Сірий пацюк - неприємний і небезпечний гризун!

Сірий пацюк (Пасюк) - найпоширеніший, неприємний шкідник серед гризунів. Щорічно їх колонії завдають шкоди сільському господарству, деревковим і ягідним лісовим насадженням.

Часто вони є переносниками важких захворювань, тому становлять небезпеку для здоров'я людини і домашніх улюбленців.

Щоб щури не приносили клопоту садівникам, важливо вміти правильно боротися і захищати присадибну територію і будинок від непроханих гостей.

Характеристики, зовнішній вигляд сірого щура і фото

Пасюк - це сірий щур, амбарний, звичайна - звір загону гризунів з роду ссавців. У природі вважається найбільшою щуром, що мешкає на території Росії.

Тельці пасюка витягнуте, 20-27 см в довжину і вагою 150-400 грам. Хвіст середній, близько 19-20 см. Лапки рожеві, скелетні, пазуристі.

Морда сірого щура широка, вуса світлі. Вуха рожеві, загострені. Забарвлення хутра сіруватий і ближче до агуті. Черево білясте.

Кордон між забарвленням черева і бочків чітко простежується. Молоді особини сірого забарвлення, з віком в ньому з'являється рижінкой. У природі іноді зустрічаються чорні звичайні щури (детально про чорних і рудих щурах ми розповідали в цій статті).

Волоски різної довжини, досить жорсткі, виділяються остьове волоски - довші і блискучі.

Далі на фото ви можете наочно побачити щура Пасюк:

Походження виду Пасюк

Вчені припускають, що батьківщиною амбарний щури є східні території Китаю. До Європи вони потрапили через морське сполучення між країнами на торгових суднах.

Наукова назва Rattus norvegicus (Норвезька щур) вид знайшов в 1769 році помилково англійського біолога Джона Беркенхауту, який необачно припустив, що гризуни потрапили в Данюю з Норвегії на промислових суднах, хоча в той час в цій країні їх ще не було.

Поширення і розмноження

Сірі пацюки зустрічаються в самих різних куточках земної кулі. Досягти широкого поширення їм вдалося завдяки пасивному переміщенню на торгових суднах.

Відомо, що на початку 18 століття гризуни почали зустрічатися в кожній європейській країні, в тому числі і в Росії.

Вони можуть жити всюди, де є доступ до води, їжі, а так само сприятливі кліматичні умови для виживання. Комірні щури відрізняються високою плодючістю.

Статеве дозрівання відбувається до трьох місяців. У рік на світло може з'явитися до восьми виводків по 7-10 особин.

Можете собі уявити, скільки з'являється особин на рік на всій планеті? Пасюк один з найбільш плідних гризунів на планеті.

Спосіб життя

Звичайні щури ведуть сутінковий спосіб життя. Активні з 7 вечора до 8 ранку, максимальний пік припадає на 20-22 години.

Можуть вилазити зі своїх сховищ і в денний час, якщо є необхідність. Живуть групами або колоніями, агресивно охороняючи свою територію від чужинців.

Членів зграї розпізнає по запаху. У природі для них служать притулками: нори, пні, корчі, розорені гнізда. У місті вони часто живуть на смітниках, звалищах, підвалах, каналізаціях.

Харчуються рослинною їжею, рибою та м'ясом, зерном, будь-якими продуктовими відходами.

Стійкості і життєздатності пасюков позаздрять багато тварин. Вони володіють високими адаптаційними можливостями, гнучкістю розуму, чудово пірнають і плавають, стрибають до 80 см, при переміщенні по території досягають швидкості 10-12 км / год.

Шкода людині-фермеру

У домашньому господарстві звичайна щур заподіює багато шкоди.

 • Вони поїдають і тягнуть в коморах врожаї зерна, бобів, квасолі. Псують ємності для зберігання (мішки, ящики, коробки). Гризуть овочі і фрукти.
 • На заміській ділянці гризуни віддають перевагу ласувати овочами, ягодами, фруктами, корінцями рослин і садових квітів.
 • Пасюк прогризають стінки будівель, комор, псують меблі і дроти. Погриз не тільки відображаються на зовнішньому вигляді житлового будинку, але так само можуть стати причинами коротких замикань і пожеж.
 • Щури становлять небезпеку не тільки для здоров'я людини. Не рідкісні випадки нападу гризунів на домашніх вихованців.

  Способи боротьби з гризунами

Розглянемо найефективніші способи захисту будинку і ділянки.

отруйні речовини

У спеціалізованих магазинах дуже багато різновидів отрут.

Всі отрути можна умовно розділити сильної і слабкої дії.

 • До першої категорії можна віднести фосфід цинку. Отрута діє швидко. Потрапляючи в шлунок, він починає реагувати з соляною кислотою і утворює фосфористий водень, який зупиняє дихання.

  Для загибелі тварини підійде 3% концентрація отрути. Хороший тим, що не викличе отруєння у інших тварин, якщо ті з'їдять отруєну щура.

 • Речовини тривалої дії більше підходять для боротьби з дрібними гризунами. Може пройти не мало часу, поки отрута накопичиться в організмі і знищить звірка. Крім того, організм сіркою щури стійкіше до отрути і може до нього звикати, тому час від часу вид речовини доведеться міняти.

У яких видах може застосовуватися отрута?

 • Просочені отрутою ласощі (зерно, сир, хліб, шматочки м'яса). Спосіб дієвий і найпоширеніший.
 • Рідкі приманки - розчинені хімікати у воді, молоці.
 • Порошкові хімікати - для запилення виходів нір і інших місць, де могли бути помічені комор щури.
 • Газоподібні хімікати - застосовуються, наприклад, для зрошення нір. Цей спосіб повинен застосовуватися з обережністю, особливо в житлових приміщеннях.

механічні пастки

Порада! По початку не заряджайте мишоловку повністю. Нехай гризуни кілька разів з'їдять залишені приманки. Щури звикнуть брати залишене ласощі і не будуть підозрювати, що незабаром відбудеться клацання і пастка спрацює.

Розстановка мишолови до - найпростіший спосіб, але не надійний. Амбарний щур за розміром більше полівки, тому стандартна проста мишоловка для неї не підійде.

Крім того, після упіймання 1-2 гризунів, вони не хочуть йти в мишоловку навіть на найвишуканішу приманку.

ультразвукові відлякувачі

Досить ефективний спосіб. Сучасні прилади впливають ефективно. Ультразвукові хвилі негативно впливають на психіку гризунів і змушують їх залишати заселені території.

Увага! Для гарного результату необхідно, щоб апарат постійно. Крім того, при покупці важливо зіставити розмір території, на якій буде використовуватися апарат і тривалість випромінюваної хвилі. Для сараю, комори, будинки підійде універсальний, стандартний відлякувач. Якщо ви збираєтеся встановлювати його на великій ділянці, подбайте про придбання декількох приладів.

перекриття шляхів

Ще один непоганий спосіб боротьби. Позбутися від сірих щурів в будинку або сараї можна за допомогою перекриття шляхів.

Спробуйте обчислити ходи, лазівки, шляхи, по яких пасюк пробирається в будинок, і посипте біля них хлористий кальцій. Гризуни не виносять цей порошок.

Щурячі лазівки і ходи можна замазувати цементом з товченим склом. Таку стінку прогризти їм буде вкрай важко.

У боротьбі з ненависними сірими гризунами гарні всі способи.

Щоб робота була зроблена ефективно, краще не зупинятися на якомусь конкретному способі, а постаратися міняти їх або використовувати в комплексі.

Тоді вашому будинку і ділянці будуть не страшні навіть такі неприємні шкідники, як сірі щурі.

Відео

На даному відео можна побачити ручну щура Пасюк:

Схожі Статті