Сучасна технологія вирощування цукрових буряків від посіву до збирання і зберігання врожаю

Всі ми знаємо, що цукор в нашій державі в основному отримуємо з буряка. Але, як виявилося, процес вирощування цієї культури досить трудомісткий і не завжди вигідний навіть для досвідченого фермера.

Буряк вимагає величезних витрат сил і часу для того, щоб домогтися високих показників врожайності.

У статті докладно розповімо про технології виробництва цукрових буряків, про те, як виростити, зібрати й зберегти врожай. А також поговоримо про хвороби та шкідників і заходи профілактики можливих проблем.

Урожайність з 1 га

Різновидів буряка буває кілька. Але більшою популярністю користується саме цукрова. У процесі її переробки отримують безпосередньо цукор, жом і патоку. Патоку йде на приготування спирту і дріжджів, а жом є кормом для худоби. Деякі відходи від буряка можна використовувати як добрива. Детально про технологію виробництва цукру з цукрових буряків, в тому числі в домашніх умовах ми розповідали тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся як застосовують цей коренеплід і що отримують в процесі переробки.

Урожайність цукрових буряків з 1 га коливається від 18 до 30 тонн.

Довідка! Зафіксовані рекордні показники врожайності цієї культури - 50 тонн з гектара.

Технологія вирощування коренеплодів з насіння

Де і за скільки можна придбати посівний матеріал?

Якщо говорити про двох столицях нашої держави, то в цих регіонах ціни трохи різняться. Так наприклад, в Москві один кілограм насіння коштує приблизно 650 рублів. У той час як в Санкт-Петербурзі можна знайти упаковки цього ж сорту і за 500 рублів.

Звичайно, якщо поїхати далі в область, вдасться придбати посівний матеріал ще дешевше.

час посадки

Терміни посіву в різних регіонах нашої країни трохи не збігаються і залежать від кліматичних умов.

 1. У тих областях, де вологість повітря завжди підвищена (Північно-західні регіони країни), можна висаджувати буряк, починаючи з середини квітня.
 2. В інших же регіонах (Кримський півострів і Кавказ) також не варто затягувати з сівбою.

Максимальний термін - кінець квітня або перші тижні травня.

В іншому випадку верхній шар грунту починає пересихати, в ньому розлучається велику кількість хвороб і шкідників, що значно знижує показники врожайності.

Місце посадки

Найчастіше агроном віддає перевагу тим полях, на яких раніше вирощувалися озимі зернові, ярі зернові та зернобобові, тому що вони є кращими попередниками для цукрових буряків (детально про те, де росте буряк, який клімат і ґрунт «любить», читайте тут). Не варто сіяти насіння на тому грунті, на якій раніше були висіяні:

 • кукурудза;
 • льон;
 • ріпак;
 • багаторічні бобові та злакові трави.
Вибирати потрібно таке місце, яке буде достатньо освітлене. При нестачі світла листові рости будуть тільки листові пластини, сповільнюючи набір маси плодів.

Якою має бути грунт?

Найбільше підходять для вирощування цукрових буряків такі різновиди грунту:

 • середньо- і добре окультурені дернові;
 • дерново-карбонатні;
 • дерново-підзолисті суглинні;
 • супіщані грунти.

Досвідчені агрономи рекомендують утриматися від висівання цукрових буряків на таких ґрунтах:

 • торфовища;
 • піщані землі.

Важливо вибирати такий субстрат, який буде утримувати воду протягом тривалого часу, але в той же час буде добре циркулювати повітря, уникаючи його застоїв.

Кислотність повинна бути нейтральною або ж слабкою.

процес посіву

Тепер про правила посіву і про те, скільки це складає - норма посівної едініци.Висевать посадковий матеріал потрібно в добре розпушений ґрунт, яка повинна прогрітися як мінімум до 6 градусів тепла. Варто сказати, що цукрові буряки добре переносить заморозки, але, звичайно ж, повноцінно розвиватися буде тільки при температурах вище +15 градусів.

Насіння потрібно садити по рядах, відступаючи між кожним рядом по півметра. Це необхідно для зручності самого агронома: зволожувати і розпушувати землю. У глибину насіння розміщують не глибше п'яти сантиметрів. Щоб забезпечити хороші сходи, потрібно перед посівом насіння замочити хоча б на добу.

Норма посівної одиниці - 1, 2-1, 3 посівної одиниці на га (в залежності від кліматичних умов).

Умови вирощування, догляд за культурою і збір врожаю

Температура повітря

Коренеплоди будуть повноцінно розвиватися, якщо на вулиці буде стояти температура не нижче 20 градусів тепла. Нічого страшного з плодами не відбудеться, якщо вони переживуть кілька ночей з заморозками. Якщо ж в після сходів перших саджанців тривалий час стоїть прохолодна погода, культуру краще накрити плівкою, влаштувавши своєрідну теплицю. Це запобіжить буряк від перемерзання.

Вологість повітря

У цьому показнику культура невибаглива. Вона спокійно перенесе як підвищення вологості, так і її зниження. Головне, щоб грунт в період особливо посушливих днів була добре зволожена.

режим поливу

Цукрові буряки дуже тонко реагує на зволоження грунту і завжди вдячно відгукується на своєчасні процедури.

Необхідно вибирати режим поливу, грунтуючись на стан грунту. Вона повинна просохнути приблизно на 5-7 сантиметрів після попереднього поливу. Якщо агроном дотримується норм зволоження землі, культура покаже високі результати врожайності. Однак з поливом не можна перестаратися, так як така маніпуляція може привести до загнивання коренеплодів.

підживлення

 1. На даний момент агрономи широко застосовують в якості добрив для грунту не тільки гній, але ще й солому озимої пшениці. Одна тонна соломи живить грунт в три-чотири рази більше, ніж така ж кількість гною.
 2. Перед посівом можна вносити і готові рідкі комплекси в поєднанні з органічними добривами.
 3. На самому початку росту насіння їх потрібно буде удобрити фосфором, так як саме цей елемент витрачається найбільше.
 4. Як тільки помітите, що листя почав своє активне зростання, підгодуйте цукровий буряк калієм і азотом.
 5. Приблизно через півтора місяці після перших сходів саджанців необхідно почати підгодівлю комплексними добривами, в які входять і азот, і калій, і фосфор. проводять цю маніпуляцію кожні два тижні протягом 45 днів.
 6. Брак бору негативно позначається на розвитку коренеплодів - можуть розвинутися хвороби і шкідники. Тому хоча б один раз на місяць бор повинен надходити в кореневу систему культури.

Обробка грунту гербіцидами для захисту від бур'янів

Довідка! Для захисту ґрунту від бур'янів варто обробляти її тільки тими гербіцидами, які внесені до Державного реєстру. Тільки так агроном може захиститися від неякісних товарів.

Гербіцид потрібно застосовувати тільки під попередню культуру або ж після неї в осінній період. Варто відмовитися від їх використання в період сильної посухи.

Можна скористатися засобом від бур'янів і після того, як з'явилися перші сходи. Але робити це потрібно тільки тоді, коли температури повітря і грунту стануть рівні. Якщо після обробки гербіцидів не минуло ще 6 годин, і почався дощ, обробку потрібно провести повторно.

Інші заходи по догляду

Підгортання. Суть цього процесу полягає в присипання вологим ґрунтом стебел рослин. Ця процедура має ряд переваг:

 • допомагає зберегти вологу в ґрунті;
 • не дає вимиватися поживним речовинам;
 • формує більш міцну кореневу систему;
 • покращує циркуляцію повітря і води;
 • бореться з бур'янами.

Мульчування - це покриття поверхні грунту мульчею для його захисту. Ця маніпуляція необхідна буряку для захисту всього кореневища від шкідників, а також від перепадів температури, до того ж грунт не твердне і не перетворюється в грудочки після поливу.

прибирання

Строки збирання зсуваються в тому випадку, якщо листові пластини зіпсувалися з якихось причин (це може бути посуха або навпаки, заморозки). Потрібно встигнути зібрати буряк до того моменту, як почнуть формуватися нові листочки, так як їх зростання буде проводитися за рахунок запасів коренеплодів.

Зазвичай збирають «цукровий» урожай у другій половині вересня і роблять це за допомогою машин для прибирання.

зберігання

 1. Відразу після збору врожаю буряк укладають в бурти, які знаходяться на краях полях. Таке зберігання вважається проміжним, але воно необхідне для плодів. Бурти потрібно вистелити соломою, а потім нею ж накрити овочі. Така маніпуляція допомагає захистити буряк від заморозків, вітрів і дощів.
 2. Необхідно ставити бурти в таких місцях, які будуть доступні для транспорту, навіть в погану погоду.
 3. Потім буряк транспортують для подальшого тривалого зберігання. Укладають коренеплоди в кагати. Але перед закладкою потрібно розподілити овочі на групи: повністю здорові, а також плоди з невеликими механічними пошкодженнями. Плоди, які уражені шкідниками і хворобами, не підлягають закладці для тривалого зберігання.
 4. Важливо стежити за тим, щоб буряк не проростала. Так як такі коренеплоди швидко псуються. Щоб цього уникнути, потрібно вибирати тільки добре просушені кагати, мають можливість провітрювання. А безпосередньо перед самою закладкою лоди обробляють 1% розчином натрієвої солі. Також з буряка потрібно буде обрізати верхівки.

Хвороби і шкідники

При вирощуванні цукрових буряків агроном може зіткнутися з такими проблемами:

 • коренева і плодова гниль, грунтові шкідники - зазвичай це дротяники, бурякова нематода;
 • комахи, які шкодять листовим пластин - блішки, матовий мертвоїди, бурякова муха, попелиці.

Профілактика різних проблем

Щоб уникнути розвитку хвороб і шкідників, необхідно дотримуватися простих рекомендацій:

 1. вибирати правильне місце для посіву;
 2. своєчасно обробляти грунт;
 3. підбирати потрібних попередників;
 4. обробляти насіння перед посівом інсектицидними препаратами;
 5. застосовувати пестициди для боротьби зі шкідливими комахами.

Технологія вирощування цукрового буряка - справа не завжди вигідна. Під час цього процесу виникає достатня кількість проблем, тому не кожен агроном візьметься за цю справу. Однак є тут і свої переваги - конкуренція на ринку збуту не так вже й велика.

Схожі Статті