Сусідство культур в теплиці: що можна садити разом з помідорами?

Наші улюблені 6 соток - як розмістити на них все, що так хочеться виростити на своїй землі? Економлячи кожен клаптик землі, працюють наші садівники і городники не покладаючи рук.

Дві повноцінні теплиці на такій ділянці не вмістити. Як вибрати, під яку культуру відвести тепличну землю? Напевно, все дружно відповіли б: під томати!

Все правильно, в нашому помірному кліматі вони дозрівають на кущах тільки в теплиці. Але до них можна підсадити і сусідів. Що ж садять в теплиці разом з помідорами?

З ким томату добре?

Овоч - як людина. У хорошій компанії і йому добре. Але як визначити, що підійде томату на закритій обмеженій території. Що можна посадити і вирощувати в теплиці разом з помідорами?

Він - досить примхлива культура і не простий у догляді. У теплиці він завжди буде господарем. Тому і культури для сусідства з ним слід підбирати подібні за умовами вирощування.

огірки

Розглянемо дві найбільш популярні культури для вирощування в теплиці - томати й огірки. В одній теплиці їм не місце, тільки в крайньому випадку і при певних умовах. Різниця в умовах, які їм необхідні:

Культураполивпровітрюваннядобривотемпература
томатполив тільки під коріньдаобов'язковопомірна
огіркиполив і дощуваннянемаєне потрібно, крім органікитеплолюбні

Якщо є можливість, огірки краще винести у відкритий грунт на угноєної грядку під плівку, вони прекрасно там приживуться і дадуть урожай. Помідори краще залишити в теплиці.

перці

Ще одна теплична культура, особливо в Сибіру і північних регіонах - солодкий перець. Вони з томатом відносяться до одного виду - пасльонові. У теплиці сумісні, так як умови їх вирощування схожі.

Але є в їх спільному проживанні одна проблема - мікроклімат в теплиці. Помідори люблять теплий, але сухе повітря, тобто температура для них повинна бути високою, але при цьому з хорошим рухом повітря. А перець, навпаки, до пари огіркам любить тепло і вологу.

Деякі городники все ж вирощують перець на одній грядці з помідорами.

При цьому практикують «шахову» схему, яка забезпечує достатній доступ світла обом культурам.

Перцю корисна присутність томатів по сусідству. Речовини, що містяться в них відлякують тлю, яка дуже любить перець.

Капуста і салати

Вони відмінно уживаються з ранніми сортами білоголової, пекінської капусти, яку взагалі використовують для ущільнення томатів, висаджуючи її у них «в ногах». Прекрасно уживется томат і з листовими салатами.

Редиска, цибуля і часник

Таке сусідство піде на користь всім культурам. Лук з томатами садиться тільки той, що вирощується на зелень. При такому сусідстві необхідно забезпечити достатню кількість світла редису, цибулі і часнику.

Часник - помічник помідора в боротьбі з фітофторою. Його завиваються стрілки потрібно зібрати і зробити з них настій для обприскування томатів в профілактичних цілях.

Полуниця

Полуниця (суниця) добре сусідять разом з помідорами в одному приміщенні (теплиці). Обидві культури не люблять підвищеної вологості, їм потрібне постійне провітрювання щоб уникнути зараження грибковими захворюваннями. Крім того, протяг сприяє запиленню тієї й іншої культури.

Кущики полуниці чергують з посадками томатів за схемою 60 х 45 см. При цьому площа живлення полуниці повинна становити не менше, ніж 30 х 15 см на кущ.

Кращі культури для спільного вирощування з помідорами

З того що найкраще садити в теплиці разом з помідорами (томатами) можна скласти невеликий список:

  • бобові культури (квасоля, боби);
  • кавуни;
  • редис;
  • меліса;
  • селера;
  • петрушка;
  • базилік.
Мелісса і базилік сприяють поліпшенню смаку томатів. Головне, дотримуватися для сусідів світловий режим. Для цього кущі томатів треба обов'язково підв'язувати.

несумісні культури

  • кріп;
  • кольрабі;
  • фенхель.

Правильно підібрані для спільного вирощування овочі не тільки не зашкодять один одному, але і допоможуть підвищити врожайність до 20-25%.

Кожному овочу своя «квартира»

Для тих, хто все ж намагається виростити в одній теплиці погано сумісні овочі, є вихід. Це організація простору. З чим можна посадити помідори в теплиці? Найбільш «тепличні» рослини - це помідори, огірки, перець і баклажани. Їх сумісність залишає бажати кращого, тому їх слід відокремити один від одного.

Якщо теплиця має два входи з протилежних сторін, розмістити в ній культури простіше. При достатній її ширині робиться три грядки. На середню висаджуються томати - ця частина теплиці найкраще провітрюється. На північній стороні міститься перець, на південній грядці - огірки або баклажани. Хоча огірки краще виключити.

Якщо в теплиці одні двері, а з протилежного боку тільки вікно, культури можна розташувати в наступному порядку: біля дверей висаджуються помідори, вони повинні бути відокремлені від решти площі або плівкою, або шифером або фанерою. Кращий матеріал - плівка.

Далі садять огірки, за ними баклажани - обидва овоча дуже теплолюбні і в серединці їм буде добре. І в останню чергу - у вікна висаджуються перці, вони віддають перевагу більш прохолодну атмосферу.

Маючи в своєму розпорядженні в одній теплиці не надто сумісні культури треба бути готовим до деякого зниження врожайності кожної з культур.

Сьогодні виробники теплиць пропонують різні їх конструкції, зокрема, внутрішні. За допомогою перегородок-модулів можна створити окремі приміщення з потрібним мікрокліматом в них, що дозволить поєднувати «несумісне» в одній теплиці і не замислюватися про те з чим садити помідори.

Також ви можете дізнатися що можна посадити в теплиці з баклажанами, огірками або додатково почитати про помідори, огірки та перці в одній теплиці.

Схожі Статті