Солодка і корисна буряк. Чи можна їсти овоч кожен день, яка норма і чим загрожує її перевищення?

Буряк - дуже поширений овоч, відомий людству з давніх-давен. Він багатий вітамінами, мінералами, макро- і мікроелементами, відноситься до продуктів з високим глікемічним індексом.

Однак мало хто знає, що червоний коренеплід не зовсім нешкідливий продукт, як це здається на перший погляд.

У цій статті докладно описано, чи можна їсти овоч кожен день, яка норма і чим загрожує її перевищення. Також в матеріалі надано рекомендації щодо вживання коренеплоду маленькими дітьми.

Чому потрібно обмежувати вживання овоча?

У буряках багато:

 • цинку;
 • кальцію;
 • магнію;
 • заліза;
 • йоду;
 • фосфору;
 • каротиноїдів;
 • фолієвої і пантотенової кислот;
 • марганцю;
 • міді;
 • кобальту.

Однак є причини, за якими необхідно обмежувати її споживання, і найголовніша з них - високий вміст цукру. Так, 100 грам коренеплодів столового буряка містять до 8, 7 грам моно- і дисахаридів. Для порівняння, для картоплі аналогічний показник становить не більше 1, 5 грам.

З цієї причини, дієтологи відносять буряк до продуктів з високим глікемічним індексом (він становить 64 одиниці), тобто до дуже швидко засвоюваним продуктам, швидко піднімає рівень цукру в крові до високих позначок. Тому людям, що страждають на цукровий діабет, необхідно вживати червоний коренеплід з великою обережністю.

У буряках міститься досить багато щавлевої кислоти, яка може погано вплинути на роботу серцево-судинної системи, а також викликати розлади шлунково-кишкового тракту.

Не варто забувати і про те, що у деяких людей на буряк може бути алергія.

Детально про хімічний склад буряка, ніж він корисний і шкідливий для здоров'я людини, ми розповідали тут, а про лікувальні властивості цього овоча читайте в окремому матеріалі.

Чи можна вживати сирої і приготований коренеплід щодня і скільки допустимо на добу?

Однозначної відповіді на це питання дієтологи не дають. Однак вважається, що дорослій людині не варто вживати не більше 250 грам вареного буряка в добу. Для сирого овоча норма споживання становить до 200 грам, оскільки організму важче засвоювати необроблений коренеплід.

Дітям буряк дають в кількості не більше 50 грам починаючи з 1 року, а до 7 років - обмежуючись 100 грамами в день. Буряк є одним з найважчих овочів, тому вводити в дитячий раціон коренеплід у відварному вигляді можна не раніше шести - восьми місяців.

Що буде, якщо їсти кожні 24 години?

Червоний коренеплід - багате джерело вітамінів і мікроелементів. Його щоденне вживання в їжу (у розумних межах!) Допоможе:

 • налагодити роботу кишечника;
 • знизити тиск (дізнатися про те, як вживання буряка впливає на тиск, можна тут);
 • зменшити вміст холестерину в крові (про те, як впливає вживання буряка на кров людини, читайте тут);
 • вивести з організму важкі метали (про те, як очистити організм за допомогою буряка, читайте в цій статті).

Однак, постійне вживання сирої або вареного буряка може істотно підвищити вміст цукру в крові, що дуже небезпечно для осіб, які страждають на діабет. Також, сирої коренеплід може погано вплинути на нирки (що міститься в ньому щавлева кислота сприяє утворенню каменів), і викликати запальні захворювання шлунка - гастрит і виразку (про те, чи можна їсти буряк людям з виразкою шлунка і дванадцятипалої кишки, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся, чи можна вживати коренеплід при жовчнокам'яній хворобі).

Наслідки перевищення норми

Мабуть, саме грізне наслідок підвищеного вживання буряка - це можливе різке падіння кров'яного тиску, що особливо небезпечно для вагітних жінок, оскільки може викликати загибель плода.

Також, у людини, який щодня їсть велику кількість буряків, можливе виникнення захворювань опорно-рухового апарату (зокрема, остеопорозу, оскільки овоч активно вимиває з організму кальцій), може розвинутися гастрит за рахунок збільшення кислотності в шлунку (про особливості вживання буряка при гастриті ми розповідали в цій статті).

Свіжовичавлений буряковий сік може викликати спазм судин! Перед вживанням, йому треба дати відстоятися хоча б 2 3 години.

В цілому, буряк є дуже корисним овочем, вживання якого в розумних межах може істотно поліпшити функціонування багатьох систем організму. Головне - не зловживати їй, і уважно прислухатися до свого здоров'я.

Схожі Статті