Щоб в теплиці виросли хороші томати - популярні схеми посадки, рекомендації для різних сортів

Городникам відомо, що урожай помідорів в теплиці можна зібрати набагато більше і якісніше, ніж у відкритому грунті. Тому, як тільки розсада набере силу, а грунт в теплиці досить прогріється, дачники поспішають висадити рослини на постійне місце.

Щоб старання не були марними, важливо знати правила висадки томатів у теплиці. Розповімо, на якому саме відстані один від одного треба садити кущики томатів, чим відрізняються схеми посадки.

Чому це важливо?

Дуже часто городники економлять місце на своїй садовій ділянці, ущільнюючи посадки. Помідори належать до овочевих культур, які не виносять найменшого згущене. Надто висока, загущена, щільність посадки позбавить рослини достатнього доступу повітря і світла.

Від чого залежить дистанція між кущами?

Відстань посадки помідор залежить від сорту і виду рослини і типу теплиці, в яку планується висадка розсади.

Через який інтервал один від одного треба садити?

Посадка томатів у теплиці пов'язана з обмеженою площею і економією простору. При тісній посадці рослини хворіють, їм не вистачає світла, знижується врожайність з куща.

Висадка помідор на занадто великій відстані один від одного також нераціональна - використовується зайва площа в теплиці.

Для вибору оптимальної схеми посадки помідор потрібно знати, якого сорту і виду розсаду висаджуємо в грунт теплиці. Вся інформація про сорт томатів вказана на упаковці насіння.

Важливо. Згідно із загальними нормами посадки помідор в теплицю, у низькорослих і скоростиглих сортів формують 2 стебла, відстань між кущами витримують 35-40 см., Між рядами 50-60 см.

У томатів, які формуються в одне стебло, займане простір менше: відстань між кущами -25-30 см, міжряддя - 45-50 см. Для високорослих 60-70 між рослинами, з міжряддями в 75-80 см.

Схеми для різних сортів помідорів

Помідори розрізняються по висоті і термінів дозрівання. За вегетаційного періоду сорти помідор бувають раннього, середнього і пізнього терміну дозрівання. По висоті томати поділяються на: високорослі (індетермінантні), середньорослі (детермінантні) і низькорослі.

індетермінантні

Індетермінантні або високорослі сорти ростуть протягом усього вегетаційного періоду, не мають обмежень у зростанні. Висота рослин може досягати 3 м. Кисті з зав'язі нескінченно будуть утворюватися через кожні 2-3 листа, в міру зростання рослини.

Томати індетермінантних сортів примхливі, вимагають більш ретельного догляду: в процесі росту їх потрібно своєчасно пасинкувати, прищипувати і підв'язувати до опор.

Сорти з вигляду плодів розрізняються: соковиті і м'ясисті, рожеві і червоні. Найпоширеніші в умовах середньої смуги: «Щастя російське», «Спрут», «Волове серце».

Стандартні схеми посадки індетермінантних сортів:

  • У шаховому порядку в 2 ряди. Відстань між рослинами 60 см, між рядами 70-80 см.
  • Паралельна, в 2 рядки. Дистанція між рослинами 60 - 70 см, самі стрічки розміщуються через 90-100 см один від одного.

Якщо теплиця широка і площа дозволяє зробити одну гряду посередині, то на такий грядці можна розмістити рослини в шаховому порядку в 3 ряди.

Детермінантні (середньорослі)

Термін детермінантний означає «має обмежений ріст». Обмеження зростання у помідор таких сортів закінчується квіткової пензлем, після чого втечу перестає рости.

Подальше зростання рослини відбуватиметься з самого розвиненого пасинка, який виріс із пазухи листа. Між зав'язі у таких сортів завжди менше 3 листя.

Утворюючи плодові кисті в кількості 5-8 штук, рослини повністю зупиняються в рості. Решта сили витрачаються тільки на формування і дозрівання врожаю.

Висота рослин детерминантной групи томатів коливається від 60 см до 1 метра, в залежності від сорту і регіону вирощування.

Найпопулярнішими сортами за підсумками 2017 року визнано: «Турбореактивний», «Медовий спас», «Мідас».

У групі детермінантних сортів виділяють: супердетермінантние і Напівдетермінантні. Напівдетермінантні сорти займають середню нішу між індетермінантні і детермінантності сортами. Супердетермінантние група томатів включає сорти і гібриди, спеціально виведена, для отримання раннього врожаю помідор навесні. Для них характерна дружна і рясна віддача врожаю, після чого нова зав'язь не утворюється.

До відома. Краща схема посадки для детермінантних сортів - шахова, 40 * 40см.

Низькорослі, штамбові

Висота рослин, залежно від сорту або гібрида, коливається в межах 60-80 см. Плоди дрібні, масою 100-120 г. Популярні сорти - «обских купола», Санька ». Окремо виділяють групу томатів черрі «Божа корівка», «Сомма», які відрізняються ранньостиглих. Штамбові форми помідор відносяться також до низькорослим.

Ріст рослин -до 40 см. Вони мають прямостоячий стебло і не вилягає в процесі наливу плодів. Кремезна розсада швидко вкорінюється і виносить ущільнені посадки, ніж заслужила особливу любов у дачників.

Схема посадки для низькорослих і штамбових помідор - рядами, двустрочним, коли широкі міжряддя по 40-60 см чергуються з більш вузькими - по 30 см.

Різні схеми посадки томатів у теплиці Згідно агротехнічним нормам, для нормального росту і розвитку, рослинам томатів необхідно потрібно 0, 3 м2 корисної площі під кожен кущ. Щоб не займатися математичними розрахунками самостійно, агрономами розроблені певні стандарти схем.

Як часто садити при ущільненому розміщенні?

Це комбінований спосіб висадки розсади помідорів різних сортів. Біля стін теплиці розміщують розсаду невисоких сортів, між рослинами витримують відстань в 30-40 см.

У основного проходу розміщують по 1 ряду високорослих пізньостиглих томатів на відстані 50-60 см між кущами.

Основний прохід влаштовують шириною в 80-100 см, а міжряддя для низьких сортів становлять близько 50-60 см.

У проміжках між індетермінатний сорт іноді садять по одному кущу штамбових або карликових томатів.

рядами

Найпопулярніша схема у городників. Висадка розсади проводиться по заздалегідь зробленої розмітці. За такою технологією висаджують штамбові і детермінантні сорти. Залежно від росту рослин, дистанція між кущами в діапазоні від 25 до 40 см, ширина міжрядь дорівнює 50-80 см. Така посадка вигідна тільки для теплиць промислового типу, де площі дозволяють такі масштаби посадок.

паралельно

Інша назва - стрічкова посадка. Головна відмінність від рядовий посадки полягає в тому, що між проходами садять не один, а два ряди рослин. Зручність обслуговування зберігається, а площа теплиці використовується більш економно. Відстань між рослинами -60 - 70 см .; ширина міжрядь - 25-50 см.

Увага. Стрічкова посадка підходить для всіх груп сортів помідорів.

шаховий порядок

Підходить для низькорослих сортів томатів. Грядки в теплиці розмічають лініями, розсаду висаджують в шаховому порядку. Відстань між рослинами - 50 см.

Після посадки першої лінії, розмічають лунки на другий. Кожна лунка повинна бути чітко посередині відносно рослин першого ряду. Середньорослі томати висаджують за такою схемою, витримуючи більшу відстань між кущами для кращого провітрювання.

Квадратно-гніздовий спосіб

Розсаду висаджують по кутах уявного квадрата, в центрі якого споруджується поливна ямка. У підсумку - на 1 ямку припадає 4 куща. Дистанція між рослинами - 50-60 см, а глибина ями 40 см. Така яма вміщує при разовому поливі до 20 л води. Такий спосіб підходить для среднерослих, детермінантних і штамбових сортів і гібридів. Кожен городник, бажаючи отримати хороший урожай помідорів, повинен знати їх сортові відмінності і існуючі схеми посадки.

Це особливо важливо в умови теплиці, де відсутня природна циркуляція повітря, підвищена вологість створює умови для розвитку грибкових хвороб. Дотримання секретів вирощування сортів і індивідуальних схем висадки допомагає позбавити себе проблем в догляді і збільшити врожайність культур.

Корисне відео

Пропонуємо переглянути відео про те, на якій відстані і як садити помідори в теплиці:

Схожі Статті