Сім тисяч струмків стародавнього джерела - види мурашок

Мурахи ведуть свій рід з часів динозаврів: великі семісантіметровие предки цих громадських комах жили ще 140 мільйонів років тому, в крейдяному періоді.

В даний час вони живуть на всіх континентах, за винятком Антарктиди, а також Ісландії, Гренландії і деяких особливо віддалених островів.

ДОВІДКА: Загальна вага мурах становить від 10 до 20% біомаси всіх наземних тварин, що населяють конкретний регіон, а в тропіках частка «мурашиного ваги» доходить до 25%.

Ці життєздатні комахи численні не тільки за загальною кількістю, але і за видовим складом.

Видова різноманітність мурах і особливості їх розселення

Біологічна класифікація відносить всіх мурах до сімейства форміціди (Formicidae) і загону перетинчастокрилих, в який входять також бджоли, оси і джмелі. Дійсно, мурахи, точніше, мурашині цариці, бувають крилатими в короткий період розмноження. Потім засновниця нового мурашника будує першу камеру майбутнього «палацу», відгризає власні крила, які їй більше не знадобляться і протягом довгого, іноді двадцятирічної, життя проводить на світ численне мурашиної плем'я, яке, відповідно до своїх кастами, будуватиме, працювати, виходжувати личинок, добувати їжу і захищати територію.

У мурашиному сімействі форміцід налічується близько 7000 видів. Особливо численні і різноманітні ці теплолюбні комахи в тропіках, а природним межею їх розселення є холодна лесотундровая зона.

У теплих широтах - райських мурашиних місцях - сформувалися екзотичні, агресивні, небезпечні і дивовижні види:

Південноамериканський мураха-куля з виключно болючим укусом, відчуття від якого порівнюють саме з кульовим пораненням. Довжина цих комах досягає трьох сантиметрів.

Червоні вогненні мурахи. Агресивний бразильський вид, який був випадково завезений в південну частину США, витіснив значну частину корінних мурах, а потім, через торгові судна, поширився в Австралії та Китаї. Біль від укусу комах цього виду така ж, як від опіку вогнем.

Чорні мурахи-бульдоги мешкають в Австралії і на Тасманії. При укусі виділяють сильну отруту, який, крім болю, часто викликає гострі, смертельно небезпечні алергічні реакції.

Мурахи-солдати - мандрівний вигляд, що зустрічається в Південній Америці та Африці. Значну частину життя вони проводять, переміщаючись щільними колонами, які знищують на своєму шляху все живе, нездатне швидко сховатися. Не маючи постійного мурашника, вони утворюють тимчасовий притулок для розмноження, формуючи кулясту колонію з власних тіл, зчеплених один з одним.

Жовті мурахи, що живуть в штаті Арізона, виробляють найсильніший отрута, яка здатна вбити будь-яку тварину вагою до двох кілограмів.

На щастя, в середній смузі ці монстри мурашиного світу не виживають.

Мешкає 220 видів мурах в Росії і країнах СНД, які розподіляються в повній відповідності з температурними умовами - чим північніше місцевість, тим менше число видів мурах там мешкає:

  • Кавказький регіон - понад 160 видів;
  • Україна - 74 види;
  • Московська область - 40 видів;
  • Архангельська область - 24 види.

У середній смузі найчастіше зустрічаються три види мурашок:

  • Руда Мірмікей з тілом жовто-буро-червоного кольору, не більше 6мм в довжину. Цей вид харчується комахами, в тому числі шкідниками, а також збирають солодку падь - цукристі виділення попелиць.
  • Рудий лісової мураха середніх розмірів з темним черевцем і рудуватим середніми сегментами тіла є основним борцем з комахами - шкідниками лісу. Занесений до міжнародного Червоного списку видів, які знаходяться під загрозою зникнення.
  • Чорний садовий мураха досягає довжини 1 см, знищує комах і збирає солодку падь попелиць. Чорна садова «цариця» живе рекордно довгий термін - 28 років.

фото

Далі ви побачите фото всіх видів мурах:

Крім цих природних видів, практично повсюдно зустрічається будинковий, корабельний або фараонів мураха, вперше знайдений в єгипетських гробницях і, завдяки своїм дрібним розмірам і високої пристосовності, що поширився на великих територіях. Довжина його жовтого напівпрозорого тіла жовтого з темним черевцем не перевищує 5 мм. Цей теплолюбний вид поселяється виключно в будинках і квартирах, швидко розмножується, псує продукти, до яких може пройти весь шлях і може бути переносником інфекційних хвороб. Утворює кілька колоній, які забезпечують збереження чисельності: якщо знищено одне гніздо, що залишилися скупчення комах швидко відновлять мурашиної «поголів'я».

ВАЖЛИВО: Фараонів мураха, що вторгається в житло людини - безумовно, неприємний сусід, від якого слід якомога швидше позбутися.

Решта поширені види мурашок, з одного боку, приносять безперечну користь. Їх щоденна діяльність по переміщенню і переробці різноманітних речовин покращує структуру і родючість грунту. Здобиччю мурах стають численні шкідливі комахи.

Разом з тим, мурашки не тільки охороняють попелиць і червців - постачальників ласою для них солодкої паді - але і розводять цих шкідників, розселяючи їх по зеленим стеблах і листю рослин, в тому числі, культурних.

Тому для садово-городніх господарств сусідство з великими мурашниками небажано.

Біологічно доцільна організація колоній, отруйна хімічна «озброєння» і висока здатність до адаптації роблять мурах чемпіонами за чисельністю серед комах.

Різноманітні мурашині види освоюють все широти від лісотундри до тропіків, знищуючи шкідників і забезпечуючи перенесення поживних речовин в грунт.

Разом з тим, вторгнення цих багатотисячних мурашиних спільнот на сільськогосподарські угіддя та в житло людини змушує шукати способи ефективної боротьби з ними.

Схожі Статті