Свіжа морква круглий рік: температура і поради для правильного зберігання

Морква є унікальним джерелом багатьох корисних вітамінів і мікроелементів. У ній міститься незамінний бета-каротин, а також вітамін А, нестача якого призводить до багатьох небезпечним патологій, наприклад, до «курячої сліпоти».

На жаль, природно-кліматичні умови на більшій частині території нашої країни такі, що забезпечити населення свіжими овочами протягом всього року досить проблематично. Для цієї мети на допомогу нам приходять технології зберігання моркви, в цій статті ми розповімо, при якій температурі можна зберігати свіжий овоч взимку.

Особливості структури овоча

В силу того, що морква-рослина дворічна, у неї є механізми пристосування до знаходження в стані спокою при зниженій температурі, простіше кажучи, вона може впадати в своєрідну «зимову сплячку». Так, при температурі, близькій до точки замерзання води, обмін речовин в коренеплоди сповільнюється приблизно в 10 разів!

Зверніть увагу! Морква не терпить подмораживания! Заморожений коренеплід не лише втрачає свої корисні властивості, але і схильний до прискореного гниття. Крім того, погано зберігаються дрібні, потворні, розгалужені коренеплоди.

Звідси випливає висновок: зберігати моркву слід при температурі не нижче нуля, для зберігання відбирати великі і середні екземпляри правильної форми.

Разом з тим, морква, як овочева культура, володіє відносно невисокою «лежкостью» (тобто не дуже добре зберігається), тому навіть в ідеальних умовах частина моркви при зберіганні буде неминуче втрачено. На практиці, відсоток браку варіюється від 1 до 10 відсотків від загальної кількості зберігаються коренеплодів.

Також варто відзначити, що не можна обривати у моркви бадилля перед зберіганням. Бадилля акуратно обрізають гострим ножем, залишаючи приблизно 2 - 3 міліметри біля основи коренеплоду.

Сорти, що підлягають тривалому зберіганню

Тривалому зберіганню підлягають наступні сорти:

 • «Королева осені» - «Олімпус».
 • «Солодка зима».
 • «Флакоро».
 • «Червоний велетень».
 • «Імператор».
 • «Самсон».
 • «Тайфун».
 • «Циран».
 • «Шанс».
 • «Валерія».

Всі перераховані сорти - пізньостиглі, дозрівають в самому кінці літа - початку осені.

Не рекомендується зберігати такі сорти:

 • «Каротель паризька».
 • «Амстердамська».

Дані сорти - ранньостиглі, погано переносять охолодження. В цілому, найгірше зберігаються сорти з укороченими коренеплодами.

Чи можна зберегти на зиму?

Морква на зиму зберігати не тільки можна, а й потрібно, щоб цей чудовий овоч завжди був у Вас на столі. Однак для того, щоб коренеплід радував Вас протягом всієї зими (та й здебільшого весни теж), слід дотримуватися наступних рекомендацій по його зберіганню.

Зберігається морква, як правило, в погребі чи теплом підвалі. Для цього, в приміщення насипається наповнювач, добре проводить повітря, і одночасно адсорбує вологу, наприклад:

 1. Тирса. Найкраще підійдуть хвойні - в них є протимікробні речовини.
 2. Пісок.
 3. Цибулиння.
 4. Мох.
 5. Глина.
 6. Звичайна земля.

Морква поміщається в наповнювач таким чином, щоб він покривав коренеплоди на 5 - 7 сантиметрів.

Також, моркву можна зберігати в поліетиленових або полотняних мішках, однак цей спосіб менш бажаний, тому що перешкоджає вільному проникненню повітрі до овочу. Крім того, зберігають корисний коренеплід і в звичайних емальованих каструлях.

Важливо! Зберігати морква в мішках з-під цукру не рекомендується, так як через їх щільності в такій тарі буде накопичуватися вуглекислий газ, що погано вплине на коренеплоди.

Крім того, мішки повинні бути розв'язані, щоб морква могла вільно «дихати» киснем. Пошкоджені коренеплоди зберігають:

 • або в замороженому вигляді;
 • або засушеними;
 • або законсервованими.

Важливість правильної температури

У приміщенні, де зберігаються овочі, слід підтримувати температуру повітря в межах від 0 до 5 градусів. Якщо температура опуститься нижче нуля, морква почне псуватися, а якщо підніметься вище 5 - на ній почнуть утворюватися нирки.

Оптимальний спосіб підтримки температури в приміщенні взимку - його провітрювання. У теплу пору року підтримувати температуру повітря можна, організувавши в сховище льодовик. Для цього, в нього щорічно заносяться великі шматки снігу, вирізані із заметів ножівкою. Зверху сніг засипається товстим шаром соломи, яка не дає снігу швидко танути.

Потрібно пам'ятати, що режим зберігання моркви ділиться на 3 етапи:

 1. Етап лікувальний. Він починається безпосередньо з закладки коренеплоду в сховище і триває 8-12 діб. Температуру під час першого етапу треба підтримувати від 12 до 14 градусів. В цей час морква як би «звикає» до умов зберігання.
 2. Етап зниження температури. Тривалість - 10-15 днів після «лікувального» етапу. В цей час коренеплоди як би «впадають в сплячку». Температура на цьому етапі поступово знижується від початкової до околонулевой позначки. Досягається це шляхом вентилювання сховища (наприклад, в підвалі можна відкрити продухи).
 3. Основний етап. Триває до кінця періоду зберігання (тобто до весни). Температура - від 0 до 1 градуса.

Вологість повітря протягом усіх етапів повинна бути від 90 до 95 відсотків.

Зверніть увагу! У приміщеннях з підвищеною вологістю морква рекомендується пересипати тертим крейдою. Це охоронить її від гниття.

Крім того, приміщення перед закладкою в нього моркви рекомендується продезінфікувати, ретельно провітрити і побілити. Це зберегти коренеплоди від грибкового зараження (якому вони вельми схильні до), а також від шкідників.

Приміщення для зберігання моркви не повинні промерзати! Це призведе до її прискореної псування. До весни в промороженому приміщенні «доживають» далеко не всі коренеплоди.

Схожі Статті