати про деякі тонкощі:

 1. Мульчування грядок допоможе землі довше зберігати вологу і корисні речовини, а вологолюбна культура порадує багатим урожаєм.
 2. Показники кислотності грунту повинні бути низькими, тоді коренеплоди будуть великими, з насиченим смаком.
 3. Велика кількість сонячного світла - запорука розвитку великих коренеплодів.
 4. Запилення ділянки з посівами тютюновим пилом із золою раз в кілька днів. Цей дозволить захистити рослину від шкідників, а зола виступить в якості калійного добрива.

хвороби

 1. Біла гниль - поразка і знебарвлення тканин.
 2. Борошниста роса - вражає черешки і листя, рідше - стебла.
 3. Чорна ніжка - грибкове ураження верхньої частини коренеплоду і нижньої частини листяної розетки.

Боротьба: ізоляція здорових рослин від хворих, утилізація пошкоджених частин або хворого рослини цілком, обробка препаратами, що перешкоджають розвитку патогенної флори.

шкідники

 1. Капусниця (метелик).
 2. Моль капустяна.
 3. Муха капустяна весняна.
 4. Блішки хрестоцвіті.

Боротьба: обприскування постраждалих рослин водою і інсектицидами, ізоляція їх від інших культур.

Профілактика: своєчасне і регулярне проведення протівопаразітное обробки.

Можливі труднощі і способи їх подолання

 1. Загнивання коренеплоду. Відбувається через надлишок вологи. Кількість води потрібно скоротити.
 2. Плоди погано розвиваються. Можливо, рослині не вистачає світла або грунт занадто важка. Проблема вирішується пересадкою в більш сприятливі умови, регулярним розпушуванням грунту.
 3. Сильне стрелкование. Можливо, грунт сильно закислена. Дозволяється штучним зниженням кислотності грунту (наприклад, вапнуванням).
 4. Розтріскування плода. Може бути наслідком дефіциту вологи. Необхідно налагодити поливний режим, провести мульчування грядок або підгортання рослин.
Така дивовижна культура, як редька - не тільки смачний продукт, але і відмінне лікарський засіб. Вона нормалізує обмін речовин, роботу шлунково-кишкового тракту, має жовчогінну дію. Редька активно застосовується в народній медицині для лікування кашлю та інших хвороб. Але все ж, незважаючи на корисні властивості, цей овоч має певні протипоказання, наприклад, небажано їсти багато редьки при вагітності.

Для поповнення організму вітамінами та поживними речовинами, що входять в хімічний склад овоча, редьку рекомендується додавати в звичний раціон в зимовий і весняний час. Овоч зарекомендував себе як дієвий профілактичний і протизапальний засіб, завдяки чому стає все більш популярним для вирощування на присадибних ділянках.

Схожі Статті