Що таке соланін у картоплі, чому він такий небезпечний? Симптоми отруєння отрутою, поради з надання першої допомоги

Соланін викликає збудження, а потім пригнічення нервової системи, розкладання еритроцитів. Для людини і тварин соланін може бути токсичний.

Завдяки значному зменшенню вмісту соланіну в сучасному картоплі інтоксикації стали рідкісні. Причина поганого самопочуття ранньою весною криється не тільки в авітамінозі, а й у вживанні пророслої картоплі.

У всіх шкільних підручниках з ботаніки пишуть про шкоду зеленого картоплі на організм людини. Тому хочеться детальніше розібратися, що викликає отруєння, як уберегтися від нього, і як правильно зберігати овоч.

Що це таке?

Бульби картоплі після викопування з землі на сонячному світлі зеленіють. В процесі утворюється пігмент хлорофіл, який відповідає за зміну кольору.

Під впливом прямих сонячних променів одночасно збільшується кількість соланіну в плодах картоплі. Особливо активно накопичуються хлорофіл і соланін, якщо бульби помити від бруду.

Соланін - це отруйна органічна сполука, яка в свою чергу складається з соланоідіна і глюкози. Структура являє собою кристали. Соланін не розчинний у воді, але прекрасно розлучається спиртом. Виробляється дана речовина рослинами сімейства Пасльонових. Знаходиться у всіх частинах: в листі, стеблі, плодах. Однак, найменше його в бульбах.

Соланін у картоплі було виявлено ще в 1820 році. Тоді було неясно, в чому причини появи. Виявляється, що речовина має інсектицидною і фунгіцидною властивостями. Таким чином, виконує захисну функцію.

Чи можливо отруїтися?

Окремо хочеться відзначити, що соланін - отруйна речовина. Ця речовина у великих обсягах шкідливо для організму людини. У картоплі його міститься мало, тому він безпечний.

Але чисто теоретично отруєння можливо, якщо:

 • бульби картоплі не чистити, а чи пророщений овоч;
 • вживати зелений овоч;
 • їсти пророслу коренеплід в великих кількостях разом з шкіркою.

Але в житті такого не спостерігається. Немає жодного зафіксованого випадку інтоксикації соланином бульбами картоплі. Більш ймовірно, отруєння вегетативної частиною рослини або його ягодами. У них міститься досить високу концентрацію отрути.

Яка дозування вважається небезпечною?

У стиглому бульбі картоплі міститься 0, 05% соланіну, на відміну від молодого, зеленого або пророслого овоча. У великих дозах вживання соланіну призводить до руйнування еритроцитів в крові, порушення функцій центральної нервової системи. При ослабленому імунітеті наслідки отруєння соланином можуть бути фатальними.

За даними вчених з Австралії, критичним вважається кількість 200-400 мкг соланіну в організмі. Восени в 100 г овочу міститься 2-10 мкг речовини.

Навесні концентрація глікозиду втричі більше, і зосереджується речовина на позеленіли ділянках бульби, ближче до шкірці.

Прес-служба ФБР заявила, що у афганістанскіх терористів вилучили підручники з докладними інструкціями отримання соланіну. Саме ця отрута була потрібен для створення зброї масового ураження.

симптоми інтоксикації

Процес потрапляння отруйної речовини в організм безпосередньо пов'язаний з токсичним ефектом на тканини. В першу чергу постраждає травна система. Ознаки отруєння соланином:

 1. нудота;
 2. блювота;
 3. діарея;
 4. спазми в кишечнику;
 5. гострі болі в шлунку.

Багато зустрічається побоювань з приводу отруєння соланином з картоплі, але при цьому, в мережі мало інформації можна знайти з цього приводу. Існують суперечливі думки, наприклад, про ефективність нейтралізації отрути термічною обробкою картоплі.

Проміжок між попаданням неякісної їжі в організм і до появи соланіну в крові становить 2 години. В цей час пригнічується печінку, викликаючи гіркота в роті. Потім з'являються ознаки інтоксикації у нервової, серцево-судинної, дихальної системи. Помітні млявість, слабкість, різкий головний біль, задишки, погіршення загального стану. Страждає також мочеотделітельной система, в сечі з'являється білок.

При сильному отруєнні помітні наступні симптоми:

 1. прискорений пульс;
 2. зниження артеріального тиску;
 3. розширені зіниці;
 4. пересихання слизових оболонок.

Перша допомога потерпілим

При виявленні перерахованих вище симптомів слід негайно вжити лікувальні дії.

 1. В першу чергу потрібно викликати швидку допомогу і в цей час самостійно промити шлунок.
 2. Можна слабким розчином марганцівки або сольовим розчином (на 5 л води 2столовие ложки морської солі).
 3. Рекомендує також очистити кишечник за допомогою клізми або проносних препаратів.

Сорбенти, які допомагають впоратися з отруєнням:

 • Активоване вугілля.
 • Сорбекс.
 • Смекту.

Як визначити наявність отрути в коренеплоді?

При питанні: «Чи можна їсти зелену картоплю?» Відповідь однозначна: «Ні». Саме в такому продукті, якому понад 6 місяців, є найбільший рівень концентрації соланіну.

На накопичення отрути солонина впливає:

 • Сорт картоплі.

  В одних сортах отруйної речовини більше, в інших менше. При купівлі посадкового матеріалу важливо ознайомитися з характеристиками даного виду.

 • Неправильна технологія посадки.

  Якщо коренеплід посадити неглибоко, то нові бульби утворюються досить близько до поверхні грунту.

  Під дією сонячного світла, бульби картоплі змінюють забарвлення і набувають гіркуватий смак. Ось чому важливо підгортати картоплю.
 • Велика концентрація мінеральних добрив.

  Часта і посилена підгодівля коренеплоду під час росту несприятливо впливає на його якість. Надлишкові синтетичні речовини відкладаються в бульбах овоча.

 • Алкалоїд активніше утворюється в слабких плодах.

  При ураженні рослини хворобами чи шкідливими комахами ймовірність скупчення соланіну значно вище.

 • Молодий коренеплід.

  Рівень отруйної речовини в період вегетації зростає, а після того, як плід дозріє, знижується.

 • Тривале зберігання.

  Зміст отрути в картоплі в 4 рази вище, якщо він довго зберігався, особливо коли проклюнулися паростки.

Що стосується паростків, то вони можуть бути і лікувальними. Детальніше про лікувальні властивості паростків картоплі можна дізнатися тут.

Є думка, що картопля, вирощений в піщаному грунті, в своєму складі має більше соланіну, ніж, наприклад, в чорноземі.

Поради по правильному зберіганню овоча

У нашій країні картопля в основному продають в сітках, а в такому вигляді вона максимально схильна проникненню сонячного світла. Ось в інших, розвинених країнах таке зберігання заборонено. Вони навіть не закуповують картоплю, термін зберігання, якого перевищує 90 днів. А набувають недавно зібраний коренеплід, в різних куточках світу. Вартість такого продукту, звичайно, не мала, але зате відповідає якості.

Картопля прийнято зберігати або транспортувати в полотняних, светонепроніцаемих мішках. Звичайно, найкраще зберігати картоплю в підвалі або льосі. Прохолодне і темне приміщення перешкоджає виробленню соланіну. Так що в процесі зберігання потрібно дотримуватися світловий і тепловий режим, щоб картопля не позеленів.

Важливо для здоров'я правильно зберегти коренеплід до нового врожаю. Для цього картоплю після викопування просушують під навісом кілька тижнів. А потім опускають в погріб.

Головне - підтримку необхідних параметрів:

 1. вологість повітря 80-90%;
 2. температура + 2-3 ° С;
 3. наявність дерев'яних ящиків висотою 1, 5 метра.

Овоч псується і гниє, якщо в погребі волого, жарко і немає вентиляції.

Сьогодні важко уявити наш раціон без картоплі. Цей овоч вважають за краще все. А скільки страв можна з нього приготувати. Він став невід'ємною складовою національної кухні. Відмовитися від картопельки, навіть на час, досить складно. Щоб не отруїтися, краще вибрати правильні умови зберігання картоплі. Виключити теплі і світлі місця.

Також важливо знати про користь і шкоду не тільки зеленого картоплі. Читачеві можливо буде цікавою інформація про користь і шкоду:

 • Квітів картоплі;
 • батата;
 • Сирої картоплі;
 • Соку картоплі.

Схожі Статті