Справжній, білоруський картопля «Лілея»: опис сорту і тактика догляду

Білоруська картопля - не просто овоч, а справжній бренд, відомий у всьому світі. Можливо, саме тому у сорту «Лілея» стільки шанувальників.

Це ідеальний зразок класичної бульби - великої, врожайною, ошатною і дуже смачною. Сорт перевірений фермерами та городниками, він стійкий до захворювань і дуже врожайний.

У цій статті ми з усіх боків розглянемо картопля «Лілея» - опис сорту, фото, основні характеристики та рекомендації з вирощування допоможуть вам отримати відмінний урожай.

Сорт картоплі «Лілея»: характеристика і фото

Назва сортуЛілея
Загальна характеристикаУрожайний сорт білоруської селекції
період дозрівання65-70 днів
вміст крохмалю11-18%
Маса товарних бульб100-200 гр
Кількість бульб у кущі8-15
врожайністьдо 670 ц / га
споживчі якостіхороший смак і слабка развариваемость
лежкость90%
колір шкіркижовтий
колір м'якотіжовтий
Перевага регіони вирощуванняПівнічно-Західний, Центральний, Волго-Вятський
Стійкість до захворюваньвисокостійкий до фітофторозу бульб, раку картоплі і нематоди
особливості вирощуваннядобре реагує на додаткові добрива
ОригінаторРУП «Інститут картоплярства НАН Білорусі»

Основні характеристики сорту:

 • бульби великі, вагою від 100 до 200 г;
 • форма округло-овальна;
 • бульби акуратні, вирівняні за вагою та розміром;
 • дефекти мінімальні, на коренеплодах немає горбів і вибоїн;
 • шкірка жовта, рівномірно забарвлена, помірно гладка;
 • вічка поверхневі, неглибокі, середнього розміру;
 • м'якоть на зрізі світло-жовта;
 • вміст крохмалю коливається від 11, 4 до 17, 5%;
 • бульби багаті білком, цінними амінокислотами, картотіном.

Фото картоплі сорту «Лілея»:

опис рослини

Сорт картоплі «Лілея» відноситься до середньоранніх столовим. Урожайність дуже хороша, в залежності від кліматичних умов і поживності грунту з 1 гектара можна зібрати від 246 до 400 центнерів добірного картоплі.

Максимальна врожайність зафіксована на рівні 760 центнерів з гектара. Зібрану картоплю добре зберігається, лежкість на рівні 90%. Можлива транспортування.

Читайте докладніше про терміни і температуру зберігання, про можливі проблеми. А також про те як правильно зберігати коренеплоди взимку, на балконі, в ящиках, в холодильнику, очищеними.

Врожайність інших сортів картоплі представлена ​​в таблиці нижче:

Назва сортуврожайність
Лілеядо 760 ц / га
Сантедо 570 ц / га
Тулеевск400-500 ц / га
Колобок450-600 ц / га
Іллінський180-350 ц / га
волошка200-480 ц / га
Лаура330-510 ц / га
Ирбитскийдо 500 ц / га
Синьоокадо 500 ц / га
Адреттадо 450 ц / га
Альваро295-440 ц / га

Кущ середнього розміру, прямостоячий, проміжного типу, помірно розлогий. Освіта зеленої маси рясне. Листя темно-зелені, дрібні, проміжного типу, зі слабо хвилястими краями. Віночок компактний, зібраний з великих білих квітів. Коренева система добре розвинена, під кожним кущем утворюється до 15 картоплин.

Бульби зав'язуються швидко, дозрівають дружно. Першу картоплю можна підкопувати вже в середині літа, але максимальної врожайності кущі досягають до кінця вегетаційного періоду.

Картопля невимогливий до відходу, агротехніка проста. Віддає перевагу легким поживні грунти, в бідному ґрунті врожайність істотно знижується. За сезон посадки потрібно 2-3 рази підгодувати мінеральними комплексами або органікою. Читайте докладніше про те коли і як вносити добрива, як це робити при посадці.

Також рекомендується крапельний полив. Кущі не менше 2 разів підгортають, формуючи високі гряди. Про те як виростити картоплю без прополки і підгортання читайте тут.

Бульби стійкі до механічних пошкоджень, що істотно полегшує прибирання і знижує кількість браку. Від бур'янів врятує мульчування.

Сорт стійкий до багатьох типових захворювань пасльонових: картопляного раку, золотистої цистоутворюючої нематоди, звичайної парші. Рідко уражається вірусами. Средневоспріімчів до фітофторозу бульб і листя.

Читайте також про альтернаріоз, фузаріоз, вертіциллезному в'янення.

Насіннєвий матеріал не вироджується, бульби для подальших посадок можна збирати самостійно.

Смакові якості картоплі відмінні. Помірне вміст крохмалю робить бульби універсальними, їх можна варити, смажити, запікати, тушкувати. З коренеплодів виходить смачне повітряне пюре приємного кремового кольору. Картопля не темніє при обробленні або приготуванні.

Можливе приготування напівфабрикатів в промислових умовах: картоплі-фрі, сублімованого пюре, супових заправок. Щільні, але ніжні бульби приємного збалансованого смаку ідеальні для дитячого або дієтичного харчування.

походження

Сорт картоплі «Лілея» - білоруського походження, в 2007 році творцями отримано патент Республіки Білорусь. Сорт зареєстрований в Держреєстрі РФ в 2008 році.

Районований для Центрального, Волго-Вятського, Північно-Західного регіонів. Можливо вирощування в промислових масштабах.

Картопля підходить для фермерів-бізнесменів і городників-любителів. Рівні і красиві бульби гарні для продажу, вони довго зберігаються, не втрачаючи товарних якостей.

Гідності й недоліки

До основних переваг сорту відносяться:

 • високі смакові якості коренеплодів;
 • хороша врожайність;
 • зібраний урожай відмінно зберігається;
 • універсальність бульб;
 • стійкість до основних захворювань;
 • невимогливість до догляду;
 • посухостійкість;
 • нечутливість до примх погоди;
 • високі товарні якості бульб.

У таблиці нижче ви знайдете показники лежкості для порівняння картоплі Лілея з іншими сортами:

Назва сортулежкість
Лілея90%
Бриз97%
Зекура98%
кубанка95%
здоровань97%
Фелокс90%
Тріумф96%
Агата93%
Наташа93%
ред Леді92%
Уладар94%
Недоліків у сорту практично немає. Єдина особливість - вимогливість до поживності грунту.

особливості вирощування

Картоплю можна вирощувати на будь-яких грунтах, проте максимальну врожайність він демонструє на легкому, живильному грунті. Поліпшити ґрунт допоможе розпушування та внесення перегною. Для посіву підійдуть поля, які займали лугові трави або капуста. Не можна багато років використовувати одні і ті ж ділянки.

Перед посадкою насіннєву картоплю протравливается. За лунках розкладається деревна зола. Відстань між кущами 30-35 см, обов'язкові широкі міжряддя, що полегшують догляд за посадками.

Для нормального зволоження рекомендується система крапельного поливу, що гарантує постійний доступ вологи до коренеплодів.

Дуже важливий момент - підгортання. Гряди обробляються 2-3 рази за сезон з одночасним знищенням бур'янів. Міжряддя можна замульчувати соломою або скошеною травою.

Підвищити врожайність допоможуть своєчасні підгодівлі. Краще чергувати мінеральні комплекси на основі калію і магнію з органікою (розведеним пташиним послідом або коров'яком).

Надлишок азотосодержащих добрив протипоказаний, такі комплекси розвиваю рясну зелень на шкоду врожайності.

Прибирати урожай потрібно через тиждень після початку в'янення бадилля. Можливо і більш раннє викопування, воно може знизити врожай, але вбереже посадки від дротяників і фітофторозу. Зібрані бульби просушують на межі або під навісом, упорядковано і прибираються на зберігання. Насіння картоплі відбирається з найміцніших і перспективних кущів, зберігати його потрібно окремо.

Дуже важливе місце в вирощуванні картоплі є обприскування різними препаратами.

Читайте все про використання гербіцидів, фунгіцидів і інсектицидів.

Хвороби і шкідники

Сорт картоплі «Лілея» стійкий до багатьох типових захворювань: картопляного раку, вірусних захворювань, золотистої цистоутворюючої нематоди.

Бульби та листя рідко уражаються фітофторозом або фузаріозом. Для профілактики в пік епідемії рекомендується одноразове обприскування медесодержащими препаратами.

Свіжа зелень кущів привертає колорадських жуків, трипс, тлю.

Позбутися від комах-шкідників допоможе обприскування інсектицидами. Уражену бадилля зрізають і знищують. Бульби можуть дивуватися проволочником (личинками жуків-коваликів).

Запобігти появі шкідників допоможе своєчасне прополювання, підгортання, мульчування грунту.

Ми підготували для вас серію цікавих матеріалів про різні способи вирощування картоплі. Голландські технології і картопляний бізнес, вирощування ранніх сортів, методи під соломою, в бочках, в мішках і коробах без дна.

«Лілея» - урожайний і дуже смачний сорт, що підходить для промислового, фермерського або аматорського вирощування. Великий калібрований картоплю можна продавати або залишати для особистого вживання, він смачний, корисний, дуже поживний, але не дуже калорійний.

Також пропонуємо ознайомитися з іншими сортами картоплі, що мають різні терміни дозрівання:

середньопізнісередньораннінадранні
синокСмуглянкафермер
ЖуравушкаПовелитель пристроївМетеор
РогнедаРамосДжувел
ГранадаТаїсіяМінерва
чарівникРодрігоКіранда
Ласунокред ФентезіВенета
ЖуравинкаДжелліЖуковський ранній
блакитьТайфунРів'єра

Схожі Статті