Такий різноманітний салат латук: Ризький, Татарський, Північний рум'янець і інші види і сорти

Всім відома назва рослини «салат», але не кожен знає, що його синонімом вважається латук. Хрусткі листя цього овоча доповнять саме будь-яку страву, а його склад наситить організм людини мікроелементами і вітамінами. Люблять його і діти, і дорослі.

Різноманіття видів і сортів допоможе підібрати найбільш вподобаний продукт для застосування в кулінарії, медицині або косметології. Розповімо все про кожного сорті, покажемо на фото і поділимося секретами догляду за рослиною.

Скільки всього видів і сортів, чи всі вони їстівні?

Ареал проживання латуку. Латук включає в себе 147 видів, а різноманітних сортів відомо близько 1000. Чи не кожен з них є їстівним. Потрібно з обережністю поводитися з дикорослими видами латуку, так як деякі з них є отруйними.

Дикі види ростуть на берегах річок, на узбіччях і на пустирях Росії, Америки, Далекосхідних країн, Африки та інших. Вони використовуються в медичних цілях, так як мають лікувальні властивості.

Більше про користь і шкоду салату латуку для здоров'я людини і рекомендаціях по його вживання читайте тут.

Сорти латуку можна поділити на:

  • полукочанние;
  • кочанні;
  • листові;
  • дикорослі (бур'яни) види.

Далі ми розповімо про Татарському і інших різновидах овоча, покажемо фото.

полукочанние

Для полукочанние видів характерна піднесена розетка листя з рихлим качаном в центрі. Колір салату може бути різних відтінків зеленого, фіолетового і червоно-коричневого кольору. Листя у рослини зазвичай округлої форми з гладкими, хвилястими або зубчастими краями. Найпопулярнішими сортами є:

Ризький

Створено в Латвійському радгоспі «Рига». Латинська назва звучить як «Lactuca sativa Rijskiy». Для сорту характерна велика полупріподнятая розетка з листям світло-зеленого кольору. Листя велике, віялоподібні з хвилястими краями.

Овоч вважається ранньостиглий і готовий до вживання вже через 50-60 діб. Стійкий до знижених температур і стрілкування.

Джентеліна (Gentilina)

Цей вид має гарний зовнішній вигляд і довго не витягує стебло вгору, схожий на сорт «Азарт». На піднятою розетки ростуть світло-зелені кучеряве, хрусткі і соковиті листя.

Скоростиглий полукочанние сорт починають прибирати вже на 30-40 день від перших сходів.

північний рум'янець

Листя з рожево-бордовим відтінком і рифленими краями ніжні на смак і красиві на вигляд. Але ці якості повністю залежать від умов і місця вирощування (дізнатися більше про особливості вирощування салату-латуку можна тут). У півтіні і парнику листочки будуть більш ніжними і маслянистими, а колір їх буде світло-зеленим з рожевим відтінком, так званим рум'янцем.

У прохолодному або сонячному місці рослина буде насиченого бордового кольору з грубими і жорсткими листами. Овоч часто використовують для декорування страв.

Клавір (Klavir)

Пухкий качан має овальну форму. Округлі зелене листя трохи пухирчасті з хвилястими краями. Салат є середньостиглих сортом, і повне дозрівання відбувається на 50-70 день.

Гранд Рапідс (Grand Rapid)

Швидко встигає велика рослина з зеленими листками, що ростуть на розетці. Листя, гофровані по краях і хвилясті самі по собі, соковиті і хрусткі. Рослина стійке перед цвітінням, любить сонячне світло. А в тіні витягується і дає менше листя.

Уже через місяць його можна використовувати для приготування і прикраси страв і закусок. Через свого багатого складу, салат є одним з корисних овочів.

Азарт (Azart)

Трохи піднесена розетка з листям може досягти висоти до 27 см. Рослина має великі віялоподібними листами яскраво зеленого кольору з хвилястими краями. Середньостиглий салат повністю дозріває на 64-70 день після перших сходів. Мінусом сорти є швидке витягування стрілки і короткий термін зберігання після збору.

завірюха

Швидко зростаючий сорт виведений в російської селекції. Листя, розміщені на розетці, середнього розміру з гофрованими краями насиченого зеленого кольору. Вирощуючи на добре освітленому місці, вже через 30 днів можна проріджувати і збирати урожай.

Вживання салату призведе до зниження ваги, тому його рекомендують під час дієт і заняття спортом.

качановий

Кочанні види зовні схожі на капусту, але мають більш ніжні і маслянисті листя. Для сортів характерна сформувалася щільна або пухка головка. Спочатку з'являється розетка і тільки через 45-60 діб утворюється качан. Садити можна за допомогою насіння у відкритий грунт або через розсаду. Останнє рекомендується для цих видів. Найбільш поширеними є.

Буру

На горизонтальній розетки розташовуються зелене листя округлої форми з гофрованими краями. Кочан круглий і щільний, дозріває на 50-70 день після перших сходів. Відрізняється високою врожайністю.

Етна

На латині то кажуть «Aetna». Салат має щільний качан округлої форми, листя зелене з зубчастими краями.

Маса овоча досягає 600 грам. Повне дозрівання відбувається на 70-90 добу.

Командор

Він має округлий щільний качан з хрусткими і ніжними листям. Висаджувати можна відразу у відкритий грунт або через розсаду. Урожай можна буде збирати через півтора-два місяці.

Ассоль (Assol)

Для пізньостиглої сорти характерний прекрасний смак і зовнішній вигляд. На щільному качані розташовуються листя зеленого кольору з бордово-фіолетовими хвилястими краями. Розетка досягає висоти до 20 см, а качан може важити до 500 г. Є пізньостиглі овочем (85 днів від посіву), стійкий перед цвітінням і зниженням температури.

Пірат (Pirata)

Великий пухкий качан салату досягає маси до 300 г. Маслянисті листя зелене з червоними, рожевими або коричневими відтінками.

Особливістю ранньостиглого сорту (40-45 днів від сходів) є його незвичайне забарвлення, відмінний смак і висока врожайність.

Королева льоду (Glacies Regina)

Не сильно щільний качан починає формуватися вже після появи 8 листочків. Листя яскраво-зеленого кольору, великі з сильно хвилястими і зубчастими краями, як візерунки морозу, звідси і назва. Дозрівання відбувається на 45-55 день, коли овоч досягає маси до 500 г.

Розмарі (Rosmarinus)

Кочан круглий і щільний, досягає середніх розмірів. Округло-овальні листя зеленого кольору з антоціановим (червоно-бордовим) відтінком по краях.

Повне дозрівання доводиться на 63-75 день після посіву.

Мауглі (Mowgli)

Велика кругла щільна «голова» з темно-зеленим листям. Вони мають рифлені краю і хрусткий смак. Урожай можна збирати на 70 добу від посіву. Особливістю сорту є цілорічне вирощування.

Листовий

Листові види утворюють пучки з 5-10 листочками. Краще висаджувати навесні, так як влітку стебло витягується, і салат стає гірким на смак. Такі види є скоростиглими, що дозволить отримати врожай набагато раніше інших видів.

Кріцет (Kricet)

Світло-зелені або жовтуваті хвилясті листи з зубчастими краями зібрані в пучок. Дозріває рослина на 30-45 день від перших сходів. Ніжний і приємний на смак.

Овоч стійкий перед високими температурами і стеблування.

Балет (Lactuca sativa Balet)

Горизонтальна розетка із зеленим листям, що мають сильно гофровані краю. Вважається пізньостиглі сортом. Дозріває через 34 дня. Легко переносить зниження температури і недолік освітлення.

Розелло (Rosella)

Ранньостиглий салат досягає висоти до 30 см. Сильно хвилясті і гофровані листи мають зелений колір з червоно-бордовими краями. Хрустке і м'ясисте рослина дозріває на 40-45 день.

Мерло (Merlo)

Сорт росте компактним щільним кущем з сильно рифленими листами жовтого кольору з червоно-рожевими краями.

Урожай готовий до збору на 50-55 день, тому рослина вважається середньоранніх.

Рекорд (Record)

Світло-зелене листя ростуть невеликим кущем і мають гофровану форму. Дозрівання відбувається на 60-70 добу. Рослини, що пустили стрілу, втрачають всі корисні властивості, тому їх вживати не можна.

Види і сорти латуку, які відносять до бур'янів

Існують такі види латуку, які ростуть на пустирях, біля дороги або на березі річок. Їх прийнято вважати бур'янами. Деякі з них є отруйними.

Сибірський (Sibirica)

Це багаторічна рослина може досягати висоти до 70 см. Він має цілісні довгасті листки і невеликі сині квіточки.

Можна зустріти на берегах річок і озер, на луках, у заболочених лісах і на узбіччях. Вважається рідкісною рослиною, тому охороняється на багатьох територіях.

Татарський (Tatarica)

Струговідно листя і синювато-фіолетові квіти ростуть на гіллястому стеблі, висота якого може досягати до 100 см. Зростає на узбіччях доріг, на пустирях і біля берегів річок. Рослина є багаторічним.

Дикий, або компасний (Lactuca serriola)

На стеблі, який може витягнутися до 120 см, ростуть довгасті зубчасті листя і жовті дрібні квіточки.

Як доглядати за рослиною?

Хоч рослина і не вимагає особливого догляду, але для того, щоб отримати хороший урожай, потрібно пам'ятати декілька правил:

  • вчасно рихлити ґрунт і проріджувати салат;
  • виривати все бур'яни;
  • поливати.

Виробляти полив потрібно рясно в спеку один раз, в холодну пору до 2-3 разів на тиждень. Бажано робити це в ранкові години. У підгодівлі рослина не потребує. Салат є дуже корисним продуктом, в складі якого зберігається багато вітамінів і мікроелементів.

Різноманітність видів і сортів допоможе підібрати не тільки сподобалася за смаком овоч, але і красивий на вигляд, який можна буде застосувати для прикрас різних страв. Латук можна купити майже в будь-якому магазині або з легкістю виростити на своїй ділянці і на підвіконні.

Схожі Статті