Соснова п'ядун: небезпечна краса в ваших насожденія

П'ядака - це велике сімейство метеликів-шкідників, що налічує більше 1500 різних видів, багато з яких живуть на території Росії. Однією з них є п'ядун соснова - комаха, через якого кілька разів серйозно страждали хвойні ліси країни.

Вона може з'явитися на всій області зростання сосни, включаючи центральні та північні області європейській частині, Кавказ, Урал, Алтай. Велика чисельність цього шкідника після масового нашестя зазвичай зберігається ще протягом 7-8 років.

Зовнішній вигляд і відміну від інших видів

Як і у всіх інших метеликів сімейства п'ядунів, ця має струнке тонке тільце, широкі підняті верхні крила і закруглені задні. Таким чином, соснова відрізняється від інших тільки кольором.

ДОВІДКА! За зовнішніми характеристиками на неї найбільш схожа пихтовая п'ядун, у якій жовто-сірі крильця з темно-бурими плямами на них.

Самець - має розмір крилець 30-38 мм, вуса темного кольору, борін. Крила мають темно-коричневий колір, з невеликими цятками білого або жовтуватого відтінку. У підстави крил утворюються великі плями майже трикутного виду. Тельці метелики вузьке, темного кольору.

Самка - має розмір крил 32-40 мм, вуса жовто-коричневого кольору, щетінковідниє. Основний колір крил - іржаво-коричневий. Плями на верхній частині - жовто-білі, схожі з забарвленням крил самця, на нижній - темні, і не мають чітко визначеної межі. Груди і черевце набагато більше і товщі, ніж у самця, і має світліше забарвлення.

Гусениця - після вилуплення з яєць вона має довжину 3 мм, цілком зеленого кольору з жовтою головою. На наступному етапі життя вона отримує свою типову забарвлення - синьо-зелений або жовто-зелений колір переднього з трьома поздовжніми смужками білого кольору, що переходять також і на область голови. Дорослі гусениці досягають розміру в 22-31 мм. Мають три пари ніг у грудній частині, одну в черевній і ще одну помилкових.

Лялечка - має довжину в 11-14 мм, спочатку зеленого кольору, а потім стає блискучою коричневою. Володіє загостреним кінцем.

Фото соснових п'ядаків:

Чим харчуються соснові п'ядака

Основна їжа комахи - це хвоя сосни звичайної. Але в деяких випадках воно може також харчуватися ялиною, ялицею, кедром та іншими хвойними деревами.

Постраждати можуть не тільки природні насадження, а й розплідники, декоративні посадки, присадибні ділянки. Найбільший ризик появи п'ядака - це ниці області рельєфу, з середньою або високою вологістю.

П'ядун соснова у великій кількості починає розмножуватися при жаркому посушливому літньому періоді, перехідному в теплу осінь. При таких умовах гусениці можуть знищувати великі площі хвойного лісу.

ВАЖЛИВО! Навала в 1940-1944 роках охопило майже всю європейську частину СРСР.

Сосни, що втратили в результаті такої події свою крону, не встигають за короткий період відновити її і починають засихати. Ослаблені дерева в подальшому можуть заражатися різними стовбуровими шкідниками - короедами, усачами і т. Д. Вони спочатку харчуються під корою, а потім починають прогризати ходи в самій деревині.

За 1-2 роки дереву наноситься така шкода, що воно повністю позбавляється своєї цінності для господарства, і в подальшому не може використовуватися в промислових потребах. На нашому сайті є статті про гусеницях-землеміра і про метеликів березового п'ядуна.

Етапи розвитку шкідника

Дорослі метелики можуть з'являтися в лісах вже в кінці травня, проте, масове поширення зазвичай припадає на середину червня - початок липня.

Парування метеликів відбувається з їх появою після початку літа. Після цього самка залишає на старій хвої яйця, рядами до 32 штук в кожному (зазвичай 4-7 штук). У разі масового нашестя вони можуть з'являтися і на хвої поточного року. Середня кількість яєць від однієї метелики - 80-230 штук.

Розвиток відбувається протягом 3 тижнів, але в сприятливих теплих умовах (температура +25 градусів) це може відбуватися за 8 днів.

Відразу після вилуплення гусениці починають харчуватися. На перших етапах життя вони прогризають поздовжні жолобки в Хвоїнки, надалі в міру зростання зазубрюють її з обох сторін, але не пошкоджуючи при цьому ствол і підстава. У дорослому стані хвоя з'їдається майже цілком.

ДОВІДКА! За час свого життя гусениця п'ядуна знищує приблизно 100 хвоїнок, або 3, 5 кілограма.

Харчування відбувається в нічний час доби. Спочатку знищується хвоя минулого року, потім гусениці приймаються за свіжу, все це триває до глибокої осені. У жовтні шкідники спускаються на землю в підстилку, де і відбувається окукливание. Зимівля проходить там же.

Метелики вилуплюються при настанні теплої погоди в травні-початку червня, після чого цикл повторюється.

методи боротьби

Навіть з огляду на той факт, хто до осені сосен вже було завдано непоправної шкоди, існує комплекс заходів, які дозволять перервати цикл розвитку в момент перетворення гусениць в лялечки, а тих, у свою чергу, в метелика.

Для цього потрібно:

  • Восени зібрати всі опале листя, хвою і трав'яну підстилку в кілька куп;
  • Відправити туди на випас тварин, наприклад, свиней або кіз, які будуть копатися в купах і землі, знаходячи і з'їдаючи лялечки.

Дуже часто серйозно знизити популяцію гусениць п'ядака можуть ранні заморозки.

Велику допомогу для профілактики навали, а також знищення вже з'явився шкідника, можуть надати:

  • Мурахи, землерийки, кроти, їжаки та інші тварини, що харчуються комахами;
  • Різноманітні птиці.
При появі великої кількості лялечок потрібно провести обробку всієї площі інсектицидами або біопрепаратами (фосфороограніческіе препарати, неонікотиноїди і піретроїди).

Для профілактики або знищення шкідника на присадибній ділянці, застосовують:

  • Осіннє вскапиваніе грунту навколо дерев для знищення гусениць, які проводять окукливание в грунті;
  • Обприскування дерев біопрепаратами під час появи нирок;
  • Установку на деревах приманок з бродильними добавками для залучення вилупилися з яєць гусениць.

П'ядун соснова - небезпечний шкідник, який може заражати соснові та інші хвойні ліси. Його гусениці харчуються хвоинками, в результаті чого дерево слабшає, сохне, і може бути заселено короедами та іншими комахами.

Для профілактики навали п'ядаків потрібно залучати до лісових масивів птахів, розселяти мурашники, захищати дрібних комахоїдних тварин.

Схожі Статті