Стручок або качан? Цей загадковий плід капусти

Капуста білокачанна (лат. Brassica oleracea capitata) - різновид капусти городньої, що належить до роду Капуста сімейства Капустяні (Brassicaceae). Це одна з найважливіших і найпоширеніших агрокультур, які вирощуються як на невеликих присадибних ділянках, так і в великомасштабних сільськогосподарських угіддях.

Кочан виростає в перший рік життя рослини, якщо його не зрізати, на верхівці утворюється стебло з листям і дрібними жовтими квітками, які з часом перетворюються в насіння. Розглянемо, що являє з себе плід капусти, дізнаємося про те сухий він або соковитий, поговоримо про інші нюанси.

Що таке качан?

Капуста є дворічної культурою. У перший рік розростається вилок, або качан. За своєю суттю це сильно розрослася верхівкова нирка. Залежно від скоростиглості плоду качан формується 1, 5-2 місяці. В цей же час потовщується основне стебло, званий в народі качаном.

Назва «вилок» є розмовним, і при ботанічному описі рослини не використовується.

Утворюється скупчення листя дерев, в народі називають виделкою. У науковому середовищі і при ботанічному описі воно називається качаном, і, по своїй суті, не є плодом.

Кочан утворюється для того, щоб забезпечити поживними речовинами майбутнє побудова стебла і органів розмноження рослини на другий рік його життя.

З капустини можна приготувати безліч різних страв, рецепти яких є на нашому сайті. Крім того, корисні властивості овоча дозволяють використовувати його в народній медицині, наприклад, робити компреси з листя з медом. Є у неї і протипоказання. Дізнайтеся, чи можна їсти капусту вагітним, годуючим матерям і з якого віку дозволяється давати її дітям, а також чи можна годувати капустою домашніх тварин.

Як називається орган рослини з насінням?

Плід у капусти - вузький довгий стручок, що досягає довжини до 10 см. Утворюється після цвітіння на другий рік життя рослини. Несе в собі насіння, необхідні для розмноження рослини.

Як він виглядає?

Розглянемо, який це тип плода. Стручок - це вузький, більше сухої, ніж соковитий плід, що містить в собі велику кількість насіння. У капусти кількість насіння доходить зазвичай до 18 в одному стручку. Плід має циліндричну форму, гладкий або злегка опуклий, в зрілому стані буро-жовтий. Насіння дрібне, 2-4 мм в діаметрі, коричневого забарвлення.

Капустяні - це коренеплоди чи ні?

Назва «коренеплоди» не є вірним, оскільки те, що зазвичай називається цим словом, є не плодами, а збільшеними підземними органами. В основному це видозмінені пагони і органи побеговая походження.

Коренеплоди утворюють рослини із сімейства хрестоцвіті, або Капустяні, Зонтичні, Складноцвіті і деякі інші. Зазвичай це дворічні рослини, але зустрічаються і однорічники. Деякі капустяні, такі як ріпа, редька, бруква, утворюють коренеплоди. У звичайної білокачанної капусти що утворюється качан не є коренеплодом конкретно і плодом в принципі.

Як утворюється стручок?

На другий рік життя після диференціації бруньок качан випускає квітконосні пагони. Накопичені в качані поживні речовини йдуть на освіту цих пагонів і квітів. Цвіте капуста дрібними жовтими квітками. Квітки по будові мало відрізняються від капусти трав'янистої, свого дикого родича. Залежно від виду капусти (білокачанна, кольорова, брюссельська) квітки можуть відрізнятися за розмірами, кольором пелюсток - від жовтого до кремового.

Після запилення і запліднення утворюється зав'язь, а потім формуються плоди - двошовних стручки, які містять насіння.

Що потрібно зробити садівникові, щоб отримати насіння?

Для того, щоб отримати насіння капусти, потрібно визначитися з маточником - качаном першого року життя, з вегетативною ниркою.

Відбирають тільки здорові, міцні рослини, без видимих ​​ознак хвороби і пошкодження. Найкраще підходять для цієї мети середньопізні та пізні сорти капусти, оскільки вони найкраще зберігаються. Рослина має бути низькорослим, з тонкою кочеригой і малою кількістю зовнішніх листя.

Для отримання насіння не використовуються гібриди F1. Вони дадуть розщеплення ознак в потомстві.

Маточники прибирають до перших заморозків, щоб не заморозити рослина. Рослина викопують з комом землі разом з кореневою системою, намагаючись по мінімуму травмувати останню. Коріння умочують в глиняну бовтанку. Листя обламують, залишаючи два-три криють листа.

Маточники зберігають подалі від харчових продуктів при температурі не більше +2 градусів і не нижче нуля. Не можна допускати подмораживания, оскільки рослини можуть захворіти. При більш високій температурі після посадки маточники дадуть не квітконоси, а велика кількість листів. За місяць до посадки температуру злегка піднімають - до +5 градусів.

До посадці заготовлені маточники готують на початку квітня. Рослини оглядають, прибирають підгнилі листя і корінці. Кочан обрізають конусоподібно, щоб діаметр внизу становив 12-18 см. За пару тижнів до висадки качана підрощують, укладаючи штабелями в перегній або торф.

Можна вирізати качан цілком з качана і з осені висадити в горщик із землею. Навесні такі заготовки висаджують разом з грудкою землі. Вони приживаються дещо краще, ніж качана, що зберігалися в підвалі.

Висаджені насінники - рослини другого року життя - висаджують на початку травня на родючих ділянках. Пересаджені рослини перший час притіняють. Через два-три тижні після висадки з рослини прибирають черешки старого листя. Після появи пагонів рослина підв'язують до опори. В контролі потребує кількість пагонів і їх якість - хворі і слабкі пагони, пагони з малою кількістю квіток або зовсім не квітучі обрізають.

Цвітуть насінники протягом місяця, плоди та насіння дозріває близько 50 днів після цвітіння.

Стручки прибирають у міру дозрівання, оскільки до останніх дозрілим стручкам перші вже можуть растрескаться і висипатися.

Пропонуємо переглянути відео про те, як проводиться посадка капусти для отримання насіння:

висновок

Отримати плоди капусти непросто вже в силу того, що в основному капуста йде в їжу саме на першому році життя. Отримувати плоди і насіння важко і не завжди вигідно для садівників.

Схожі Статті