Теплі грядки в теплиці своїми руками: пристрій, формування, корисні поради

Організація на ділянці теплою грядки - один з ефективних способів наблизити терміни висадки розсади овочів в теплицю.

При настанні перших теплих днів повітря досить швидко прогрівається, але променів поки ще слабкого весняного сонця не вистачає для прогрівання грунту. Пристрій теплих грядок в теплиці допоможе прискорити цей процес.

Навіщо потрібні теплі грядки в теплиці?

Принцип дії теплої грядки досить простий. При нестачі навесні сонячної енергії прогрів грунту відбувається дуже повільно. Достатня температура для висаджування рослин досягається не раніше кінця квітня-початку травня.

Їли грунт прогріти штучним способом, можна створити сприятливі умови для висадки вже в березні.

Коріння рослин при цьому відразу потрапляють в комфортні умови, швидко приживаються і починають розвиток. Частина тепла при цьому потрапляє в повітря і також сприяє його прогріву.

Створення теплих грядок різними способами

На питання як зробити теплу грядку в теплиці відповідь проста. Існує кілька варіантів обігріву грунту в теплиці:

 1. Електричний.
 2. Плюсом даного варіанту є можливість точного регулювання інтенсивності нагріву, а також контролю досягається температури грунту.

  Для створення використовується електричний кабель, що поміщається в шар геотекстилю, покладеного на глибину 40 см. Кабель укладається рядами на відстані в 15 см між ними.

  Такий обігрів має в конструкції термостат, що дозволяє автоматично регулювати температуру. Налаштування реле виробляють таким чином, щоб кабель нагрівався до 25-30 градусів, а потім відключався.

  Найбільші енерговитрати таких грядок припадають на ранню весну - 20 кВт на добу, потім енергоспоживання знижується в два рази.

  У жаркий період обігрів можна відключити, і знову скористатися ним восени, для продовження періоду плодоношення рослин.

 3. Водний.
 4. В її структуру входять труби з ПВХ, за якими пропускається гаряча вода. Така система також виконує роль опалення в зимовий час, і теплицю можна використовувати протягом усього року.

  Для забезпечення циркуляції рідини в системі монтується насос, а для підігріву використовується водонагрівач (газовий або електричний).

 5. Біологічний.
 6. Теплі грядки в цьому випадку створюються за допомогою біопалива, покладеного під родючий шар грунту. Досвідчені городники рекомендують приготувати біопаливо для теплиці своїми руками.

  Закладений в грядку біологічний матеріал в процесі переробки активно виділяє тепло і зігріває за рахунок цього коріння рослин.

  В якості наповнювача використовується гній і різні рослинні залишки, тирса, обрізки деревини. Найбільшу температуру дає кінський гній, він здатний тримати температуру близько 70 градусів півтора місяці.

  Крім кінського підійде коров'ячий гній. А ось свинячий і овечий гній досвідчені городники використовувати в якості біопалива не радять.

ВАЖЛИВО. Не використовуйте в якості наповнювача свіжий гній, він може спалити коріння рослин.

Готуємо наповнювач для теплої грядки

Грядки з використанням біологічних матеріалів є найбільш екологічними і при цьому економним. Для прогрівання грунту в такій грядці не потрібні витрати на їх пристрій і обслуговування.

Крім теплового ефекту цей варіант збагачує грунт поживними елементами і вуглекислим газом. Рослини знаходяться в теплій грунті, отримують досить харчування. При цьому вони стають стійкими до хвороб.

Ідеальним наповнювачем для грядки є шар перепрілого гною. До нього домішуються різні рослинні залишки, листя, обрізані гілки.

Якщо немає гною, наповнювачем цілком може служити свіжоскошена трава, змішана з харчовими відходами, очищеннями картоплі.

Наповнити грядку можна солом'яними тюками, які поливаються розчином курячого посліду або підгодівлею Байкал.

Торішня бадилля, змішана зі свіжим перегноєм теж може бути закладена в грядку з осені.

компостна грядка

Традиційна компостній купа, створювана на поверхні, має велику кількість недоліків. Закладається вона з осені досить високим шаром і взимку промерзає наскрізь. У заледенілих шарах процес гниття не йде, значить, розкладання не відбувається і до весни готового компосту дачник не отримує.

До того ж відтане по весні такий високий шар пізніше, ніж використання компосту буде необхідно використовувати. Ще одним недоліком такої купи є її обслуговування в літній період.

Неприємний вид і запах, періодично поливається помиями, доставляє масу неприємних відчуттів. Над купою літають мухи, по краю починають повзати опариші, таке явище доставляє масу незручностей не тільки вам, але і вашим сусідам по ділянці.

Доцільним способом приготування цього біопалива є створення компостній траншеї-грядки. Вона викопується на глибину 40 сантиметрів, верхній шар відкладається, а яма засипається рослинними залишками. За осені в цю ж траншею закладається опадає листя.

Для запуску процесів бродіння рослинний компостний наповнювач проливається гноївкою або настоєм трави. Поверхня траншеї можна накрити руберойдом або шматком лінолеуму. Їх краще укласти на жердини для доступу повітря.

На зиму компостній траншея засипається шаром тирси і засипається шаром снігу, щоб уникнути сильного промерзання.

Навесні траншея стає джерелом ефективного біопалива для закладки в теплу грядку.

Компост з листя

Опале листя - прекрасний матеріал для створення компосту - біотопліва.Чтоби отримати компост в теплиці для вироблення тепла можна застосовувати два варіанти:

 1. Компостна купа з листя для обігріву теплиці. . Листя укладається на поверхні грунту, до неї додається певна кількість уже готового компосту для запуску процесу розкладання.

  Зверху купа накривається соломою або мішками. Це необхідно, щоб листя не сохла, а гнила. Процес приготування компосту відбувається протягом двох років. Купу періодично поливають водою.

 2. Компостній яма. Для її виготовлення в землі риється яма двометрової ширину і глибиною 30-40 сантиметрів. Дно затьмарюється плівкою або руберойдом.

  Опале листя укладається шарами, кожен з яких проливається розчином селітри і посипається невеликою кількістю дернової землі. Наступний шар проливається гноївкою.

  Потім йде шар, пролита каустичною содою. Далі укладається шар листя, посипаний деревною золою. Зверху цей бутерброд накривається соломою, а потім дерном, покладеним травою вниз.

  Після закінчення місяця яму потрібно розпушити для доступу кисню і перемішування всіх шарів.

ДОВІДКА. Використання рослинних відходів і гілок в якості наповнювача теплих грядок вирішує проблему утилізації рослинних відходів на ділянці. Замість простого знищення вони послужать паливом і одночасно добривом для інших рослин.

фото

На фото представлені: пристрій теплих грядок в теплиці, опалення теплиці гноєм

Правила формування теплою грядки

Процес виготовлення теплою грядки в теплиці починають при настанні перших теплих днів. Робиться вона у вигляді траншеї, в яку шарами закладаються різні наповнювачі.

Головна умова нормальної роботи теплої грядки - її достатній обсяг. В ширину грядка робиться близько 90 сантиметрів, в глибину - 40 см, довжина залежить від розмірів вашої теплиці.

Як і будь-яку грядку в теплиці, теплу необхідно виготовляти за допомогою дерев'яного, металевого або будь-якого іншого каркаса.

Це дозволить отримати необхідну висоту, а також запобігти висипання і вимивання ґрунту в процесі вирощування овочів.

ДОВІДКА. Дуже зручні у використанні готові алюмінієві борти для грядок. Вони довговічні у використанні і легкі в установці.

При укладанні шарів теплої грядки потрібно дотримуватися деяких умов:

 • Нижній шар повинен містити найбільші фракції для повільного гниття і збільшення терміну обігріву;
 • При використанні шару дерну його укладають травою вниз;
 • Кожен покладений шар обов'язково проливається рідиною, сухих шарів в ній бути не повинно;
 • Не можна укладати в грядку рослинні відходи, уражені яким-небудь захворюванням. Використовуються виключно здорові рослини.
ПОРАДА. Для захисту рослин від гризунів на саме дно траншеї укладають дрібнопористий сітку.

Дно викопаної траншеї закладається дренажем. Матеріал дренажного шару залежить від якості ґрунту на вашій ділянці.

На торф'яних ґрунтах дно траншеї перед укладанням гілок слід застелити щільною тканиною, а на нього насипати шар тирси або подрібненої деревної кори.

Цей прийом запобіжить зайву просачіваемость води при поливі. На суглинку навпаки потрібно забезпечити відтік зайвої вологи, отже, дно покривається великими гілками, що залишилися при обрізанні чагарників.

Наступним шаром укладаються біопаливо: гній, змішаний з рослинними залишками або будь-який з наповнювачів, наявних. Для прискорення розкладання шар проливається біопрепаратом.

Шар з біопаливом добре утрамбовується і покривається родючим грунтом. Для поживності готується суміш торфу, перегною, землі та піску. Також додається суперфосфат, деревна зола, сечовина, сульфат калію.

ВАЖЛИВО. Родючий грунт досвідчені городники радять укладати не відразу. А через 2-3 дня поле укладання біопалива.

Шар родючого грунту повинен становити не менше 30 сантиметрів. Всі верстви проливаються гарячою водою і накриваються чорною плівкою для розігріву. Через тиждень грядка готова до висадки розсади.

ВАЖЛИВО. Якщо ви прихильник органічних добрив, хімічні елементи можна не додавати.

Правильно виготовлена тепла грядка в теплиці прискорює терміни висадки розсади, а значить, збільшує урожай. Теплицю з такими грядками не потрібно опалювати, немає необхідності вносити додаткові добрива. Процес догляду за рослинами спрощується. Сподіваємося ви тепер точно знаєте як обігріти теплицю своїми руками навесні, а також ніж це найкраще зробити.

Схожі Статті