«Середньовічна» епідемія! Щурячі блохи і як від них позбавитися в квартирі

Щуряча блоха - комаха, визнане найнебезпечнішим кровосисних паразитом серед йому подібних.

Ці блохи часто змінюють жертву, легко адаптуються до будь-яких умов і тривалий час здатні жити без їжі.

За часів Середньовіччя вони стали причиною загибелі безлічі людей.

Зовнішній вигляд

Існує 2 різновиди щурячих бліх: європейська та південна. Остання паразитує на звичайних сірих щурів, що мешкають в каналізаціях та льохах. Саме цей вид найбільш поширений і небезпечний, так як розносить страшні інфекції.

Спочатку ці блохи мешкали в тропічних регіонах і субтропіках, звідки розселилися по всьому світу. Зовні вони практично не відрізняються від інших видів бліх. Довжина тулуба не перевищує 3, 5-4 мм. З боків воно сильно сплюснуте, тому блоху важко роздавити пальцями. Покрови хитнув, блискучі, темно-каштанового кольору.

Обидва різновиди мають 3 пари ніг, розташовані на грудних сегментах. Передні і середні лапки короткі, призначені для переміщення по тілу господаря, задні набагато довше. Вони відрізняються товстими стегновими сегментами і подовженими гомілками. Така будова кінцівок допомагає здійснювати стрибки на великі відстані (до півметра).

На голові розташовані прості круглі очі і невеликі вуса. Колючо-сисний ротовий апарат складається з верхніх та нижніх щелеп, а також губи, забезпеченою маленькими щупиками.

Яйце має дуже маленькі габарити, довжина не перевищує 0, 6 мм. Воно овальне, пофарбовано в білий або жовтуватий колір.

Личинка виглядає як маленький черв'ячок. Покрови прозорі, білі. Ноги, вусики і очі відсутні, що не заважає личинці активно рухатися в пошуках їжі.

ДОВІДКА! Зовнішніх відмінностей у щурячої блохи від споріднених видів немає.

Далі ви побачите фото щурячих бліх:

Спосіб життя щурячих бліх

Кровососи не можуть перебувати на тулуб господаря весь час. Щур грає роль їдальні кімнати, куди паразити приходять прийняти їжу. Наситившись, блоха зістрибує з гризуна і повертається на постійне місце проживання. Найчастіше кровососи селяться в щурячих гніздах, щоб мати постійний доступ до тіла жертви.

Тут же самки відкладають яйця. Плодовиті особини за своє коротке життя можуть призвести більш 350-370 собі подібних. Яйця вони відкладають поступово, по 6-7 штук за добу. На розвиток яйця йде від 4 до 9 днів, потім з нього виходить личинка. Вона починає активно харчуватися, використовуючи рослинне сміття, екскременти дорослих бліх і висушені кров'яні залишки.

Личинка проходить через 3 линьки. Її розвиток займає від 9 до 16 діб при сприятливих умовах і понад 150, якщо умови для життя невідповідні. Оптимально проживання при температурі 21-23 ° і вологості не більше 75%.

Після цього настає стадія лялечки. Личинка, яка вже виглядає як доросла комаха, замотується в кокон і «спить». Ця стадія завершується при нормальних умовах через 2-4 доби, але може тривати і кілька місяців.

З лялечки з'являється доросла особина, яка починає шукати жертву. Блоха може тривалий час обходитися без їжі. Зате вже, знайшовши собі підходящого господаря, надовго присмоктується до нього щоб насититися.

ДОВІДКА! Розмножуватися самка блохи починає тільки коли у неї досить харчування.

Шкідливість щурячих бліх

Ці паразити можуть харчуватися не тільки кров'ю щурів. Люди і домашні вихованці також стають жертвами щурячих бліх. Причому їх укуси відрізняються сильною хворобливістю (як виглядають укуси бліх?). На відміну від своїх родичів, паразити щурів не випускають знеболюючого ферменту.

Крім того, місце укусу часто запалюється, з'являється сильний свербіж, пухлина, почервоніння, загноєння. Нерідко виникають алергічні реакції, укус стає щільним, довго не проходить. Множинні укуси можуть викликати загальні реакції організму у вигляді запалення лімфатичних вузлів, головних болів, утворення виразок у ротовій порожнині і нервового розладу.

І це ще не найстрашніший шкоду від укусу! Щурячі блохи активно розносять такі небезпечні хвороби, як сальмонельоз, щурячий висипний тиф, бруцельоз, туляремію, енцефаліт, сибірську виразку і чуму. Саме щурячі блохи стали головними винуватцями епідемії чуми, яка скоротила населення Європи на цілу третину в Середні століття. Укус щурячої блохи нагадує таку гру, як російська рулетка. Тут головне питання той же: пронесе чи ні?

І це знову не всі небезпеки! Будь-яка щуряча блоха обов'язково переносить цілу купу яєць гельмінтів. При укусі вона гарантовано передає їх своїй жертві.

ВАЖЛИВО! Після укусу щурячої блохи обов'язково потрібно проходити обстеження в поліклініці і антигельмінтну терапію.

Про те, які хвороби можуть переносити щурячі і інші блохи, ми писали тут, а тут ви можете дізнатися про те, якої шкоди можуть завдати людині блохи з різних тварин.

лікування укусу

 1. Ранку вимити теплою водою і милом.
 2. Обробити йодом або зеленкою.
 3. Прикласти до рани щось холодне.
 4. Прийняти будь-антигістамінний засіб.
 5. Сам укус не слід розчісувати. Сверблячка можна зняти маззю, призначеної для лікування укусів комах.

Про те, як лікувати симптоми блошиного укусу, ми детально розповідали в окремому матеріалі.

Нижче представлені фото укусів щурячих бліх:

Шляхи проникнення щурячих бліх в будинку.

Головними рознощиками бліх є їх безпосередні господарі - щури. Пробравшись в житловий будинок, гризун залишить після себе «подаруночок».

Також блохи можуть приїхати на одязі жителів або в сумці. Їх можуть принести кішки або собаки з прогулянки. З підвалів паразити можуть проникнути в квартири через щілини в підлогах або вентиляційні отвори.

Про те, як блохи можуть потрапляти в будинку, ми писали тут.

Боротьба з щурячими блохами

Приступати до знищення бліх в будинку слід відразу ж після їх виявлення! Чим довше зволікати з операцією, тим більше паразитів доведеться виводити. Не забувайте, що щурячі блохи розмножуються з величезною швидкістю!

В першу чергу потрібно обробити домашніх вихованців. Для цього існує безліч засобів.

 • Нашийники. Вони виганяють паразитів з тваринного за пару днів і захищають від нападу 1 або 2 місяці.
 • Краплі. Дієвий і малотоксичний для тваринного інсектицид потрібно помістити на шкіру там, де вихованець не зможе його злизати. Можна використовувати будь-які протиблошині краплі, наприклад, Чистотіл, Стронгхолд, Барс.
 • Шампуні. Підходять тільки для тих тварин, які звикли купатися. Ефективні такі кошти, як Фронтлайн, Чистотіл, Містер Кісс.

Для захисту людей використовуються спреї, що містять ДЕТА. Вони допомагають відлякувати щурячих бліх, не даючи їм застрибнути на людину і покусати його.

Виведення бліх з будинку більш клопітка і трудомістке заняття. Щоб гарантовано позбутися від цих паразитів, рекомендується викликати спеціальну професійну службу. Вона зможе усунути всіх щурячих бліх з першого разу.

Вирішивши знищувати комах самостійно, вибирайте хороший дієвий інсектицид. Підійти можуть препарати проти будь-яких домашніх шкідників: тарганів, мурах, клопів.

 • Спреї та аерозолі. Ефективно працюють Комбат, Рейд, Раптор.
 • Рідкі концентрати. Не тільки відмінно знищують комах, а й захищають будинок від повторного вторгнення кілька тижнів. Можна застосовувати Сінузан, Гет, Хлорпірімак, Кат, Біорін, Ціфокс.
 • Дуст. Використовуються для цькування личинок. Діють довго. Найбільш популярні Чистий дім, Фас, порошок піретруму.

Як правильно обробити будинок?

Блохи поселяються в затишних куточках з великим скупченням пилу і сухого сміття. Тому перш за все слід позбутися від забруднень. Під час генерального прибирання доведеться заглянути в кожен куточок, відсунути меблі, прибрати килими зі стін і підлоги. Сміття зібрати пилососом, а мішок з нього викинути або ретельно випрати.

Після прибирання можна приступати до обробки інсектицидами. Рекомендується обприскати всі підозрілі місця можливого перебування паразитів. Дуст і порошки розсипати в затишних кутах, де інсектициди не зможуть дістати діти і домашні вихованці.

У приватному будинку з присадибною ділянкою необхідно провести дератизацію з метою усунення щурів як головного джерела паразитів. Детальніше про боротьбу з пацюками ви можете прочитати тут. Після цього приступають до знищення бліх.

ВАЖЛИВО! Обробку проводять по всій території земельної ділянки, в підвалах, сараях та погребах.

У боротьбі з найнебезпечнішими кровососущими паразитами всі засоби підійдуть! Щоб гарантовано усунути щурячих бліх, бажано комбінувати кілька інсектицидів відразу і проводити повторну обробку. Успішного полювання!

Схожі Статті