Сіра полівка і особливості її підвидів

Сірі полівки - гризуни, схожі на мишей. Це дрібне тварина часто стає причиною великих збитків в фермерських господарствах.

Опис Сірої полівки і її підвидів

Дорослі особини можуть виростати до 20 см в довжину, хоча середні особини досягають 15 см.

Вони схожі на мишей, але мають більш короткі вуха і хвіст. Забарвлення шерсті на спинці темно-бурого кольору, а на животику - попелястого. Багато різновидів полівок складно відрізнити один від одного неозброєним поглядом.

Найбільш поширені види сімейства сірих полівок - звичайна і пашенна.

Так само читайте на нашому сайті про інших підвидах полівок: полівка руда, полівка-економка.

звичайна полівка

Цей вид гризунів трохи крупніше. Має більш довгий хвіст, який може досягати половини довжини тіла. Забарвлення світлий в сіро-бурих відтінках.

Мешкає такий гризун в лісах, лісостепах і степах починаючи від Атлантичного узбережжя Європи до Монголії. Зрідка зустрічається на Корейських островах.

Полівки утворюють сімейні поселення. Такі організації складаються в середньому з трьох самок і їх потомства в 3 - 4 поколінні.

Колонія будує нори, що мають кілька виходів і безліч ходів, які розташовані близько до поверхні грунту. Трохи глибше розташовується кілька сховищ, в яких гризуни зберігають свої зимові запаси.

Звичайна полівка травоїдних. У теплу пору року вона харчується зеленими паростками злаків і бобових, а також рослинами сімейства складноцвітих.

Може харчуватися комахами, їх личинками, молюсками. У холодну пору року харчується корою і підземними частинами рослин, насінням. Робить запаси на зиму. Комора може вміщати до трьох кілограм продовольства.

Активність звичайної полівки залежить від температури навколишнього середовища. Коли тепло, вона активна переважно вночі. У холодну пору року її активність однакова протягом доби, але переривчаста.

Середній вік початку розмноження такого гризуна - 2 місяці. Але молода самка може завагітніти на 13 день життя.

Вагітність тривати 2 - 3, 5 тижні. Один приплід дає в середньому п'ять нових особин, але буває і до п'ятнадцяти.

За теплий сезон самка може дати 2 - 4 виводка, в окремих місцях проживання 7 - 10. Якщо звір знаходить вдале місце для зимівлі, то може продовжити розмножуватися і в холоди.

Пашенна полівка

Мишоподібних гризун з темним забарвленням шерсті. Інша її назва - темна полівка. Має широке тільце і короткий хвіст.

Орного полівку можна зустріти по всій Європі і в Азії до озера Байкал. Зустрічається у вологому місцевості: річкових долинах, балках, заплавних луках.

За організації спільнот нагадують звичайну полівку.

Харчування подібно з іншими видами сімейства полевочних. Крім зелених частин рослин, вживає також в їжу ягоди і гриби.

Переважно нічний гризун. Але в денний час все ж проявляє помірну активність.

Самки орних полівок дуже плідні. Середній приплід складається з шести дитинчат. Але чисельність потомства може змінюватися.

фото

Наочні фото звичайної і пашенной полівки:

Чим шкідливі людині-фермеру

У холодну пору року сірі полівки перебираються ближче до людини. Вони заселяють скирти соломи, сараї, погреби, продуктові склади. І завдають шкоди продовольчим запасам.

Частина гризунів поселяється в садах і розсадниках. Вони обгризають кору дерев і ушкоджують коріння. Якщо сад заселили такі тварини, то до весни багато дерев хворіє або гине. Найчастіше вони пошкоджують яблуні, рідше - груші і кісточкові дерева.

Методи боротьби і захисту

Для запобігання міграції гризунів, слід ретельно готувати землю до зими:

  • знищувати бур'яни;
  • ретельно прибирати хліба і обмолочувати їх;
  • перекопувати пристовбурні смуги в садах;
  • лущити стерні.

Борються зі шкідниками за допомогою отрут, біопрепаратів або капканів.

Як отрав використовують фосфід цинку, гліф-тор, бактороденцид.

Також привертають хижаків, які знищують полівок:

  • сови;
  • ласки;
  • тхори;
  • їжаки.

висновок

Сіра полівка - численне сімейство гризунів. Полівка звичайна є найбільш небезпечним шкідником для сільського господарства.

Вона здатна не тільки знищувати запаси злаків, але і сприяти загибелі дерев.

Схожі Статті