«Шведська ріпа» російською городі: вирощування брукви і догляд за овочевою культурою

Швейцарський ботанік Каспар Баухинія в 1620 році вперше виявив брукву в Швеції. Ріпа і бруква є членами родини капустяних, рослини часто плутають, а брукву іноді називають шведської ріпою.

У даній статті мова піде про те, як виростити цю корисну культуру у відкритому грунті і яким чином уникнути проблем.

Також ми розповімо про найбільш частих проблемах, з якими стикаються садівники, вирощуючи брукву на своїй ділянці.

Чим відрізняється від ріпи?

По-перше, ріпа зазвичай менше брукви, розміром з м'яч для гольфу, з кремово-білою, гладкою шкіркою. Бруква набагато більше, її груба шкірка кремово-біла і частково пурпурна, з характерним «коміром». Хоча існує думка, що бруква продукт російської, а не скандинавської селекції, ясно одне - це північний овоч, який значно втрачає свої смакові якості в жаркому кліматі.

Довідка! Насіння брукви починають пробиватися вже при двох градусах тепла, а сходи можуть витримати навіть невеликі заморозки. Найбільша складність у вирощуванні цієї рослини - це безпосередньо посадка, але, якщо все зробити правильно, то культура не потребує до себе особливої ​​уваги в подальшому.

Опис, корисні властивості і шкода брукви ви знайдете в цьому матеріалі.

сорти

Назва сортуТермін формування коренеплодуСередня вага плодуОпис і смакові властивості плода
Красносільська3-4 місяцівід 300 до 600 грамСіро-зелений овальний плід з цукристої м'якоттю, добре зберігається
Новгородська4 місяці400 грамКруглий плід з фіолетовою верхівкою, соковита м'якоть без гіркоти
Гера3 місяці300-400 грамСоковитий округлий плід з хорошим смаком
Дитяча любов3-3, 5 місяці300-500 грамОвальний плід з щільною, соковитою м'якоттю
Верейський3 місяці250-300 грамКруглі плоди з жовтою м'якоттю, добре зберігається
Кохалік Сініні4 місяці800-900 грамПлід з жовтою, ніжною і соковитою м'якоттю
Куузіку5 місяців2 кілограмиПлід з посередніми смаковими якостями

В даний час стали з'являтися нові, і, як кажуть, що випереджають своїх попередників сорти: Лізі, Маріан, Рубі. Але про них відомо небагато, та й дістати їх не завжди так вже просто. Тому, найпопулярнішим у російських городників вважається Красносельський сорт - міцний середнячок за всіма показниками.

Як вирощувати?

Найкраще для брукви підійде нейтральна і кислий грунт:

 • суглинки;
 • супіщаних;
 • окультурені торфовища.

Для цієї рослини краще підібрати вологий грунт, але, в той же час, не дозволяти воді застоюватися, тому глинисті і піщані ґрунти варто або виключити, або розбавляти їх торфом.

Головне правило при посадці брукви - НЕ висаджувати її після (щоб пройшло не менше трьох років) близькоспоріднених рослин, таких як ріпа, капуста, всі види редису, а ось помідори, огірки і картопля вважаються непоганими попередниками для цієї культури.

Готують грядки до брюкве ще з осені шляхом добрива:

 • перегній або компост: 2-4 кг на 1 кв.м;
 • 10 гр аміачної селітри;
 • 15 гр суперфосфату;
 • 15гр калійної солі.
Брукву для літнього споживання сіють рано навесні, а для зберігання в зиму - в середині літа. Не малу роль грає регіон, тому, в ідеалі, краще досвідченим шляхом з'ясувати найкращий період для посіву або посадки.

Овоч висаджують двома способами: розсадою і відразу в грунт.

 1. розсада

  Насіння сіють в горщики або контейнери зі спеціальною земляною сумішшю на глибину 2 см. У посуді на дні обов'язково повинні бути присутніми дірочки. Розсаду брукви слід вирощувати абсолютно так само, як і будь-яку іншу: поливати, обприскувати й удобрювати. Ящики з розсадою можна встановити прямо вдома на підвіконні. Перші паростки з'являться вже протягом тижня.

  При появі у розсади трьох листів, приблизно через місяць, рослини пересаджують в грядку. Висаджувати брукву слідують в похмуру і прохолодну погоду. Через два тижні після висадки розсади проводиться добриво рідким гноєм, а після того, як сформується коренеплід - мінеральним добривом.

 2. Посів в грунт

  Брукву сіють, в середньому, на початку травня, коли верхні шари грунту вологі, на глибину близько 2, 5 см і з відстанню між рядами в 40 см. Наприклад, на грядці в метр шириною робляться дві паралельні борозенки, дотримуючись відстань один від одного. Насіння цього овочу дрібні, тому витрачаються економно: на грядку в 5 квадратів витрачається всього пів грама насіння. Слідом борозенки заравніваются, мульчують торфом (або іншим мульчирующим матеріалом) і поливаються.

Догляд у відкритому грунті

 • Коли сходи зміцніють і явно почнуть заважати один одному - їх пора проріджувати на 4 см один від одного, а коли у рослин з'являються чотири листи, їх проріджують повторно вже на відстань 15 см.
 • Один з головних секретів успішної висадки або посіву брукви - вологий грунт, тому борозенки слід попередньо зволожити. Для того щоб волога надійшла до насіння грядки ущільнюють, а через кілька днів руйнують утворилася корочку на грунті.
 • За сезон, для брукви, потрібно дві процедури розпушування міжрядь, в перший раз на глибину близько 10 см, в наступні на 5 см, а також 2-3 прополки.
 • Може статися таке, що на грядці утворюються как-будто би зайві рослини - це не страшно, їх сміливо можна пересадити в інше місце, головне: разом зі шматочком землі. Але найсильніші рослини слід залишити на основний грядці, сформувавши ряди в шаховому порядку.
 • В середині літа, найкраще удобрити брукву розчином гною 1:10 (де одна частина посліду, 10 частин води), з розрахунком приблизно 10 л розчину на 5 квадратів. Таким розчином можна полити між рядами звичайної лійкою без насадки.
 • Коли настане вегетація - це період самого активного росту рослини, брукву необхідно поливати кілька разів на тиждень, а також трохи підгортати.
 • Бруква - дуже вологолюбна рослина, тому в посушливі періоди його варто поливати з розрахунку 2 л на 1 м2, а пізніше 7-8 л, при цьому зволожувати грунт на всю глибину, а не тільки по верхах.

Часті помилки в агротехніці

Головним чином це вибір грунту і місця для грядки (варто зупинитися на північній частині ділянки), а також рівновагу в поливі: недолік - коренеплід стає жорстким і гірким, занадто багато поливу - плоди втрачають смак і стають водянистими. Тому, грядки з бруквою краще поливати частіше, але намагатися не заливати.

Збір і зберігання

Починаючи вирощувати брукву, слід визначитися з цілями: чи буде це продукт для кулінарії, або ж кормової варіант.

Брукву, яка буде використовуватися в їжу людині, краще не доводити до ваги понад 1 кг, а знімати з грядки можна при досягненні нею середнього діаметра в 6 см.

Збирання овоча виробляють до настання заморозок, зрізуючи бадилля і дрібні корінці. Зберігати брукву найкраще в підвалах в ящиках, пересипаючи коренеплоди річковим піском або торфом, при температурі не вище 4 ° C. Якщо ділянка розташована в південних широтах, з теплою зимою, то брукву можна викопувати в міру необхідності.

Хвороби і шкідники

Найбільший недолік брукви - низька опірність шкідників і хвороб. Основними ворогами цієї рослини є:

 • Хрестоцвіті блішки.

  З нею борються за допомогою деревної золи, пересипаючи між рядами.

 • Капустяна муха.

  Цього шкідника проганяє суміш з нафталіну і піску, в пропорції 1:10, якій також обробляються міжряддя, і повторюють процедуру через два тижні.

Як можна уникнути проблем?

Універсальної відповіді на це питання не існує, але є парочка хитрощів, на які варто звернути увагу:

 • Мінеральні речовини. Фосфор підвищує солодкість в брюкве, а якщо рослині не вистачає бору, його м'якоть стає коричневою і прісної.
 • Щоб уникнути хвороби рослин, насіння піддають тепловій обробці: воду нагрівають до 50 ° C і замочують насіння в ній на півгодини, після чого висушують в тканини і перемішують з прожареним піском.

Бруква - відмінне джерело вітаміну С і клітковини, фолієвої кислоти і калію. Британське соціальне дослідження визнало цей овоч одним з найнебезпечніших (на ряду з іншими жорсткими плодами: гарбузом і ріпою) ​​- ще б пак, адже п'ята частина респондентів вказало, що постраждало на кухні саме від нього. Але ці труднощі, як і не самий простий вирощування, не повинні зупиняти вас, адже це той випадок, коли всі старання окупаються.

Схожі Статті