Що робити, якщо розсада помідорів будинку падає, захворює або виникають інші проблеми?

Томати - овочева культура, яка вимагає гарного догляду та пильної уваги. Рідкісний городник чи не вирощує помідори у себе на грядці. Але отримати дійсно хороший урожай помідорів можливо тільки при посадці правильно вирощеної розсади.

Складнощів при посадці розсади досить багато. Потрібно правильно вибрати час посадки, забезпечити помідорів сонячне світло, правильно підготувати насіння, дотримуватися періодичність поливів.

Томати досить часто схильні до всякого роду захворювань. Тому запускати розсаду можна, потрібно ретельно оглядати кущі на наявність плям, шкідників або інших ознак хвороби. Що робити, якщо розсада замерзла або завмерла і не росте? Всі відповіді в статті.

Проблеми та поради, що при них робити

Помідори - примхливий овоч, при вирощуванні якого можна зіткнутися з рядом проблем. Розглянемо деякі з них.

Молоді томати замерзли

Найчастіше в замерзанні винні повернулися заморозки в кінці весни. Також причиною замерзання може стати відсутність загартовування розсади, погано підготовлені грядки або раннє висаджування в грунт. Врятувати замерзлу розсаду цілком можливо.

 • При слабких заморозках розсаду потрібно відігріти.

  1. Для цього на кожен кущик потрібно вилити не менше п'яти літрів води природного походження (з річки, дощової, з колодязя або свердловини).
  2. Після поливу потрібно вкрити помідори плівкою в два шари.
  3. Якщо прогноз передбачає посилення заморозків, то необхідно додатково (зверху плівки) захистити розсаду ковдрами або ганчір'ям.
 • У разі, якщо розсада сильно постраждала, листя поміняли колір, потемніли, засихають або опадають, потрібно діяти негайно.

  1. Екстреною допомогою будуть імуномодулятори. Розводити і застосовувати їх необхідно строго за рецептом, вказаною на упаковці.
  2. Допоможе розсаді відновиться обрізка всіх постраждалих частин куща. Зрізати необхідно все листя і стебла гострим ножем. Якщо довелося зрізати до землі, це не страшно. Помідори відновляться з нирок, сплячих біля основи листя або кореня. Після обрізки слід пролити розсаду добривами. Використовувати можна сечовину, гумат калію з пташиним послідом.

Так виглядають постраждалі від морозу молоді помідори:

Повільно ростуть будинки

 1. Повільне зростання розсади пов'язаний з неякісним грунтом або неякісним відходом. Неякісний грунт легко обчислити. Розсада погано росте, нижнє листя набувають фіолетового або синього відтінку. В цьому випадку помідорів не вистачає магнію. Не варто відразу міняти землю. Краще використовувати підгодівлю.
 2. Повільне зростання можливий і в разі, якщо розсаді не вистачає азоту. Кисень не надходить до коріння, через це томати позбавляються можливості дихати. Свідчать про брак азоту і тонкі, майже прозорі листочки і тонкі стебла. Відновити зростання і заповнити недолік азоту допоможе сечовина.
 3. Неякісний догляд впливає на розсаду не менш, ніж склад грунту. Надмірний полив або навпаки занадто маленька кількість води впливають на зростання розсади. Відсутність сонячного світла сповільнює ріст рослини.

падають

Причинами можуть злучити неправильний догляд або хвороби. Неправильний догляд включає в себе:

 • надмірний полив або нестача вологи;
 • занадто сухе повітря;
 • розсаді холодно;
 • відсутня свіже повітря.

При виявленні одного з пунктів, слід терміново виправити становище. Неякісний грунт також може бути причиною того, що розсада падає. Слід перевірити наявність шкідників.

До відома. Поширене захворювання через заражений ґрунту - фузаріоз.

Рясний полив і відсутність волі може привести до такої хвороби, як «чорна ніжка» (саджанець швидко почне темніти і в'янути по всьому стовбуру, починаючи знизу). У разі, якщо проблема помічена відразу, досить просто пересадити рослину в новий грунт. При запущеному випадку додатково потрібно застосовувати добрива й підгодівлі для лікування.

Чого не вистачає, якщо рослина світло-зеленого кольору?

Листя розсади стають світлими через декілька причин. Це може бути велика кількість вологи, недолік кисню або тепла. Також може бути причиною недолік калію в грунті. Підгодувати рослини в цьому випадку можна гумату калію або іншим відповідним добривом.

кволе стан

Слабкою розсада може стати від нестачі сонячного світла. Якщо погода похмура, рекомендується штучно підсвічувати приміщення. Необхідно також використовувати комплексні мінеральні добрива, щоб підживити рослину.

Чорна ніжка

Захворювання відносять до грибкових. Виявляється воно засиханням і потемніння стебла помідор. Потім рослина накренівается і в результаті падає.

Важливо. Причиною захворювання є відсутність відстані між саджанцями, а також рясний полив.

Що робити, щоб у помідор не виникало чорна ніжка? Слід проводити профілактику захворювання:

 1. Для цього потрібно додавати в грунт золу або пісок.
 2. Якщо рослина вже захворіло, то заходи боротьби з чорною ніжкою повинні бути з допомогою фунгіцидів: Фітоспорін-М, Бактофіт, Фітолавін.
 3. Проводити знезаражування землі поливом розчину марганцівки. Можна використовувати мідний купорос.
 4. Розсаду, яка вже давно захворіла, необхідно знищити.

септоріоз

Довідка. Це грибкове захворювання, що виявляється появою сіруватих плям на нижніх листках рослини. Листя з часом буріють і висихають.

Заражається розсада захворюванням через грунт. Грибок проникає в рослину через коріння.

Для профілактики необхідно знезаразити грунт розчином марганцівки. Удобрювати грунт золою і піском. Перед посадкою насіння або висадкою розсади можна проморозити грунт. Рослини, які вже давно захворіли, необхідно знищити. Для лікування решті розсади використовується обробка бордоською рідиною.

бура плямистість

Ознака бурої плямистості - світло-коричневі плями на листі, які з часом темніють. Причиною виникнення може бути підвищена вологість грунту і повітря.

Для профілактики захворювання необхідно пролити грунт розчином марганцівки. Паростки, які зазнали захворювання порівняно давно, потрібно видалити. Іншу розсаду можна лікувати бордоською рідиною.

мозаїка

Серйозне вірусне захворювання. Стійко до заморозків і посухи, ймовірність зараження досить висока. Заразиться розсада може з грунту, від бур'янів і навіть від інвентарю, який використовується для догляду. Переносником мозаїки є і тля.

Недуга проявляється на листках. Їх покривають мозаїчні плями, зеленого або темного відтінку. З'являються специфічні нарости і лист починає скручуватися.

Для профілактики рослина потрібно обробляти 20% розчином соляної кислоти. Паростки обробляти борною кислотою 0, 1%. Для лікування застосовуються хімічні препарати, такі як Фармайод-3.

аспермія

Захворювання відноситься до вірусних, переносять його в основному комахи. При захворюванні колір томатів освітлюється, верхівки рослини починають кучерява, листя скручуються і деформуються.

Для профілактики потрібно обробляти рослину засобами проти попелиці та інших шкідників. Для лікування застосовувати хімічні препарати. Якщо розсада вже засихає, її потрібно знищити.

жовтіють листя

Жовтизна верхніх листків говорить про те, що рослині не вистачає кальцію. Його необхідно підживити. Причинами жовтизни можуть бути занадто малу відстань між кущами, слабке освітлення, дефіцит міді. Якщо весь кущ став світло-жовтим, то значить розсаді не вистачає марганцю. Механічне пошкодження коренів при пікіровки - один з багатьох факторів пожовтіння листя.

Помилки при вирощуванні і їх профілактика

 • Купівля насіння в незнайомих місцях. На ринку або у бабусі на дорозі можна придбати насіння низької якості. При такій покупці потрібно замочити насіння в розчині марганцівки і залишити на 20 хвилин. Після цього промити. Якщо насіння темніють, значить все в порядку.
 • Довгий замочування. Не потрібно замочувати насіння довше ніж на 15 годин. В іншому випадку вони просто задихнуться.
 • Неправильне час посадки. Занадто рання або пізня посадка вплинуть на якість помідор. Ідеальна розсада для висадки в грунт - від сорока до шістдесяти діб. Не слід садити насіння, якщо через два місяці тепла не очікується.
 • Посадка в городній грунт. Суміш слід заготовлювати з осені. Її можна скласти з піску і перегною, компосту або грунту з лісу - в рівних частках. Крім цього, на відро суміші повинно йти 0, 5 літра деревної золи.
 • Зниження температури. Після посадки насіння потрібно підтримувати температуру + 25 ° С. Тільки в такому випадку сходи швидко з'являться.
 • Відсутність сонця. Як тільки сходи з'явилися, необхідно горщики поставити в таке місце, де максимально забезпечується приплив сонячного світла.
 • Надмірний полив. Поливати потрібно тоді, коли верхній шар грунту підсохне. Щоразу після поливу необхідно розпушувати землю.
 • Тіснота. Помідори люблять свободу. Не слід садити їх занадто близько один до одного. Листя рослин не повинні стикатися.
 • Відсутність загартовування. За два тижні до висадки розсади у відкритий грунт необхідно щодня виносити її на вулицю або балкон. Збільшувати час поступово до цілого дня. За день до висадки залишити на вулиці на ніч.

Пропонуємо переглянути відео, в якому детально розповідається про основні помилки у вирощуванні розсади томатів:

Виростити розсаду соковитих і апетитних томатів самостійно не так вже й складно. Головне - правильно доглядати і не робити помилок при посадці і догляду. І тоді величезний і якісний урожай буде радувати своїх власників.

Схожі Статті