Що робити, якщо красуня глоксиния захворіла? Хвороби з фотографіями і методи їх лікування

Квіти - як люди: ростуть, розвиваються і не застраховані від хвороб. Здавалося б, що може загрожувати під захистом рідних домашніх стін або на захищеному від всіх вітрів затишному дачній ділянці?

Однак ж - від хвороб і атак шкідливих комах не застрахований жоден зелений організм.

І кожен господар, який любить своє квітучий куточок, повинен знати правила надання першої допомоги своїм тендітним вихованцям.

Нижче ми докладно з фотографіями розглянемо, якими грибковими хворобами може страждати глоксиния, а також покажемо фото вірусних і бактеріальних інфекцій і підкажемо, якими методами лікувати рослина, а також розповімо про боротьбу зі шкідниками.

грибкові інфекції

фітофтороз

Фітофтороз - це найнебезпечніша грибкова хвороба для глоксинії. На її листі з зовнішньої сторони і стеблах з'являються темно-коричневі цяточки.

При фітофторозу зовнішня частина і черешки покриваються сірою цвіллю і темними смужками. Коріння глоксинії починають загнивати, вона в'яне і покривається мокнучими плямами.

Причини захворювання фітофторозу:

 • заражена грунт;
 • застій води після поливу;
 • погана аерація коріння;
 • різкий стрибок температур в період вегетації.

Це захворювання можна вилікувати тільки на самому початку. Використовується бордосская рідина, мідний купорос або препарати з міддю. Якщо результату немає - рослина, на жаль, потрібно знищити.

Борошниста роса

Цю неприємність викликає грибок з хитромудрою назвою Sphaerotheca pannosa. Рослина покривається борошнистими білявими плямами. Спочатку вони легко очищаються.

Якщо рослина захворіло борошнистою росою, з часом воно змінюється в кольорі, буріє і стають щільніше. Грибок вражає всю рослину цілком - від нижнього листя до квітів, які по черзі всихають.

Найчастіше причина появи цієї зарази - висока вологість повітря (80% і вище) при низькій температурі навколишнього. Уражені місця обробляються слабким розчинів марганцівки (2 грами на 10 літрів води) або хлорокисью міді невеликій концентрації. Якщо ділянка великий - обмиваюется сумішшю мила і кальцинованої соди (по 50 грам і того, і іншого на відро води), а потім - препаратами Дектра, Топаз, Скор. Інтервал між обробками повинен бути не менше 7 днів.

У крайніх випадках можна використовувати антибіотики: террамицин, стрептоміцин, пеніцилін. Їх розводять в теплій воді в співвідношенні 50/50 і ватним спонжем ретельно обмивають глоксинію кілька разів поспіль.

Несправжня борошниста роса

При цьому захворюванні рослина покриває не білястої, а сірою цвіллю, а постраждалі листя не всихають, а покриваються жовтуватими плямами, чорніють і відвалюються. Рослина гине не так швидко, як при борошнистої роси. Якщо господар упустить момент і рослина потрапить в перепад температури (наприклад, при зміні дуже жарких днів холодними ночами), глоксинія буде повільно, але вірно пліснявіти і слабнути. Чим заболочених буде грунт, чим більше вологість - тим активніше буде процес.

При сильному ураженні намагатися вилікувати рослину безглуздо. Але на перших етапах добре допомагає розчин кальцинованої соди або 1% -ного мідного купоросу. Для промивання використовується м'яка бавовняна тканина або марля.

З хімічних речовин підійдуть оксихом і Купроксат. Обробка проводиться 5-6 разів через кожні 7 днів.

антракноз

Або, інакше, парша характеризується появою світло-коричневих плям - спочатку на листках, а потім на стеблах і кольорах.

Провокує захворювання недолік калію в грунті і надмірна вологість повітря. У глоксинії видаляються постраждалі частини, стебло і листя обприскують фунгіцидом 3 рази через 2 тижні.

Обов'язково потрібно провести підгодівлю безбаластних калійно-фосфорним добривом.

Аскохитоз

Червоні бляшки з коричневими ободками - ознака аскохітозу, що виник з-за високої вологості в приміщенні. Хворі листя спалюються, а рослина обприскується мідним купоросом.

септоріоз

Зайва вологість повітря і брак світла провокують це захворювання. На листках з'являються плями кольору іржі, стебла скручуються і засихають.

Щоб уникнути цієї зарази глоксинію краще не виносити на відкрите повітря при вологій погоді. У грунті повинна бути достатня кількість азоту.

При значному ураженні рослину краще знищити, щоб запобігти зараженню його сусідів. Якщо хвороба тільки почала розвиватися, потрібно видалити всі заражені частини і провести обробку препаратами з міддю або фунгіцидами. Використовуються мідний купорос, оксихом, Абіга-Пік, Превікур, Ордан, Голд.

філлостіктоз

При виявленні перших ознак Філлостіктоз - рівних круглих плям з коричневою серединою і розривів листя - глоксинію необхідно ретельно просушити, а потім окропити мідним купоросом або Оксихлорид міді.

фузаріоз

Першопричина - заражений субстрат. Пагони покриваються тріщинами і темними смугами, а листя закручуються і в'януть. Коріння і бульба промиваються в слабкому розчині марганцівки, потім глоксиния пересідає в новий грунт. Подальша обробка фунгіцидом обов'язкове!

сіра гниль

Якщо глоксиния стала м'якою і млявою, її стебла гниють, а листя захоплює водяниста сіра цвіль - з'явилася сіра гниль. Вся справа, як і в попередньому випадку, в грунті. Вона або занадто мокра, або надто щільна. Рослині можна допомогти впорається з хвороба речовинами Фундазол або Ровраль.

Важливо не упустити момент - лікування діє тільки на першій стадії.

Детальніше про хвороби листя глоксинії і їх лікування можна дізнатися тут, а більш детально про те, чому чорніють, гниють, сохнуть бутони, можна прочитати тут ..

інші недуги

вирозов

Переносниками цих вірусних захворювань найчастіше виступають комахи-шкідники. У рослини знижується стійкість до інфекцій і зменшується схожість насіння. Проявлятися ця біда може по-різному: хлоротичними точками на листках, штрихами різної довжини на стеблах і кольорах, що гниють корінням. На жаль, вірусні захворювання не піддаються лікуванню зараз. Рослина доведеться знищити.

Віруси не розмножуються поза живих клітин, але зберігають свою вірулентність тривалий час. Вони перевершують бактеріальні та грибкові хвороби за шкідливістю.

Уражена рослина може жити довго, в цьому і полягає особливість захворювання.

бактеріози

Збудник передається через пошкодження, часом не помітні оку. Він може потрапити в зелений куточок власника разом з грунтом поганої якості, необроблений горщик або інший інвентар.

При бактеріозу на листках глоксинії з'являються слизові плями, на стеблі і коренях - нарости. Лікуванню бактеріоз не піддається.

Основні правила профілактики:

 1. дезінфекція інструментів, грунту і посадкової тари;
 2. обробка свіжих ран на рослині при обробці деревним вугіллям;
 3. застосування імуностимуляторів: Епін і Циркон.

Комахи-шкідники

 • Павутинний кліщ. Селиться на зворотному боці листя, поступово огортаючи павутиною рослина з усіх боків. На листя з'являються крихітні точкові проколи - некротичні вогнища, що залишаються від укусів кліщів. Рослина при цьому сохне: зливаючись, точки утворюють великі висохлі ділянки, декоративність виду втрачається, листові пластинки опадають, неприродно скручуючись.

  Заноситься з новопридбаними рослинами або поривом вітру через розкрите вікно. Можна використовувати щадні методи впливу (біологічні акарициди Вертімек, Фитоверм, Акарін; висадити пліч-о-пліч з глоксинією ромашку, чорнобривці, яких кліщі не терплять) або провести обробку хімічними акарицидами (Омайт, Неорон).

  Особи даного виду пересуваються дуже швидко, тому уражене рослина слід відразу ж перенести в карантинну зону.

 • Цикламеновий кліщ. Колонії цікламеновий кліщів виглядають як острівці пилу на нижній стороні листя. Глоксинія втрачає бутони, її стебло перекручується. Цих комах легко принести на вуличному одязі або парасольці. Їх можна швидко знищити акарицидом Акарін, обробляючи рослина 3 рази з інтервалом в 7 днів.
 • Трипси. Харчуються соком і нектаром рослини, швидко розмножуються і здатні швидко погубити не одне рослина. Комах змивають під душем, а листя і квіти обприскують інтавір або Актара.
 • Щитівка. Щитівки, уподобавши рослина, покривають його липкою плівкою і, закріпившись на одному місці, тягнуть сік. Рослина обмивають мильним розчином, ватною паличкою струшуючи комах, потім використовують будь-який інсектицидний розчин.
 • Белокрилка. Ці метелики розмножуються дуже швидко, відкладаючи на листя безліч личинок. Обов'язково потрібно зняти верхній шар грунту в горщику, обрізати сильно уражені листя, що залишилися покрити інсектицидом.
 • Борошнистий червець. Ці крихітні білі комахи, схожі на гусениць, покривають стебла і вражають кореневу систему, але легко знищуються розчином зеленого мила, тютюновим або часниковим настоєм. При великій кількості особин допомагають Моспилан, Фіто, Актара.

фото шкідників

Нижче ви можете побачити фото комах, які шкодять глоксинії.

Павутинний кліщ:

Цикламеновий кліщ:

трипси:

щитівка:

белокрилка:

Борошнистий червець:

Поширені проблеми - причини і рішення

 1. Чому чорніють квітконоси і рослина в'яне? Причина може бути в пітіозной гнилі, що виникла через перезволоження грунту. Грунт рясно поливається фундазолом, рослина також обприскується.
 2. Чому глоксиния витягується і що треба робити в цьому випадку? Сильно витягнувся втечу говорить про надлишок азоту в грунті, а також недостатнього освітлення і надлишку тепла. Потрібно знизити температуру приміщення вологими прибираннями і обприскуваннями, частіше використовувати фітолампи.
 3. Чому Глоксиния зростає гачком? Причина - похибки догляду за рослиною в домашніх умовах: надто висока температура приміщення або протяги. Квітці потрібно виділити нове місце.
Правильна турбота, яка включає догляд, пересадку, вирощування, дозволить уникнути зараження глоксинії, тому ми зібрали для вас корисний матеріал, який дозволить зберегти ваше улюблене рослина:

 • Догляд та вирощування глоксинії в домашніх умовах.
 • Підбираємо правильний горщик для квітки.
 • Коли прибирати глоксинію на спокій?
 • Пересадка і вирощування глоксинії - інструкція та рекомендації.
 • Що робити після того, коли глоксиния відцвіла?
 • Як правильно поливати і підгодовувати рослина?
 • Особливості догляду за квіткою в домашніх умовах.
 • Як приготувати правильний грунт для глоксинії?

Як реанімувати квітка при загнивання?

Пошкоджені ділянки слід вирізати до здорової тканини, потім замочити бульба в розчині Фітоспорін на пару годин, висушити і змастити препаратом Максим.

Схожі Статті