Що можна посадити після або поруч з редискою, і чи буде він рости на місці інших культур?

Приступаючи до вирощування редису, як і будь-який інший культури, необхідно визначитися не лише з вибором ділянки під посадки, але і з сумісністю рослин. Облік правил сівозміни та сусідства овочів на грядках важливий для росту коренеплодів, раціонального розподілу насаджень, підтримки якісного складу грунту.

У даній статті ми розповімо, що можна садити після редиски в цьому ж році і в наступному сезоні, чи можна після неї посадити огірки чи помідори, як себе буде почувати рослина, якщо поруч буде рости цибуля і з чим краще посіяти насіння овоча?

Чому існує сумісність різних культур?

Кожній рослині потрібна різна кількість поживних елементів з грунту. Необхідно враховувати сівозміну посадок - чергування культур при посівах для отримання більш високих врожаїв.

При тривалому вирощуванні рослин на одній ділянці можуть розвиватися специфічні збудники хвороб, шкідники, бур'яни, виснажуватися грунт. Необхідно правильно організовувати сівозміну, щоб ефект від чергування був тільки позитивним.

Взаємодія овочів на грядках вивчається спеціальної наукою - аллелопатии. Кожною рослиною виділяються в навколишнє середовище різні речовини, які позитивно чи негативно впливають на поруч висаджені культури. Досвідчені городники обов'язково стежать за змішаними посадками рослин.

Від сумісності культур залежать наступні моменти:

 1. економія місця на ділянці;
 2. виняток виснаження ґрунту;
 3. зростання якості врожаю;
 4. відсутність додаткових підгодівлі добривами;
 5. підвищення смакових якостей вирощуваних культур;
 6. трата найменших зусиль на обробку рослин від шкідників.

Сівозміну і змішані посадки регулюються спеціально виведеними схемами чергування рослин на ділянках, а також тимчасовими періодами організації посівів.

Після яких овочів можна посіяти редиску?

Щоб визначитися з рослинами - попередниками, після яких можна ефективно посадити редис, необхідно знати, наскільки сумісні будуть овочі з тієї екосистемою, яка вже організована на городніх грядках в результаті вирощування іншої культури. Коренеплоду необхідно освітлення, хороша вологість (від 60 до 70%), родюча грунтова структура, поживні речовини.

Рекомендують висаджувати редис на грядки після зібраного ранньої картоплі, коли в грунті міститиметься невелика концентрація азоту, що не дасть занадто сильно розвиватися бадиллі, при цьому потужно підуть у ріст коренеплоди. Але варто враховувати, що і калію в грунті менше, а він необхідний для вирощування красивих овочів з яскравим забарвленням. Заповнюють це поживна речовина за рахунок посадок вівса або додаткових підгодівлі.

Відмінними попередниками для редиски будуть гарбуза, огірки, кабачки, зелень. Гарна підмога - внесення органічних добрив при вирощуванні таких овочів. Припустимо висаджувати коренеплоди і після збирання томатів, квасолі.

Не можна допускати посадки редису після вирощування брукви, капусти, редьки або ріпи через наявність з цими культурами загальних ризиків ураження шкідниками та хворобами. Вкрай небажано висаджувати коренеплоди і після збирання врожаю гороху.

Поруч з чим рослина буде добре себе почувати на ділянці?

Коренеплід відмінно росте поруч з кущовий квасолею. Такий сусід добре впливає на смак і розміри редису, захищає посадки від капустяних мух і черв'яків. Коренеплоди рекомендують висадити на 14 днів раніше, ніж кустовую квасоля.

Щоб отримати великоплідний урожай, на спільній грядці необхідно висадити крес-салат, настурції. Редис корисно розмістити поруч з огірками, пастернаком, полуницею, виноградом, суницею, так як він сприятливо впливає на ці культури. У змішаних посівах коренеплоди відмінно поєднуються з петрушкою, морквою.

Не можна робити посадки редису поруч з буряком мангольд, ріпчастою цибулею, фенхелем, ревенем, иссопом.

Що висаджувати після редиски влітку наступного року?

Вітамінні коренеплоди висаджують з весни протягом усього літнього сезону (в залежності від стиглості сорту), заздалегідь готуючи грунт з осені. У червні висівати не рекомендують через великий тривалості світлового дня, так як рослини можуть піти в стрілку і не дати врожаю.

Редис повністю дозріває від 20 до 40 днів, зібравши овочі, городники розпочинають підготовку ділянки до інших посівам. Якщо робилися змішані посадки, то на ділянці просто залишають більше місця для розростання культур.

Після збирання коренеплодів висаджують на цих же грядках:

 • капустяні овочі;
 • брукву;
 • редис;
 • редьку;
 • морква.

Зібравши урожай редиски, влітку і на наступний сезон, якщо посіви і не комбіноване з огірками, кущовий квасолею, патиссонами, на цій ділянці можна культивувати:

 1. бобові;
 2. томати;
 3. картопля;
 4. ріпчаста цибуля;
 5. кабачки;
 6. зелень.

Можна висадити баштанні, але тільки в тому випадку, якщо площа відведеної ділянки дозволяє вирощувати великі культури. Добре ростуть після редису баклажани.

Що стосується наступного літнього сезону, то необхідно планувати посадки і з урахуванням того, що вирощувалося на грядках вже після збирання редиски. Наприклад, якщо був висаджений картоплю після збирання ранніх коренеплодів, то доречно на наступний сезон культивувати огірки, гарбуз, часник, кабачки, квасоля. Овочі сімейства хрестоцвітних (капустяних) точно не варто висаджувати протягом декількох років.

Чи можна висаджувати овоч на одному і тому ж ділянці?

Фахівці не рекомендують висаджувати на одній ділянці ті ж овочі. Редис і не виснажує грунт, але повторно висівати ті ж види культур на одному місці не слід, щоб виключити ураження рослин шкідниками і хворобами. Краще зробити перерву 3 роки. Безпрограшний варіант - посадка зелені після редису:

 • лука на перо;
 • кропу;
 • петрушки;
 • деяких видів салатів.
Можна замінити посадки коренеплодів гарбузовим культурами, кабачками, помідорами, ріпчастою цибулею, горохом, баклажанами. Дізнайтеся про особливості вибору різних видів пристосувань для посадки редису і як зробити сівалку своїми руками, а також про те, коли садити редис.

Наслідки порушення сумісності

Порушуючи правила сумісності рослин на грядках, можна зіткнутися з рядом проблем. До них відносяться:

 1. Незручності по догляду за культурами, коли ширина грядок не перевищуватиме одного метра, при відсутності поділу посадок за термінами дозрівання, висоті, до джерела світла (докладніше про те, через скільки днів сходить редис після посіву і як прискорити процес, читайте тут).
 2. Виснаження грунтів при неврахованих терміни сівозміни, виключення посадок сидератів для збагачення грунту на вільних ділянках.
 3. Отримання невизревшіх або неякісних овочів, висаджуючи поспіль на одній ділянці одні й ті ж або родинні рослини.

При посадках коренеплодів на грядках, де був зібраний урожай редьки, капусти, хрону, редиски, в бадиллі починає проїдати дірки хрестоцвіті блішки, зелень в'яне, овочі не набирають потрібної ваги, припиняють зростання. Листя в цьому випадку необхідно обробляти розчином з тютюновим пилом, додаючи 2 склянки речовини в суміш з 50 г господарського мила і 10 л води.

Саджаючи редис поблизу інших культур сімейства хрестоцвітних, можна отримати зараження борошнистою росою, при якому рослини деформуються, сповільнюються в рості. Обробляють посадки фунгіцидами або бордоською рідиною.

Велика кількість бур'янових трав на ділянці може призвести до ураження килою, коли утворюються нарости на коренеплодах через кислої грунтової середовища. Коріння рослин при цьому буріють і гниють. Усувають захворювання за допомогою поливів вапняним молоком.

З огляду на правила сумісності культур при посіві, можна уникнути проблем, що стосуються вирощування редису, спростити догляд за посадками, підтримувати якісний склад грунту на городніх грядках, отримати великий урожай смачних овочів.

Схожі Статті